Janusz Wojciechowski rozpoczyna dyskusję nad Wspólną Polityką Rolną po 2027 r.
Janusz Wojciechowski zapowiada pracę nad wizją Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. Jego zdaniem niezbędne jest jej wzmocnienie, ponieważ w ostatnich latach rynki rolne walczą z permanentnym kryzysem. Unijny komisarz zapowiedział też rychłą wypłatę funduszy z polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
1 stycznia br. weszła w życie nowa Wspólna Polityka Rolna, która ma doprowadzić większego zrównoważenia w rolnictwie i zaangażować rolników w walkę ze zmianami klimatycznymi. W każdym kraju jest ona wprowadzana przez Krajowe Plany Strategiczne.
Europejskie rolnictwo po 2027 r.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski już teraz zastanawia się jak będzie wyglądała WPR za 5 lat, po 2027 r.
– Zaczynamy dyskusję, przynajmniej ja zaczynam, jak będzie wyglądać rolnictwo po tym pięcioleciu. Bo jeśli teraz tego dobrze nie przygotujemy to grozi nam sytuacja, że zwyciężą głosy, które są rolnictwu przeciwne. Zaczynają się kształtować koncepcje związane z alternatywną żywnością, z zastępowaniem tradycyjnych produktów rolniczych innymi produktami. Czeka nas bardzo trudna batalia o utrzymanie rolnictwa i przetwórstwa rolnego. Musimy podjąć tę batalię, żeby Wspólna Polityka Rolna była na miarę jej zadań, na miarę potrzeby bezpieczeństwa żywnościowego – mówił Janusz Wojciechowski podczas debaty „Szanse i wyzwania branży mięsnej w 2023 roku”.
Za mały budżet na rolnictwo
Unijny komisarz przypomniał, że obecny budżet Wspólnej Polityki Rolnej wynosi ok. 4% PKB UE. I w ramach tej kwoty oczekuje się, że rolnicy zapewnią nie tylko bezpieczeństwo żywnościowe, ale także wezmą czynny udział w wysiłkach na rzecz walki z ochroną klimatu. – Na dłuższą metę to za dużo zadań, a za mało funduszy na ten cel – powiedział J. Wojciechowski.
Jak powinna wyglądać przyszła Wspólna Polityka Rolna? Komisarza Wojciechowski wskazuje następujące priorytety:
- zwiększenie ogólnego budżetu WPR
- zwiększenie środków na zarządzenia kryzysowe
- zwiększenie środków na przetwórstwo rolne
- Prowadzę bardzo mocno ofensywę polityczną, żeby przekonać decydentów do tej koncepcji. Będzie to już robiła przyszła Komisja Europejska i przyszły Parlament Europejski. Ale moim celem i moim zadaniem, który sam sobie stawiam jest to, żeby przygotować koncepcję, do której ktokolwiek będzie o tym decydował w przyszłości, będzie musiał się odnieść – wyjaśnił Janusz Wojciechowski.
Co dalej z KPO?
Podczas spotkania komisarz Wojciechowski odniósł się także do trwających negocjacji rządu polskiego z Komisją Europejską w sprawie odblokowania funduszy z Krajowego Planu odbudowy.
wk
Fot. Twitter/Janusz Wojciechowski
Najważniejsze tematy