Raport USDA: co nowego w kukurydzy, jakie były ostatnie lata?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: co nowego w kukurydzy, jakie były ostatnie lata?

15.12.2021autor: dr Juliusz Urban

W Stanach Zjednoczonych podaż i wykorzystanie kukurydzy w sezonie 2021/22 pozostają niezmienione w porównaniu do poprzedniego raportu. Eksperci USDA podnoszą natomiast zagraniczną produkcję kukurydzy. Przyglądnijmy się także jak na tle ostatnich sezonów wyglądają bieżące dane o światowych zbiorach, zużyciu, eksporcie i zapasach.

Stany Zjednoczone zbiorą w tym sezonie 382,59 mln t kukurydzy, będą więc miały sporą nadwyżkę, bo zużyją „tylko”  312,20 mln t.

Amerykański Departament Rolnictwa w swojej grudniowej prognozie szacuje się, że zagraniczna produkcja kukurydzy będzie wyższa, co powoduje wzrost światowych zbiorów o 4,1 mln t do 1 mld 204 mln t. Globalne zbiory są większe ponieważ zakładane wzrosty dla Unii Europejskiej i Ukrainy z nawiązką równoważą ​​redukcję dla Chin. Produkcja kukurydzy w UE jest podnoszona znacznie bo o 2,5 mln t, do 70,35 mln t, co odzwierciedla wzrosty produkcji we Francji, w Rumunii i Polsce. Produkcja kukurydzy na Ukrainie wzrasta o 2 mln t, do okrągłych 40 mln t. Natomiast dzięki informacjom chińskiego Krajowy Urzędu Statystycznego o niższych plonach, zbiory kukurydzy w Kraju Środka są zmniejszane o 1,55 mln t.

Światowe wykorzystanie kukurydzy w bieżącym sezonie rośnie proporcjonalnie do wzrostu produkcji i wyniesie prawie 1 mld 196 mln t. U trzech największych producentów, w USA, Chinach i Brazylii zużycie się utrzymuje na stałym poziomie, odpowiednio 313,2 mln t, 294 mln t i 73 mln t. Natomiast w UE konsumpcja kukurydzy rośnie w porównaniu z poprzednim raportem o 2,3 mln t i o 2,7 mln t w skali roku, do 80,3 mln. Tym samym  zużycie przewyższa o 10 mln t tegoroczną produkcję.

Dzięki większym zbiorom w zwiększa się handel kukurydzą na międzynarodowym rynku. Eksport światowy wyniesie 204,9 mln t. USDA zwraca szczególną uwagę na przyrosty handlu zagranicznego na Ukrainie, rośnie także eksport Unii Europejskiej. Wzrasta import do Iranu, Egiptu, Arabii Saudyjskiej ​​i Wielkiej Brytanii, ale obniża się w przypadku Izraela. UE w poprzednim sezonie także konsumowała kukurydzy więcej niż produkowała dlatego importowała 14,5 mln t, w tym sezonie będzie to 15 mln t.

Globalne zapasy kukurydzy w stosunku do poprzedniego raportu wzrastają o 1 mln t, a w porównaniu z poprzednim sezonem o 8 mln t, do 305,5 mln ton.  Powodem są podniesione zagraniczne (poza USA) zapasy końcowe, których stan odzwierciedla głównie wzrosty dla Ukrainy (z 0,9 do 1,5 mln t), UE (z 7,3 do 7,8 mln t) i Meksyku (z 3 do 3,3 mln t) oraz nieznaczną obniżkę dla Chin (z 210,7 do 210,2 mln t).

Te dotyczące bieżącego sezonu dane, warto zestawić z informacjami z poprzednich lat, bo to da dopiero pełen obraz zmian w światowym bilansie kukurydzy zachodzących w ostatnim czasie. Dane dotyczące trzech kolejnych sezonów najlepiej obrazuje poniższy wykres.

Bilans kukurydzy wg USDA zaktualizowany

r e k l a m a
oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zatrważający raport NIK - Polacy na potęgę marnują żywność

Polacy na potęgę marnują żywność. Co roku jest to nawet 5 mln ton. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nie udało się stworzyć kompleksowego systemu, który skutecznie rozwiązuje ten problem.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Kukurydzy zebraliśmy więcej­ – co może stać się z cenami zbóż?

Tuż przed świętami GUS opublikował „Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2021 r.” Z danych opracowanych przez krajowych statystyków wynikają ciekawe dla dalszego rozwoju sytuacji na zbożowym rynku wnioski.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Giełdowa odwilż, spadki mogą być większe

Kolejny już tydzień pokazuje spadkową tendencje w notowaniach pszenicy na giełdach i kolejny raz z rzędu krajowe ceny się bronią. Skupujący dowcipnie zwracają uwagę na zrównanie się podaży z popytem na naszym rynku zbóż.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)