Kodeks Rolny będzie miał pierwszeństwo nad ustawami i rozporządzeniami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kodeks Rolny będzie miał pierwszeństwo nad ustawami i rozporządzeniami

31.01.2023autor: wk

  W Sejmie rozpoczęły się prace nad kodeksem rolnym. Pomysłodawcy zakładają, że jeżeli jakieś przepisy ustaw lub rozporządzeń będą sprzeczne z kodeksem to przepisy kodeksu będą miały pierwszeństwo. Ale to nie jedyne zmiany.

W Sejmie odbyło się połączone posiedzenie podkomisji ds. gospodarstw rodzinnych oraz Parlamentarnego Zespołu ds. uregulowania ustawowego polityki górskiej i Parlamentarny Zespołu ds. Wsparcia Rolnictwa Ekologicznego i Przetwórstwa Ekologicznego, na którym zaprezentowano założenia Kodeksu Rolnego.

 - Nie zawsze przepisy, które są zawarte w prawie budowlanym, prawie wodnym czy w kodeksie cywilnym i wielu innych ustawach przystają do rolnictwa. Kodeks ma być drogowskazem, aby jeżeli jest kolizja jakiś przepisów z przepisami kodeksu dotyczącymi rolnictwa to przepisy kodeksowe mają pierwszeństwo – mówił poseł Grzegorz Wojciechowski, który wyraził nadzieję, że zmiany uda się wprowadzić jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Jakie są główne założenia Kodeksu Rolnego?

Kodeks ma regulować w szczególności zadania władz publicznych w odniesieniu do działalności rolniczej i rozwoju wsi, warunków prowadzenia gospodarstw rolnych i działalności rolniczej, zasady ochrony i wspierania kryzysowego gospodarstw rolnych, w tym zwłaszcza gospodarstw rodzinnych, stosunki cywilnoprawne dotyczące gospodarstw rolnych, a także inne prawa i obowiązki rolników oraz systemy ich ochrony. Trwa także przegląd przepisów zagranicznych, które warto zaimplementować do polskiego porządku prawnego.

r e k l a m a

Jakie zmiany wprowadzi kodeks?

W kodeksie mają się znaleźć m.in. przepisy dotyczące pomocy finansowej dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczone towary rolne. Przewiduje się powołanie funduszu gwarancyjnego, który wypłacałby rolnikom pieniądze z tego tytułu.

Kodeks rolny ma także uporządkować sprawy przepisów planowania przestrzennego na wsi. Ponieważ wieś jest miejscem produkcji rolniczej i nie będzie możliwości składania skarg na zbyt głośne koguty lub hałas pracy maszyn rolniczych.

- Powinno zniknąć także pojęcie „producenta rolnego”, które powinno zostać zastąpione unijnym pojęcie „zarządzający gospodarstwem rolnym” – kontynuował poseł G. Wojciechowski.  

Organizacjom pro-zwierzęcym odebrane będzie prawo interwencyjnego odbioru zwierząt. Taką możliwość będzie miała tylko Inspekcja Weterynaryjna. - W projekcie kodeksu przewidziano możliwość prowadzenia gospodarstwa z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś chce robić biznes i nie mówię, tego w złym słowa znaczeniu, to powinien mieć możliwość podobną tak jak mają spółki prawa handlowego – dodał poseł Grzegorz Wojciechowski.

Powstać ma także rzecznik praw rolnika. 

Rząd deklaruje współpracę

Obecna na posiedzeniu wiceminister rolnictwa Anna Gembicka zadeklarowała pełną współpracę rządu w pracach nad projektem kodeksu.

 - Cieszę się, że zaczynamy pracę nad kodeksem. Niektóre z tych projektów już przygotowujemy np. fundusz gwarancji w rolnictwie. Projekt został w tym tygodniu wpisany do wykazu prac rządu więc mamy nadzieję, że stosunkowo szybko trafi pod obrady Sejmu – tłumaczyła A. Gembicka.  

Organizacje rolnicze na tak!

Obecne na posiedzeniu organizacje rolnicze zadeklarowały współpracę przy tworzeniu nowego prawa.

- Dziękuję za to, że zaczynamy tworzyć prawo, które będzie chronić produkcję rolną na obszarach wiejskich – powiedział Wiktor Szmulewicz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

– Niewątpliwie jest to dokument na który czekają rolnicy, bo czego my oczekujemy? Oczekujemy jasnego i przejrzystego prawa – dodał Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. - Bardzo cieszymy się, że zaczęto mówić o kodeksie rolnym. Główną rolą rolnictwa jest zapewnienie całemu społeczeństwu żywność. Musimy walczyć o to, żeby pozwolić rolnikom produkować - powiedziała Dorota Grabarczyk z Polskiej Federacji Hodowców i Producentów Mleka. 

Zwrócono jednak uwagę, że prace parlamentarne powinny przebiegać bardzo szybko. - Kalendarz polityczny, wyborczy jest nieubłagany. Musimy się śpieszyć i naciskać na wszystkich, którzy będą odpowiedzialni za wdrożenie w życie tych przepisów - powiedziała Monika Przeworska z Instytutu Gospodarki Rolnej.

Z tą opinią zgodził się komisarz UE ds. rolnictwa, który jednak zauważył, że w tej kadencji uda się uchwalić tylko część ogólną kodeksu. – Chodzi o to, aby nie przeciągać tej dyskusji zbyt długo. Myślę, że rolnicy mają dosyć obietnic a chcieliby zobaczyć konkretne rozwiązania prawne. Przepisy ogólne kodeksu rolnego powinny zostać uchwalone w miarę szybko. Sama budowa całego kodeksu to jest długi proces. To jest zadanie na kadencje parlamentu – powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Kolejne robocze już spotkanie w sprawie kodeksu rolnego odbędzie się na początku lutego. Potem spotkania mają odbywać co dwa tygodnie.

wk

Fot. TT/Janusz Wojciechowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Janusz Wojciechowski rozpoczyna dyskusję nad Wspólną Polityką Rolną po 2027 r.

Janusz Wojciechowski zapowiada pracę nad wizją Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. Jego zdaniem niezbędne jest jej wzmocnienie, ponieważ w ostatnich latach rynki rolne walczą z permanentnym kryzysem. Unijny komisarz zapowiedział też rychłą wypłatę funduszy z polskiego Krajowego Planu Odbudowy.  

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Janusz Wojciechowski: Będę opowiadał się za wprowadzeniem ograniczeń importowych z Ukrainy

Za wprowadzeniem ograniczeń importowych z Ukrainy, co właśnie zapowiedział, będzie się opowiadał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Polski rząd bardzo chętnie wprowadziłby już teraz kaucję na importowane zboża ze Wschodu, ale taką decyzję może podjąć tylko Bruksela. Na razie, od poniedziałku, całkowicie zatrzymaliśmy import tzw. zboża technicznego.  

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)