Raport USDA: kolejna, jeszcze większa obniżka zbiorów pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: kolejna, jeszcze większa obniżka zbiorów pszenicy

13.09.2023autor: dr Juliusz Urban

Wrześniowe globalne prognozy dla pszenicy na sezon 2023/24 związane są z korektami wszystkich wskaźników. W porównaniu z zeszłym miesiącem w dół lecą: podaż, konsumpcja, eksport i końcowe zapasy.  W kukurydzianym światowym bilansie tym razem zmiany są bardzo niewielkie.

Z artykułu dowiesz się

  • ile wyniosą zbiory pszenicy na świecie?
  • gdzie USDA dostrzega największe redukcje zbiorów pszenicy?
  • ile pszenicy w tym sezonie zbierze UE?
  • o ile rosną szacunki zbiorów pszenicy w Ukrainie?
  • gdzie najbardziej wzrasta wykorzystanie pszenicy?
  • w jakim segmencie wykorzystania pszenicy będą największe wzrosty?
  • jak, w świetle korekt zbiorów będzie wyglądał eksport?
  • o ile spadną światowe zapasy pszenicy?
  • jak bardzo spadną zapasy pszenicy w Rosji?
  • a co nowego w światowym bilansie kukurydzianym?
  • jak to możliwe, że trzeci globalny eksporter kukurydzy zostanie wręcz z minimalnym zapasem?

Amerykańscy eksperci szacują, że tegoroczne zbiory spadną o kolejne 3,3 mln t do 793,4 mln ton i będą już tylko o 3,5 mln t większe od efektów poprzedniego sezonu.

Zbiory pszenicy w dół

Aktualne redukcje przypisać należy przede wszystkim niższej produkcji w Australii, Kanadzie, Argentynie i UE, nieznacznie kompensowanych wzrostami dla Ukrainy.

Australijskie zbiory zostają zmniejszone o 3 mln ton do 26 mln ton ze względu na suchą pogodę w Australii Zachodniej, Nowej Południowej Walii i Queensland, co spowodowało obniżenie plonów i produkcję pszenicy aż o 13,6 mln t niższą od ubiegłorocznej.

Przy tych korektach Kanada ze zmniejszeniem o 2 mln t do 31,0 mln t wygląda już skromniej, ale należy pamiętać, że jest to już druga kolejna taka sama redukcja tegorocznych zbiorów, które w zeszłym sezonie wynosiły 34,3 mln t.

Do obniżek światowej podaży z jednomilionową korektą do 16,5 mln t przykłada się Argentyna. Także o milion ton redukowane są prognozy zbiorów pszenicy w UE, które wynosząc 134 mln t będą takie same jak w poprzednim sezonie.

Sytuację bilansową poprawia nieco 1,5-milionowy wzrost zbiorów na Ukrainie do 22,5 mln t.

r e k l a m a

Stała konsumpcja, więcej na paszę

Pomimo mniejszych zbiorów, światowa konsumpcja zostaje prawie niezmieniona, przy zmniejszonym wykorzystaniu na żywność, na nasiona i dla przemysłu, a zwiększonym wykorzystaniu na paszę, co odzwierciedla zmiany w strukturze jakościowej zbieranej w tym roku pszenicy.

Wykorzystanie pszenicy na paszę rośnie po równo o 1 mln t w Chinach i w Unii Europejskiej. pozostałości zostało zwiększone o 1 mln ton zarówno w Chinach, jak i w UE, gdzie ze względu na mokrą pogodę podczas żniw, będzie się dysponować większymi ilościami ziarna gorszej jakości.

Podobnie w Ukrainie wzrośnie wykorzystanie pszenicy na cele paszowe, ale w tym kraju może to być zarówno efekt jakości, utrudnionego eksportu, jak i rosnącymi potrzebami produkcji żywca, celem organizacji zaopatrzenia wysyłanego na front.

Eksport jednak mniejszy

Światowy eksport pszenicy we wrześniowym raporcie zostanie zmniejszony o 2 mln t, ale wynosząc już tylko 207,3 mln t będzie o 12 mln t mniejszy niż w poprzednim sezonie, choć wyższy o 6,5 mln t niż w latach 2021/22.

Aktualnie eksport korygowany jest w wyniku 2,5 -milionowej redukcji dla Australii (obecnie 19 mln t),  0,5 mln t dla Kanady (23 mln t) i jednomilionowego zmniejszenia eksportowej aktywności UE, do 37,5 mln t. Ograniczenia handlu tylko częściowo równoważą podwyżki dla Rosji (49 mln t ; + 1 mln t), Kazachstanu (10,5 mln t; + 1mln t) i Ukrainy (11 mln t; + 0,5 mln t).

Zapasy mocno w dół

Szacunki światowych zapasów końcowych zaledwie w ciągu ostatniego miesiąca spadły o 7 mln t do 258,6 mln t i będą najniższe od sezonu 2015/16.

O 2 mln t korygowane są zapasy w Chinach, które wynosząc niecałe 133 mln t, będą o 6 mln t niższe od poprzedniego sezonu. Półtora miliona ton wynosi aktualna korekta zapasów w UE, a stoki końcowe wynoszące 12 mln t będą o ponad 4 mln t niższe od ubiegłorocznych. O milion ton, w porównaniu do poprzedniego raportu i aż 6 mln t w skali roku, do 10,4 mln t zmniejszają się szacunki zapasów w Rosji.

O 1 mln t swoje zapasy pszenicy zwiększy za to Kanada, która na koniec sezonu zgromadzi 3,5 mln t, wracając tym samym do takich samych zasobów jakie miała na zakończeniu sezonu 2022/23.

Kukurydza bez zmian?

Przy tak znacznych korektach dotyczących bilansu pszenicy, zmiany w kukurydzianych prognozach na sezon 2023/24 są naprawdę niewielkie.

Światowa produkcja kukurydzy od poprzedniego raportu praktycznie się nie zmienia, jednak wynosząc 1 mld 214 mln t, będzie o 58 mln t wyższa od ubiegłorocznej.

Aktualne prognozy szacowane są przy 0,5 milionowym wzroście w przypadku Ukrainy (do 28 mln t; + 1 mln t rok/roku), co w dużej mierze skompensowane jest 300-tysięcznym spadkiem dla UE do 59,4 mln t, co będzie ilościami o ponad 7 mln t większymi od poprzedniego sezonu. Produkcja kukurydzy w UE jest obniżana w oparciu o obniżki dla Francji i Bułgarii, które są częściowo zrównoważone podwyżką dla Niemiec.

Eksport kukurydzy USDA w tym sezonie konsekwentnie nadal szacuje na 196 mln t, o 14,5 mln t więcej niż w sezonie 2022/23. Największym eksporterem nadal będzie Brazylia z 55 mln t, o 3 mln t wyprzedzając Stany Zjednoczone i trzecią Argentynę, która ma wyeksportować 40,5 mln t. Utrzymane na 19,5 mln t są także prognozy eksportu kukurydzy z Ukrainy.

Zwiększone o 2,9 mln t do 314 mln t, zostały natomiast zapasy kukurydzy. Taki bilans odzwierciedla o 1,3 mln t wzrost w Brazylii (do 8 mln t), o 800 tys. t wzrosną zapasy w Meksyku (2,9 mln t), o 500 tys. t Ukrainie (4,4 mln t) i podobnie w Chinach (do 201,8 mln t).

Te wzrosty zostały skompensowane nieznacznie, bo o 0,5 mln t spadkiem zasobów Argentyny. W taki oto sposób trzeci eksporter kukurydzy na świecie będzie mógł „pochwalić” się zapasem wynoszącym zaledwie symboliczny 1 milion ton.  

oprac. Juliusz Urban Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Ceny zbóż: pierwsze zbiory kukurydzy

Mamy już pierwsze informacje o zbiorach tegorocznej kukurydzy, a ceny na giełdzie i wystawiane w krajowych skupach pokazują, że nie trzeba ukraińskiej żeby było tanio. Warto też przeanalizować, co się dzieje z cenami pozostałych zbóż?

czytaj więcej

15 września nam nie straszny - Rynkowy Serwis Spod Lady - 8.09.23 r.

W przestrzeni medialnej wciąż słyszy się o magicznej dacie 15 września, którego to dnia ma, albo nie ma być na nowo uwolniony import zbóż i rzepaku z Ukrainy. Z blokowania ukraińskiego importu wielu polityków robi sobie niemal wyborcze hasło, ale czy rzeczywiście w obecnej sytuacji na rynku jest co straszyć rolników napływającymi masami ukraińskiego zboża?

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)