Z artykułu dowiesz się
- ile wynosi wysokość części uzupełniającej emerytury?
- jak wylicza się część uzupełniającą?
- z czego wynika wysokość wskaźnika wymiaru części uzupełniającej?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 26 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wysokość części uzupełniającej rolniczego świadczenia emerytalno-rentowego wynosi od 85 do 95% emerytury podstawowej – w zależności od liczby lat przyjętych do ustalenia części składkowej. Część uzupełniająca emerytury rolniczej lub renty inwalidzkiej rolniczej wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej jest mniejsza od 20. Za każdy pełny rok powyżej 20 lat przyjętych do części składkowej obniża się część uzupełniającą o 0,5% emerytury podstawowej.
Różnica w wysokości wskaźnika wymiaru części uzupełniającej wynika zatem z liczby lat przyjętych do ustalenia części składkowej. Jeżeli ojciec Pana miał ich więcej niż sąsiad, to wskaźnik ten będzie w jego przypadku niższy.
Część uzupełniająca nie może wynosić mniej niż 85% emerytury podstawowej, a suma części uzupełniającej i części składkowej nie może być mniejsza od emerytury podstawowej. Jeżeli rolnik nabywa prawo do emerytury rolniczej w wieku o 5 lat niższym od wieku emerytalnego, część uzupełniającą zmniejsza się o 25% emerytury podstawowej. Tak ustaloną część uzupełniającą zwiększa się o 5% emerytury podstawowej po upływie każdego roku dzielącego uprawnionego od wieku emerytalnego.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy