Raport USDA: wzrost produkcji jest za mały na zbudowanie zapasów
Listopadowe prognozy ekspertów USDA dotyczące pszenicy na sezon 2021/22 obejmują zmniejszone dostawy, nieco wyższą konsumpcję, bardziej intensywny handel i niższe zapasy końcowe. W przypadku kukurydzy, pomimo znacznie rosnących zbiorów i tu mamy do czynienia ze spadkiem zapasów.
Pszenica
USDA przewiduje w aktualnym raporcie, że w porównaniu do poprzednich szacunków światowa produkcja spadnie o 0,6 mln t, do 775,3 mln t. Jest to o 1,3 mln t większy zbiór od ubiegłorocznego.
Spadki prognoz zbiorów w UE, Wielkiej Brytanii i Uzbekistanie nie zostały w pełni skompensowane wzrostami zbiorów w Rosji. Produkcja pszenicy w UE jest obniżana głównie z powodu korekt we Francji i Niemczech, które tylko częściowo są równoważone wzrostem rumuńskich zbiorów.
Światowa konsumpcja w aktualnym szacunku, w porównaniu do poprzedniego wzrasta o 0,4 mln t, do 787,2 mln ton. Dzieje tak głównie ze względu na zmiany wykorzystania na paszę. Wzrosty w Rosji, Iranie i Turcji z nawiązką zrównoważyły redukcje w UE, Wielkiej Brytanii, Ukrainie i Uzbekistanie.
Bardziej niż uprzednio zakładano aktywny będzie międzynarodowy handel pszenicą. Globalne prognozy dotyczące eksportu wzrosły tym razem o 3,5 mln ton do rekordowych 203,2 mln t, głównie dzięki wyższemu eksportowi z UE, Indii, Rosji i Ukrainy.
Dlatego przewidywane światowe zapasy na koniec sezonu 2021/22 spadną tym razem o 1,4 mln t do 275,8 mln ton. Za większą część redukcji odpowiadają kurczące się stoki w Australii, Unii Europejskiej i Indiach.
Kukurydza
Perspektywy dla kukurydzy w USA 2021/22 w tym miesiącu dotyczą większej produkcji, zwiększonego wykorzystania kukurydzy do produkcji etanolu i nieznacznie niższych zapasów końcowych. Podobnie zagraniczna produkcja kukurydzy będzie wyższa, ponieważ wzrosty notuje się w Argentynie, UE i kilku krajach afrykańskich, a te z nawiązką zrównoważyły spadek na Filipinach. W Argentynie produkcja wzrasta głównie z powodu zwiększonych oczekiwań co do powierzchni sadzonej kukurydzy. Produkcja kukurydzy w UE jest wyższa w oparciu o wzrosty w Polsce, Rumunii i Francji.
Uwzględniając te wszystkie dane USDA zbiory kukurydzy w tym sezonie szacuje na 1,20 mld t, a w zeszłym sezonie było to 1,12 mld t.
Wzrasta eksport kukurydzy, który wyniesie 203,5 mln t i będzie prawie o 27 mln ton większy od sezonu 2020/21. Wzrasta eksport kukurydzy z Argentyny i UE, ale obniża się z Bangladeszu. Import kukurydzy wzrasta w Iranie i Tajlandii, ale spada w Nigerii i Turcji.
Wzrasta także zużycie do 1,19 mln t i to wszystko powoduje, że globalne zapasy kukurydzy, które mimo podwyższenia prognoz o 2,7 mln kurczą się o 2 mln t w skali roku i wyniosą nas koniec sezonu 304,4 mln ton.
oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy