Korekta VAT po przejściu na ryczałt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Korekta VAT po przejściu na ryczałt

12.02.2023autor: Roman Włodarz

Nasz Czytelnik od 2005 roku jest podatnikiem czynnym, a w 2022 roku powrócił do zwolnienia. Czy podlega korekcie VAT, jeśli przez ten czas nabył ciągnik rolniczy, kilka maszyn uprawowych i silosy zbożowe? 

Czy rolnik podlega korekcie VAT?

Jestem podatnikiem czynnym od 2005 roku. W swoim gospodarstwie zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną i sam prowadzę ewidencję VAT. Od 1 lipca 2022 roku powróciłem do zwolnienia. Czy podlegam korekcie VAT, jeśli mam ciągnik z grudnia 2021 roku, kilka maszyn uprawowych z 2018 roku oraz 2 silosy zbożowe z 2014 roku?

Jacek S. (woj. pomorskie)

Co podatnik powinien zrobić?

Formalnie Czytelnik powinien sprawdzić i naliczyć korektę VAT na ostatni dzień w statusie podatnika czynnego, tj. na 30 czerwca 2021 roku. Jeśli chodzi o przedmiotowe środki trwałe > 15 tys. złotych, to korekta rzeczy ruchomych obejmuje 5 lat, a budynków i budowli 10 lat (silos zbożowy jest budowlą, np. wg wyroku WSA w Szczecinie z 23 maja 2019 roku, sygn. akt: I SA/Sz 26/19). W tym przypadku sytuacja wygląda następująco:

  • Ciągnik z 2021 roku był używany formalnie do sprzedaży opodatkowanej 1 rok, czyli korekta VAT obejmie 4/5 kwoty VAT naliczonego.
  • Maszyny uprawowe z 2018 roku były formalnie używane do sprzedaży opodatkowanej 4 lata, zatem korekta wyniesie 1/5 VAT.
  • Silosy z 2014 roku były formalnie używane do sprzedaży opodatkowanej 8 lat, zatem korekta wyniesie 2/10 VAT.

Korektę za ww. środki trwałe należy odprowadzić po 1/5 lub 1/10 w terminie zapłaty VAT za I okres rozliczeniowy VAT, tj. do 25 lutego lub 25 kwietnia w rozliczeniu kwartalnym w kolejnych latach następujących po roku powrotu do zwolnienia.

Pozostaje jeszcze korekta, o czym Czytelnik nie wspomniał, od środków obrotowych na dzień powrotu do zwolnienia, tj. od produkcji w toku i zapasów magazynowych. Produkcję w toku – tutaj produkcję polową – należy rozliczyć wg opodatkowanych nakładów środków produkcji. Zapasy magazynowe z zakupu, np. nawozy, paliwo, rozliczamy wg faktur zakupowych. Zapasy produktów rozliczamy wg cen rynkowych i właściwej stawki VAT.

Korektę tę należało zapłacić jednorazowo, w tym przypadku do 25 lipca 2022 roku. Jeśli Czytelnik tego nie zrobił, powinien niezwłocznie złożyć pismo do Urzędu Skarbowego ws. czynnego żalu i zapłacić wartość wyliczonej korekty wraz z odsetkami.


Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Zwrot podatku VAT. Czy syn może sprzedać na siebie partię rzepaku ojca?

Ojciec wraz z synem gospodarują na dwóch gospodarstwach. Oboje są czynnymi podatnikami VAT. Do końca roku syn sprzedał swój rzepak, a teraz chce sprzedać na siebie partię ojca ze względu na zwrot podatku VAT. Spodziewa się kontroli Urzędu Skarbowego. Czy to możliwe?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy umowa ustna wystarczy między rolnikiem ryczałtowym i VAT-owcem?

Nasz Czytelnik, czynny podatnik VAT, użycza swojemu synowi, rolnikowi ryczałtowemu, magazyn i dzierżawi mu grunty rolne. Czy rolnik musi przedstawić umowy w Urzędzie Skarbowym, jeśli ma tylko umowy ustne? Jak rozlicza się VAT w takim przypadku?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Jak rolnik ryczałtowy może świadczyć i rozliczać usługi? Wyjaśniamy

Czy rolnik ryczałtowy może świadczyć usługi? Jak rozliczyć działalność usługową? Kwestie podatkowe wyjaśnia nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)