Zwrot podatku VAT. Czy syn może sprzedać na siebie partię rzepaku ojca?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwrot podatku VAT. Czy syn może sprzedać na siebie partię rzepaku ojca?

19.02.2023autor: Roman Włodarz

Ojciec wraz z synem gospodarują na dwóch gospodarstwach. Oboje są czynnymi podatnikami VAT. Do końca roku syn sprzedał swój rzepak, a teraz chce sprzedać na siebie partię ojca ze względu na zwrot podatku VAT. Spodziewa się kontroli Urzędu Skarbowego. Czy to możliwe?

Pytanie Czytelnika: Syn chciałby sprzedać na siebie moją partę rzepaku, spodziewa się kontroli US. Czy to możliwe?

Gospodarujemy z synem, młodym rolnikiem formalnie na dwóch gospodarstwach i jesteśmy podatnikami czynnymi. W czasie żniw oddaliśmy obaj rzepak na przechowanie z opcją 30% zapłaty. Do końca roku syn sprzedał swój rzepak i teraz chciałby sprzedać na siebie moją partię, bo ma zwrot podatku VAT i spodziewa się kontroli US. Czy to możliwe?

Odpowiedź eksperta VAT: Kto jest obecnie posiadaczem przedmiotowego rzepaku?

W analizowanym przypadku zasadniczą kwestią jest ustalenie, kto jest obecnie posiadaczem przedmiotowego rzepaku. Jeśli faktycznie doszło do wypłaty 30% zaliczki, należy przyjąć, że została zawarta z podmiotem skupowym umowa dostawy z opcją składu. Z braku informacji szczegółowych należy przyjąć, że zostały wystawione faktury zaliczkowe VAT. Jeśli tak było faktycznie, nie będzie możliwości sprzedaży rzepaku na syna (na innego podatnika czynnego), bo formalnie do transakcji sprzedaży już doszło w momencie dostawy podmiotowi skupowemu. Jeśli faktur zaliczkowych nie było, to mamy do czynienia prawdopodobnie z umową składu, gdzie podmiot skupowy nie jest formalnie właścicielem rzepaku. W takiej sytuacji wystawcą faktury VAT będzie osoba faktycznie władająca przedmiotowym rzepakiem (art. 7.1. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel…). Należy jednak pamiętać, że US może zbadać taką transakcję pod kątem ewentualnego nadużycia prawa (5. Przez nadużycie prawa rozumie się dokonanie czynności, o których mowa w ust. 1, w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.).
Koniecznie sprawdź! Dyżur naszego eksperta VAT
fot. Envato.Elements
autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do paliwa rolniczego: nowe zasady zwrotu akcyzy. Skorzystają hodowcy!

  Minister rolnictwa złożył projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Rada Ministrów go przyjęła, a tym samym dodatkowe grupy rolników, będą mogły skorzystać ze wsparcia.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Chce przekazać gospodarstwo córce. Jak rozliczać VAT i składać JPK-VAT za miesiąc, w którym dojdzie do przekazania gospodarstwa?

Właściciel gospodarstwa rolnego planuje przekazać je córce wraz z produkcją zwierzęcą. Jest czynnym podatnikiem VAT, a rozliczające go biuro rachunkowe uważa, że nie będzie to łatwy proces. Czy biuro ma rację?

czytaj więcej
Zarządzanie

Usługi między ojcem – rolnikiem ryczałtowym a synem – płatnikiem VAT

Jak prawidłowo rozliczać podatki w gospodarstwie prowadzonym przez ojca, rolnika ryczałtowego i syna, płatnika VAT? Kiedy należy założyć kasę fiskalną i od jakiej kwoty płacić przelewem? Odpowiada ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)