Polska firma ma współpracować z Microsoft nad rolnictwem precyzyjnym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska firma ma współpracować z Microsoft nad rolnictwem precyzyjnym

17.10.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury obliczeniowej m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych oraz rozwoju kompetencji pracowników grupy - podała Grupa Azoty w komunikacie prasowym.

Grupa Azoty rozpoczyna współpracę z Microsoft

Grupa Azoty, jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie, podejmuje działania zmierzające do transformacji sektora produkcji oraz rozwoju kompetencji swoich pracowników.

Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft Grupa Azoty będzie w stanie minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Z pomocą  Microsoft Technology powstanie inkubator technologii, który będzie szukał sposobów przyśpieszenia transformacji branży nawozowo-chemicznej w Polsce i Europie w dwóch wymiarach: ludzkim i technologicznym.

r e k l a m a

Na czym ma polegać wspólny projekt Grupy Azoty i Microsftu?

Wspólne działanie ma za zadanie:

  • wypełnić powiększającą się lukę kompetencyjną w branży,
  • wykorzystać nowoczesne podejście do korzystania z technologii,
  • wspomóc wdrażanie innowacji (rolnictwo precyzyjne korzystające z danych satelitarnych, analiza procesów zachodzących w przedsiębiorstwie), które wykorzystają potencjał i technologie wynikające z chmury
  • wspomóc rozwój technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym, które opiera się na chmurze obliczeniowej.

Dane uzyskane dzięki sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI), będą służyły m.in. wykorzystaniu danych satelitarnych w bezinwazyjnej analityce gleb.

Sztuczna inteligencja to krok w kierunku większej efektywności i ograniczenia kosztów operacyjnych prowadzonej działalności. Nie wyobrażamy sobie podnoszenia konkurencyjności bez innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologii – mówi Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

Innymi słowy, współpraca Grupy Azoty i Microsoft zapewni rolnikom kompleksowe i optymalne zarządzanie uprawami.

AI jako kierunek rozwoju dla całej branży nawozowo-chemicznej w Europie

Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to jeden z głównych trendów na drodze do transformacji cyfrowej biznesu. Informacja o współpracy Grupy Azoty - jednej z czołowych grup kapitałowych europejskiej branży nawozowo-chemicznej - z Microsoft, potwierdza, że krajowi czempioni doskonale rozumieją znaczenie nowoczesnych technologii w kontekście budowania swoich przewag konkurencyjnych. Jestem przekonany, że wspólne działania Grupy Azoty i Microsoft wyznaczą kierunek dla transformacji cyfrowej branży nawozowo-chemicznej w Europie - podkreślił wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.

Grupa Azoty wyjaśniła, że optymalne wykorzystanie technologii wymaga odpowiednich kompetencji, zwłaszcza w branżach tak specjalistycznych, jak produkcja i sektor chemiczny. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie doprowadziło do podpisania porozumienia i powstania projektu, który wzmocni innowacyjność polskiej spółki.

Będzie to poprzedzone odpowiednimi szkoleniami i wprowadzeniem narzędzi w zakresie IT (techniki informatycznej), np. Micorsoft 356. Jednocześnie poinformowano, że zespół IT Grupy Azoty dołączy do programu Microsoft Enterprise Skills Initiative, kształcącego ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.
Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie notatki prasowej Grupy Azoty

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawet 250 tys. złotych dotacji na założenie firmy na wsi

Coraz większej grupie rolników trudno utrzymać się z samego prowadzenia gospodarstwa. Jeśli w okolicy jest duże zapotrzebowanie, np. na usługi remontowe, budowlane, kosmetyczne, turystyczne albo inne, a rolnik, jego małżonek lub domownik mają taki fach w ręku, warto, żeby pomyśleli o założeniu swojej działalności. Jeśli są ubezpieczeni w pełnym zakresie w KRUS i mają odwagę, by z tego ubezpieczenia zrezygnować i przejść do ZUS, mogą wystąpić o unijne dofinansowanie na założenie firmy. Nabór wniosków na „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” z PROW 2014–2020 przewidziano na listopad.

czytaj więcej

Dynia GIGANT. Ważyła 848,5 kg! Gdzie taka urosła?

848,5 kg - tyle waży tegoroczna największa dynia w Polsce. Zwycięzcą tegorocznego Bania Fest Festiwal Dyni w Sercu Opolszczyzny został Mateusz Dąbrowski. Zabrakło tylko 22 kg do rekordu Polski!

czytaj więcej

Nowy ciągnik New Holland T7 Heavy Duty stworzony do rolnictwa 4.0 [FOTO, FILM]

Marka New Holland Agriculture rozszerzyła swoją flotę o ciągnik T7 Heavy Duty (HD), który idealnie wpisuje się w wizję rolnictwa 4.0., na którego podwalinach stoi sztuczna inteligencja oraz technologia rolnictwa precyzyjnego. Jakimi innowacjami wyróżnia się najnowsza maszyna do New Holland?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)