null - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Autor Aleksandra Galus

Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Aktualności

Przepisy prawne

KE zdecydowała - w 2022 r. można produkować na ugorach!

Rolnicy będą mogli w roku 2022 prowadzić na ugorach produkcję w ramach zazielenienia. Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji umożliwiającej rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu.

czytaj więcej
Dopłaty

150 tys. zł premii dla młodych rolników! Nabór wniosków od 31 marca

O 150 tys. zł na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania będzie się można starać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokładnie od 31 marca do 29 maja 2022 r.

czytaj więcej

Co grozi za wypalanie traw? Jak wysoka jest kara lub ile lat pozbawienia wolności można dostać?

Każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Bardzo szkodzi to środowisku i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Każdemu, kto dopuszcza się wypalania traw grozi kara!

czytaj więcej
Dopłaty

Rozpoczął się nabór wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW. Są znaczące zmiany!

15 marca ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. Od ubiegłego roku dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Zostały wprowadzone istotne zmiany.

czytaj więcej
Finanse

Podwyżka stóp procentowych silniejsza niż oczekiwano. Kiedy inflacja spadnie? Są prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek (8 marca) decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 2,75% do aż 3,50%. Zmiany te mają też bezpośredni wpływ na kredyty obrotowe, zaciągane przez rolników. Istotnym czynnikiem jest tutaj także inflacja, która w najbliższym czasie będzie dalej rosła. Analitycy oceniają jednak jak oba te czynniki będą kształtowały się do 2025 r.

czytaj więcej
Stawki dopłat

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej: Rusza nabór. Kto może się ubiegać i ile dostanie?

Dokładnie od 28 lutego do 28 kwietnia 2022 r. można ubiegać w ARiMR o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Pomoc wypłacana jest w formie bezzwrotnej premii, a jej wysokość zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy.

czytaj więcej
r e k l a m a
Finanse

Rolnicy z coraz większym zadłużeniem. Prawdziwe uderzenie dopiero nastąpi

Wprawdzie liczba rolników wpisanych na koniec ub.r. do Krajowego Rejestru Długów spadła o prawie 3,7% rdr. i o 0,2% w ciągu 2 lat, to jednak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając w to działalność usługową. A prawdziwa katastrofa ma dopiero nadejść i to już niebawem.

czytaj więcej
Dopłaty

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe z PROW za 2021 r.: 14,52 mld zł na kontach rolników

Do 28 stycznia 2022 r. na konta bankowe rolników trafiło 11,92 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i 2,6 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

czytaj więcej
Dopłaty

Przyjmowanie wniosków o wsparcie na małe przetwórstwo i RHD zakończone

Nabór o wsparcie na tzw. małe przetwórstwo lub rolniczy handel detaliczny (RHD)zakończył się 28 stycznia 2022 r. Wpłynęło dokładnie 99 wniosków opiewających na kwotę 22,82 mln zł. 

czytaj więcej
Ubezpieczenie maszyn

Rolnicy tracą 87 ciągników miesięcznie. To może przytrafić się Tobie!

Rocznie w Polsce kradzionych jest ponad 1000 ciągników i maszyn rolniczych. Średnio 87 miesięcznie. Najwięcej ginie ich na Dolnym Śląsku.

czytaj więcej
Akcyza

Będzie więcej pieniędzy na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Minister rolnictwa rozważa przyjęcie propozycji Senatu dotyczącej znacznego wzrostu wydatków na paliwo rolnicze. Henryk Kowalczyk będzie w tej sprawie rozmawiał z Premierem i ministrem finansów.

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Nowe zasady egzekucji komorniczej? Jakie zwierzęta oraz przedmioty nie podlegają egzekucji?

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, w którym określił jakie zwierzęta oraz przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo nie podlegają egzekucji komorniczej.

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)