Europa potrzebuje rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Europa potrzebuje rzepaku

01.08.2019autor: dr Juliusz Urban

Zapotrzebowanie importowe europejskich  przetwórców rzepaku szacowane jest aktualnie na 5,8 mln ton

Podczas, gdy potrzeby importowe na uzupełnienie bilansów olejowych Europy, wynoszą już prawie 6 mln ton, to Kanada jako potencjalny duży dostawca canoli, zmniejszyła eksport tych nasion o 28% – poinformowała Komisja Grain of Kanada (za OilWord). Eksport w czerwcu 2019 wyniósł jedynie 0,74 mln ton, co jest najmniejszą ilością wywiezionej canoli w ciągu miesiąca, od ostatnich sześciu lat.

r e k l a m a
Spowodowane to było głównie zmniejszeniem popytu na rzepak kanadyjskiego pochodzenia przez Chiny. Kanada eksportuje obecnie czarny surowiec jeszcze do Bangladeszu, Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ponieważ w Kanadzie spadł także przerób rzepaku, to jednak duży eksport do Europy jest w tym roku bardzo prawdopodobny.

Drugim eksporterem rzepaku do Unii Europejskiej może zostać w tym roku Ukraina. Zbiory rzepaku na Ukrainie praktycznie zostały zakończone – zebrano 3 mln ton, przy średnim plonie 2,45 t/ha. W związku ze zmianami ustawy o zwrocie  podatku VAT, tylko za produkty z przerobu rzepaku, mającymi wejść w życie od nowego roku, jeszcze nie wiadomo ile rzepaku  zostanie na Ukrainie przetworzone. Wtedy wyeksportowany zostałby olej i śruta. Ze względu jednak na wciąż słabo rozwiniętą strukturę przemysłu przetwórczego na Ukrainie, bezpośrednio w miesiącach pożniwnych rzepak będzie intensywnie wywożony. Ukraiński rzepak musi być jednak zdecydowanie droższy z dostawą do portów europejskich niż obecnie.

Może to mieć wpływ na polski rynek, gdyż przy aktualnych kwotowaniach zakładów tłuszczowych Matif minus 11 euro i przesuwaniu dostaw na wrzesień, uruchomią się możliwości eksportu z kraju zarówno na kołach jak i przez porty.

W Polsce zbiory rzepaku  są na ukończeniu. Zaawansowanie żniw rzepakowych ocenia się na 80-85%. Ceny w skupie ustabilizowały się i najczęściej rzepak kupuje się na poziomach 1520–1550 zł/t. Przetwórcy kupują drożej ale zawierają coraz więcej kontraktów na dostawy we wrześniu.

zobacz aktualne ceny rzepaku
Juliusz Urban   Fot. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Opolskie: Słaba jakość nasion rzepaku

Największy odbiorca na Opolszczyźnie - Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” w Brzegu wciąż zwiększa przerób: w ubiegłym roku przekroczył pół miliona ton. W tym roku jednak parametry jakościowe nasion są słabe.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Na linii frontu wojny handlowej Pekin–Waszyngton znowu iskrzy

Podczas, gdy w geście dobrej woli przed zeszłotygodniowym szczytem, władze chińskie zadeklarowały zakup 3 mln ton amerykańskiej soi na zasadach bezcłowych, to prezydent USA w czwartek poinformował, że  Ameryka wprowadzi nowe 10% cła na kolejną grupę produktów z Chin.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Potęgi światowe podliczają zyski, a Kernel mocno inwestuje

Największe koncerny światowe rynku oleistych pokazują swoje wyniki finansowe. Natomiast mniejsi inwestują, by w przyszłości mocniej konkurować.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)