Żniwa 2019: Kolejne obniżki zbioru rzepaku w Europie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa 2019: Kolejne obniżki zbioru rzepaku w Europie

30.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Podczas, gdy w Polsce trwają jeszcze zbiory rzepaku to agencja Strategie Grains (SG), po raz kolejny obniża szacunki zbiorów w Europie, do poziomu 17,4 mln ton.

Jest to prawie o 13% mniejszy zbiór niż w zeszłym roku. I choć SG podaje, że plon ma być wyższy o 8% (ciekawe, gdzie to jest widoczne, bo nie u nas) to decydująca jest powierzchnia zasiewów 5,59 mln ha, tj. o ponad 19% mniej niż w ubiegłym sezonie. W Polsce susza zniechęca rolników, już po raz kolejny do obsiewania pól rzepakiem, ale nie można siać tylko zbóż i raczej nie ma wyboru. Miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych dni po żniwach spadnie trochę deszczu w całym kraju.  Niższe plony w Polsce, nie potwierdzają się w Rosji, gdzie zebrano już rzepak z 100 tys. ha, a średni plon wyniósł 2,43 t/ha i był o 28% wyższy od ubiegłorocznego. To bardzo ważne informacje, gdyż aktualnie szacuje się, że do Europy trzeba będzie zaimportować prawie 6 mln ton rzepaku

Zakłady tłuszczowe jednak w ciekawy sposób szykują się do wojny o rzepak. Zaczynają omijać nieco problem i planują już dziś redukcje przerobu i postoje zakładów. Nie daje to możliwości płynnych dostaw skupionego surowca. Stąd firmy handlowe, nie mające wystarczających powierzchni magazynowych i zasobów finansowych, zaczynają obniżać ceny skupu lub wręcz rezygnować ze skupowania rzepaku. Rynek się wyraźnie podzielił na dwie części. W pierwszej lidze grają przetwórcy, którzy kupują zdecydowanie drożej, 1560-1590 zł/t, na dostawy coraz bardziej odległe oraz konkurujące z nimi na tym etapie duże firmy handlowe, z potencjałem magazynowym i finansowym płacące 1550-1560 zł/t. Drugą grupę stanowią regionalne skupy, które, jeśli mają miejsce lub wcześniejsze kontrakty, to kupują rzepak w nieco niższych cenach poziomy 1500-1520 zł/t.

Pomimo korekt na giełdach, dziś Matif na listopad 2019 otwiera się na minus 1,5 euro/t do wartości 376,50 euro/t, słabnąca złotówka zapewnia stabilizację ceny.


Zakłady tłuszczowe
 dzisiaj proponują kontrakty na bieżące dostawy na następujących bazach cenowych:
  • ZT Kruszwica i Brzeg                                 –1565 zł/t
  • ADM Szamotuły dostawy w sierpniu         – 1565 zł/ 
       dostawy bieżące  Sława i  Czernin           – 1560 zł/t
  • Komagra Tychy                                          – 1550 zł/t
  • Glencore Bodaczów na wrzesień              – 1591 zł/t
  • Bestoil Lasocice                                       – 1580 zł/t  
Wszystkie ceny skupu rzepaku zobaczysz tutaj
  

r e k l a m a
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban Fot. Konieczka
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Europa potrzebuje rzepaku

Zapotrzebowanie importowe europejskich  przetwórców rzepaku szacowane jest aktualnie na 5,8 mln ton

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Rynki rolne: Rzepakowe znajdki i zguby

Ceny rzepaku pospadały, ponieważ na Matifie odbywa się teraz sprzątanie.

czytaj więcej
Zboża

Żniwa 2019: Południowa Polska kończy prace polowe. Plony poniżej oczekiwań

Lipiec jeszcze się nie skończył, a wiele gospodarstw na północy Opolszczyzny już skończyła żniwa. Pomimo niższych niż zwykle plonów, ceny są niskie. Jakość ziarna jest słaba. W pasie przygranicznym natomiast deszcze przerwały zbiory. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)