Zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej - dopłaty, aktywny rolnik, dobrostan zwierząt i rolnictwo węglowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej - dopłaty, aktywny rolnik, dobrostan zwierząt i rolnictwo węglowe

27.12.2022autor: wk

Wielkimi krokami zbliża się kolejny nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe z PROW. Tym razem będą w nim duże zmiany, ponieważ w życie wchodzi Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027. Pojawią się m. in. ekoschematy, czyli powiązanie dopłat bezpośrednich z konkretnymi praktykami na rzecz upraw i zwierząt w gospodarstwie. Ale w zatwierdzonym PS WPR będą kolejne zmiany. Resort rolnictwa chce je wprowadzić tak szybko jak się da, aby zdążyć przed 15 marca 2023 roku, czyli dniem rozpoczęcia naboru wniosków przez ARiMR.

W resorcie rolnictwa trwają intensywne prace legislacyjne, poprzedzone konsultacjami i spotkaniami z rolnikami oraz branżowymi organizacjami rolniczymi. W wykazie prac Rady Ministrów znalazł się projekt uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Dlaczego w PS WPR potrzebne są zmiany?

Przypomnijmy, że polski Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 Komisja Europejska zatwierdziła 31 sierpnia 2022 r. Ale od razu pojawiły się głosy, że potrzebne są jego zmiany.

– Będziemy zgłaszać mnóstwo uwag. W ciągu dwóch, trzech tygodni te uwagi pójdą do Komisji Europejskiej. I czekamy na pozytywną reakcję. Nie zależy mi, aby komplikować system, tylko go upraszczać. Jeśli Komisja Europejska będzie to akceptować, a różnie to bywało, to dobrze. Choćby te 80% okrywy śnieżnej, my upieraliśmy się przy 50%. Ale cieszę się z deklaracji pana komisarza, że będzie wszystko akceptował – mówił 10 grudnia br.  szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas wspólnej konferencji z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim

r e k l a m a
Za tą deklaracją poszły czyny i jeszcze przed Świętami pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów wraz z uzasadnieniem.

- W wyniku nowych wyzwań społecznych i gospodarczych i w związku z obecną sytuacją wywołaną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym m.in. gwałtownym wzrostem kosztów produkcji, istnieje potrzeba dokonania zmian niektórych regulacji dla instrumentów interwencji objętych Planem i dostosowania ich do nowych gospodarczych uwarunkowań – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Co dla rolników niosą z sobą zmiany w PS WPR?

ostatecznie w wyniku uzgodnień i konsultacji zaproponowane przez Polskę zmiany w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dotyczą następujących  obszarów:

  • zmiany w części dotyczącej interwencji Ekoschemat - Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  • zmian w części Warunkowość - w zakresie norm GAEC 7 i 8;
  • zmian w części Warunkowość w zakresie normy GAEC 8;
  • zmian w interwencji – Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych - Współpraca;
  • zmiany w sposobie ustalania w pierwszym roku stosowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wysokości łącznej kwoty płatności bezpośrednich służącej do zweryfikowania spełniania warunku rolnika aktywnego zawodowo;
  • zmian w części dotyczącej interwencji Ekoschemat – Dobrostan zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie będą nowe dopłaty?

Wprowadzone zmiany mają m. in. ograniczyć uprawy monokulturowe na gruntach ornych oraz poprzez zwiększenie udziału rzepaku w strukturze zasiewów przyczynią się do poprawy bilansu materii organicznej w glebie. Zaproponowane zmiany będą mieć więc pozytywny wpływ na środowisko.

Ponadto w celu dbałości o racjonalne i prawidłowe wydatkowanie środków finansowych z budżetu WPR wprowadzono zmiany, których efektem będzie wyeliminowanie ryzyka podwójnego finansowania tych samych operacji.

Jeśli zmiany to szybko - terminy gonią!

Potrzeba pilnego procedowania przedmiotowego projektu uchwały podyktowana jest również koniecznością bezzwłocznego przedłożenia Komisji Europejskiej pakietu propozycji zmian w Planie Strategicznym dla WPR, gdyż zakłada się, że projektowane zmiany mogą obowiązywać od dnia 15 marca 2023 r., a więc wdrożenie korzystnych dla rolników zmian będzie mogło nastąpić już od pierwszego naboru w ekoschematach, stanowiących dobrowolną część płatności bezpośrednich.

A co się zmieni w dopłatach bezpośrednich i płatnościach obszarowych? O tym w szczegółach opowiadała podczas VII Forum ROlników i Agrobiznesu Joanna Czapla, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.



wk, bcz
Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Za miesiąc startują dopłaty bezpośrednie 2023 na nowych zasadach, a wciąż nie ma do nich prawa

- Za miesiąc rozpocznie się składanie wniosków przez rolników, a w dalszym ciągu nie jest zamknięta legislacja, do której potrzebne są rozporządzenia – stwierdził przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Ocenił, że finalizacja niemal wszystkich projektów odbywa się w Polsce na ostatnią chwilę.  

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zielony Ład a torfowiska w Polsce. Ponad 165 mln złotych na 120 tys. ha terenów podmokłych

Torfowiska pokrywają blisko 3% obszarów lądowych planety, a magazynują około 30% całej ilości węgla glebowego. W Planie Strategicznym WPR przewidziano kontynuację działań zmierzających do ochrony torfowisk.

czytaj więcej
Zarządzanie

Dopłaty bezpośrednie 2023: jak będą wyglądały ekoschematy?

Już niedługo rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie 2023 roku będą wybierać ekoschematy, będące szansą na dodatkowe zwiększenie poziomu dopłat, który bez ich realizacji będzie niestety o ok. 25% niższy niż obecnie. Jest o co walczyć.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)