Czego to ludzie nie wymyślą. Odmiana kukurydzy cukrowej o smaku arbuza
Ukraińska firma Mnagor postawiła na wytworzenie takich odmian kukurydzy cukrowej, których smak zaskoczy wszystkich konsumentów. Wyhodowano bardzo słodkie odmiany kukurydzy, które wyróżniają się owocowym i jagodowym smakiem.
Wojna utrudnia badania nad nowymi odmianami kukurydzy
Zanim wybuchła wojna, ukraińska firma Mnagor z siedzibą w Winnicy, która zajmuje się produkcją słodkich nasion kukurydzy, przygotowywała się do zaprezentowania nowych odmian kukurydzy cukrowej o smaku arbuza chersońskiego i jabłka podolskiego. Niestety, plany te zostały pokrzyżowane, dlatego prezentacja tych ciekawych nowości została odłożona w czasie.
Ziarna kukurydzy Mnagorov glace zawierają dużo (do 22-23%) łatwo rozpuszczalnego w wodzie cukru. Ponadto charakteryzuje się ona zawartością pierwiastków śladowych takich jak: selen, chrom, cynk, miedź, nikiel i żelazo.
Dzięki połączeniu różnych rodzajów cukrów kukurydza typu glace ma głębszy smak, nie tylko niż arbuzy, ale i wiele innych warzyw i owoców. Co więcej, kukurydza cukrowa od Mnagor, nie potrzebuje obróbki cieplnej, więc może być spożywana na surowo.
Czym charakteryzują się nowe odmiany kolorowej kukurydzy?
Odmiany szklane typu: „Fiona”, „Jamala” i „Iowa” były próbą stworzenia nowych i niepowtarzalnych odmian, które wyróżniają się połączeniem rożnych smaków.
Kształt kolby i ziarna sprawia, że kukurydza ta nadaje się do konserwowania. Ziarno jest długie, dlatego nadaje się zarówno do cięcia ręcznego i maszynowego. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą kolbę, jak i ziarno samo w sobie, zamrozić bez wcześniejszego blanszowania. Po rozmrożeniu ziarno nie traci swojej sprężystości, jest ono soczyste i delikatne.
- „Fiona” – odmiana wczesna dostępna na rynku ukraińskim. Jedna z najsmaczniejszych. Dojrzewa w nieco ponad 2 miesiące.
- "Jamala" – odmiana, której kolba osiąga ok. 22– 23 cm, dobrze plonuje nawet w trudnych warunkach. Nadaje się na świeży rynek i konserwację, główka kapusty 22-23 cm;
- „Iowa” – odmiana z nieco dłuższym okresem wegetacji (ok. 78-80 dni). Wyróżnia ją inny smak.
Idea i misja firmy Mangor
Założyciele firmy Mangor prace hodowlane nad nowymi smakami i odmianami kukurydzy cukrowej oparli na odmianach pochodzących z USA ze stanu Iowa. Stąd nowa odmiana wyhodowana w Ukrainie na jej podstawie otrzymała nazwę Iowa. Cechuje się ona późniejszym dojrzewaniem i silnie rozbudowanym systemem korzeniowym, mocną łodygę i dużą powierzchnię liści. Stąd idealnie wpasowują się one w ideę rozwoju ukraińskiej kukurydzy cukrowej. To co je wyróżnia to ciekawy smak, a i wyżej opisane właściwości.
fot. east-fruit.com
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy