Polskie firmy będą wspierać technologie kosmiczne i ... rolnictwo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polskie firmy będą wspierać technologie kosmiczne i ... rolnictwo

29.08.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Sztuczna inteligencja, kosmos, polskie firmy i … rolnictwo, co mają ze sobą wspólnego? Okazuje się, że dość dużo. Dwie polskie firmy za pomocą sztucznej inteligencji (IA) oraz zdjęć satelitarnych, będą zdalnie szacować parametry gleby, a tym samym szukać miejsc, gdzie najlepiej uprawiać rośliny i w jaki sposób. Dlaczego?

Rolnictwo precyzyjne odpowiedzią na rosnącą liczbę ludności i zapotrzebowanie na żywność

Według FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Rolnictwa) w związku z rosnącą populacją ludzi na ziemi do 2050 roku aż o 70% powinna wzrosnąć produkcja rolna, aby móc wszystkich wyżywić. Rolnictwo precyzyjne i nowoczesne technologie powinny sprostać tym wyzwaniom. Stąd polskie firmy: KB Labs i QZ Solutions chcą wykorzystać tę wiedzę i możliwości technologiczne do satelitarnej analizy gleb i połączyły swe siły. Tak, aby za pomocą planowanej automatyzacji, zwiększać plony i wydajność gospodarstwa, zmniejszać ilość zużytych nawozów i wybierać najlepsze miejsca pod uprawy. Przyśpieszy ona znacznie także czas oczekiwania na wyniki kluczowe z punktu widzenia rolnictwa z 28 do 3 dni.

Zbigniew Kawalec, dyrektor generalny QZ Solutions, podkreśla, że ich projekt Genesis ma stanowić punkt zwrotny w tradycyjnym podejściu do planowania upraw oraz zmienić i zrewolucjonizować rolnictwo.

r e k l a m a

Odpowiednie technologie pozwolą na mniejsze zużycie nawozów i lepsze planowanie upraw

Analizy gleby z wykorzystaniem danych hiperspektralnych to pionierski i pilotażowy program zlecony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Okazuje się, że rozdzielczość zdjęć satelitarnych oraz lotniczych pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji,  a tym samym ich interpretacje. Metoda ta ma uniezależnić zbieranie danych na temat gleb od człowieka. Tradycyjnie, to właśnie człowiek zbierał próby i wysyłał jej do dalszej analizy. Na to potrzeba czasu.

Projekt przejdzie w kolejną fazę, jeżeli nowoczesne technologie pozwolą na ocenę zawartości gleby w takie parametry jak:

  • potas,
  • magnez,
  • fosfor,
  • odczyn pH gleby.

Realizacja programu Genesis będzie się odbywać na orbicie

Realizacja projektu będzie zachodzić na miejscu w przestrzeni kosmicznej i tam bezpośrednio nastąpi analiza zebranych danych. Będzie także możliwe porównanie materiału zebranego tradycyjnie przez człowieka z danymi pozyskiwanych z satelitów. Obrazowanie hiperspektralne wsparte sztuczną inteligencją jest kluczowe dla zdalnej analizy jakości gleby i jej składu. Pod tym względem jest to dużo doskonalsze rozwiązanie niż narzędzie, jakim jest ludzkie oko. Nowoczesne algorytmy, którymi  będzie posługiwać się satelita Intuition-1, będą przesyłały gotowe wyniki na Ziemię. Praca na skomplikowanych danych wyróżnia satelitę na tle innych podobnych systemów. Na orbitę ma ona trafić na przełomie 2022/2023 r.

Michał Zachara, dyrektor operacyjny firmy KB Labs, wyjaśnia, że ich plany są bardzo ambitne. Dlatego program pilotażowy będzie odbywał się na Ziemi, aby sprawdzić czy takie zdalne analizy będą w ogóle możliwe. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polska firma ma współpracować z Microsoft nad rolnictwem precyzyjnym

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury obliczeniowej m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych oraz rozwoju kompetencji pracowników grupy - podała Grupa Azoty w komunikacie prasowym.

czytaj więcej

Bocianie sejmiki – dlaczego bociany się gromadzą tuż przed odlotem do Afryki?

Mamy wrzesień, ale jeszcze zdarza się zobaczyć nieliczne bociany spacerujące po łąkach i polach ornych. Jednak większość ruszyła już w długą podróż na zimowiska do Afryki. A tuż przed odlotem bociany spotykają się w większych grupach, zwanych sejmikami.

czytaj więcej

Kosmiczna uprawa studentów z Politechniki Warszawskiej

Badań nad hodowlą roślin w warunkach zbliżonych do tych jakie panują na Księżycu podejmuje się wielu naukowców. Takie badania także prowadzone są w Polsce. Tematem tym zajęli się studenci Politechniki Warszawskiej. Użyli symulanta gleby księżycowej oraz odpowiednich bakterii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)