Skutki VAT przekształcenia MOL w spółkę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skutki VAT przekształcenia MOL w spółkę

12.09.2023autor: Roman Włodarz

Pytanie Czytelnika: Prowadzę gospodarstwo rolne z hodowlą trzody oraz MOL – przetwórstwa mięsa w formie spółki cywilnej z członkiem rodziny. Planujemy rozwój przetwórstwa i rozważamy przekształcenie spółki cywilnej w sp. z o.o. Jakie będą skutki VAT takiego przekształcenia?

Faktycznie w omawianym przypadku można rozważyć następujące warianty:
  • Powołanie niezależnej spółki z o.o. i ewentualne dalsze istnienie spółki cywilnej (s.c.) lub jej stopniowe wygaszanie – wariant najprostszy, powstanie nowy podatnik VAT, który może np. kupić na fakturę VAT wyposażenie s.c.;

Zobacz także: KOWR zyska dodatkowe 980 mln zł. Wiemy na co wyda te pieniądze

  • Przekształcenie s.c. w sp. z o.o. – może na podstawie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych odbyć się w formie uproszczonej lub pełnej. Najczęściej stosuje się tryb uproszczony, jeśli wspólnicy sami reprezentują siebie w s.c. i jest to tryb szybszy i tańszy. Można założyć, że w omawianym przypadku tak właśnie jest. Nie wdając się w szczegóły, taka operacja trwa ok. 2 miesięcy i warto zatrudnić prawnika. Faktycznie dojdzie do wniesienia majątku s.c. aportem do sp. z o.o., następnie dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej.

Ewentualna likwidacja działalności gospodarczej obu członków s.c. to już odrębny problem. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Majątek spółki cywilnej staje się majątkiem spółki przekształconej (tj. spółki z o.o.), która będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej. Po stronie wspólników nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, a cała transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Roman Włodarz
Fot: envato.elements
autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Niezapłacona faktura za zboże: co zrobić w tej sytuacji?

Rolnik w kwietniu 2023 r. sprzedał dużą partię zboża do spółdzielni. Niestety, aż do chwili obecnej nie dostał zapłaty. Co teraz może zrobić?

czytaj więcej
Aktualności

Dopłata ryczałtowa – kiełbasa wyborcza, czy zmiana dla rolników na dłużej?

Sejm wprowadził tzw. dopłatę ryczałtową w wysokości 225 euro/ha, która zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Podczas debaty sejmowej opozycja stwierdziła, że ustawa jest zwykłą kiełbasą wyborczą. Rząd zorientował się bowiem, że tuż przed wyborami kilkaset tysięcy gospodarstw otrzyma tylko 119 euro dopłaty do hektara i postanowił to zmienić. Czy dopłata ryczałtowa zostanie z nami tylko na roku, czy na dłużej?

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)