Korekta VAT po przejściu na ryczałt
Nasz Czytelnik od 2005 roku jest podatnikiem czynnym, a w 2022 roku powrócił do zwolnienia. Czy podlega korekcie VAT, jeśli przez ten czas nabył ciągnik rolniczy, kilka maszyn uprawowych i silosy zbożowe?
Czy rolnik podlega korekcie VAT?
Jestem podatnikiem czynnym od 2005 roku. W swoim gospodarstwie zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną i sam prowadzę ewidencję VAT. Od 1 lipca 2022 roku powróciłem do zwolnienia. Czy podlegam korekcie VAT, jeśli mam ciągnik z grudnia 2021 roku, kilka maszyn uprawowych z 2018 roku oraz 2 silosy zbożowe z 2014 roku?
Jacek S. (woj. pomorskie)
Co podatnik powinien zrobić?
Formalnie Czytelnik powinien sprawdzić i naliczyć korektę VAT na ostatni dzień w statusie podatnika czynnego, tj. na 30 czerwca 2021 roku. Jeśli chodzi o przedmiotowe środki trwałe > 15 tys. złotych, to korekta rzeczy ruchomych obejmuje 5 lat, a budynków i budowli 10 lat (silos zbożowy jest budowlą, np. wg wyroku WSA w Szczecinie z 23 maja 2019 roku, sygn. akt: I SA/Sz 26/19). W tym przypadku sytuacja wygląda następująco:
- Ciągnik z 2021 roku był używany formalnie do sprzedaży opodatkowanej 1 rok, czyli korekta VAT obejmie 4/5 kwoty VAT naliczonego.
- Maszyny uprawowe z 2018 roku były formalnie używane do sprzedaży opodatkowanej 4 lata, zatem korekta wyniesie 1/5 VAT.
- Silosy z 2014 roku były formalnie używane do sprzedaży opodatkowanej 8 lat, zatem korekta wyniesie 2/10 VAT.
Korektę za ww. środki trwałe należy odprowadzić po 1/5 lub 1/10 w terminie zapłaty VAT za I okres rozliczeniowy VAT, tj. do 25 lutego lub 25 kwietnia w rozliczeniu kwartalnym w kolejnych latach następujących po roku powrotu do zwolnienia.
Pozostaje jeszcze korekta, o czym Czytelnik nie wspomniał, od środków obrotowych na dzień powrotu do zwolnienia, tj. od produkcji w toku i zapasów magazynowych. Produkcję w toku – tutaj produkcję polową – należy rozliczyć wg opodatkowanych nakładów środków produkcji. Zapasy magazynowe z zakupu, np. nawozy, paliwo, rozliczamy wg faktur zakupowych. Zapasy produktów rozliczamy wg cen rynkowych i właściwej stawki VAT.
Korektę tę należało zapłacić jednorazowo, w tym przypadku do 25 lipca 2022 roku. Jeśli Czytelnik tego nie zrobił, powinien niezwłocznie złożyć pismo do Urzędu Skarbowego ws. czynnego żalu i zapłacić wartość wyliczonej korekty wraz z odsetkami.
Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska
Roman Włodarz
Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej
Najważniejsze tematy