J. Wojciechowski: Nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej. Gra niewarta świeczki?
Według Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarz ds. rolnictwa znaczną część przeznaczonego w ramach WPR wsparcia dla rolników do 2027 roku pochłonie inflacja. Czy budżet będzie wyższy?
– Obecnie roczny budżet WPR to tylko 10 proc. rocznej wartości produkcji rolnej. Niestety, taka kwota nie będzie mieć dużego wpływu na dochody rolników – ocenia komisarz. Uważa, że część rolników może w ogóle zrezygnować z dopłat, bo wymagania są wyższe, a pieniędzy nieco za mało.
Wartość dopłat może jeszcze dwa lata temu byłaby dla rolników realną pomocą, niestety w obecnych realiach unijne wsparcie dla sektora rolnego będzie dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Niestety wymagania są wysokie, a budżet nie nadąża za inflacją.
Komisarz ds. rolnictwa podczas spotkania w Brukseli stwierdził, że w 2022 roku wzrost kosztów produkcji był wyższy niż wzrost cen skupu w większości państw UE. Wzrost kosztów produkcji sięgnął 30%, a produktów rolnych 29% - warto zaznaczyć, że nie wszystkich.
Wojciechowski zapowiedział, że wobec tego „zaproponuje zwiększenie budżetu WPR podczas przeglądu wieloletnich ram finansowych UE, który ma się odbyć w tym roku”.
– Nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej, zwłaszcza w obliczu obecnych bezprecedensowych wyzwań. Dlatego zaproponuję zwiększenie budżetu WPR podczas przeglądu śródokresowego Wspólnych Ram Finansowych 2021–2027 – zapowiedział komisarz.
Wojciechowski ocenił, że bez powiększenia budżetu do 2027 roku będzie bardzo trudno zrealizować zadania, które stoją przed rolnikami w Unii Europejskiej.
We cannot ask from farmers to do more with less, especially in the face of the current unprecedented challenges. Therefore, I will propose an increase in the CAP budget during the mid-term review of the 2021-2027 MFF. https://t.co/r7jODoLvbd
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) January 9, 2023
Janusz Wojciechowski na Twitterze już 9 stycznia przed spotkaniem w Brukseli na temat WPR podkreślił, że "nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej, zwłaszcza w obliczu obecnych bezprecedensowych wyzwań. Dlatego zaproponuję zwiększenie budżetu WPR podczas przeglądu śródokresowego WRF 2021-2027".
Budżet jest za niski
– Obecnie budżet na rolnictwo uwzględniony w planach strategicznych wynosi 264 mld euro dla wszystkich krajów UE do 2027 roku. To około 53 mld euro rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi wzrost wartości produkcji rolnej w UE, która wskutek inflacji zwiększyła się z 440 mld euro w 2021 roku do 536 mld euro w 2022 roku. A więc można powiedzieć, że roczny budżet WPR stanowi obecnie 10 proc. rocznej wartości produkcji rolnej w UE. Niestety, taka kwota nie będzie mieć dużego wpływu na dochody rolników. Uważam, że jest to kwestia, o którą powinniśmy zacząć się martwić – wskazuje Janusz Wojciechowski. Tym bardziej, że komisarz przyznał, że otrzymuje od rolników sygnały o tym, że wdrażanie wymagań może się po prostu rolnikom nie opłacać.
Rolnicy zrezygnują z dopłat?
Komisarz Wojciechowski przyznał, że malejący udział budżetu WPR w stosunku do potencjału produkcyjnego rolnictwa niesie ryzyko, że rolnicy będą rezygnować z dopłat.
– Czy opłaca mu się (rolnikowi przy. red.) podlegać licznym restrykcjom i ograniczeniom, np. zachowywać obszary wyłączone spod produkcji i utrzymywać płodozmian? Zastanawia się, czy przy obecnej wielkości wsparcia z UE nie korzystniej dla niego będzie zrezygnować z dopłat i np. w pełni wykorzystać potencjał produkcyjny bez wyłączania 4 proc. gruntów, bez tych wszystkich wymogów i ograniczeń. Przecież niewykluczone, że wtedy zarobi więcej niż by miał z dopłat – podkreślił Wojciechowski. Rolnicy zamiast podążać w stronę zrównoważonej produkcji po prostu z niej zrezygnują, bo to ich praca, a praca ma dawać godny dochód.
.@EP_Agriculture MEPs will quiz, next Monday, at 17.30, Commissioner for Agriculture @jwojc on inflation consequences on the CAP budget.
— AGRI Committee Press (@EP_Agriculture) January 6, 2023
📎 Agenda: https://t.co/gPd5CiAXc3
🎥Watch live: https://t.co/XSf1WcNd2n pic.twitter.com/a9HdezZjEP
dkol/ksz
Fot. AGRI Committee Press
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy