Andrzej Parzonko: WPR dąży do zrównoważenia w produkcji mleka, ale i większych kontroli
Jednym z naszych gości i prelegentem podczas panelu mleko oraz VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu był Andrzej Parzonko z SGGW. W rozmowie z red. Marcinem Jajorem zaznaczył, że nowa WPR dla hodowców to duże wyzwanie. Profesor mówił także o prognozach na rynku mleka. Zobacz wywiad!
- Wspólna Polityka Rolna dąży do pewnego zrównoważenia klimatycznego, co jest w pewnym stopniu uzasadnione, bo mamy te zmiany klimatu. Niemniej jednak, trzeba zauważyć, że sytuacja po 24 lutego br. się zmieniła. To bezpieczeństwo żywnościowe w tym momencie jest priorytetem i te propozycje, które zostały przyjęte w KPS, są w takiej formule, jakby tek wojny w ogóle nie było - mówił prof. Parzonko. Dodał, że niektóre z propozycji są niepokojące, gdyż powodują, że rolnik będzie na każdym kroku kontrolowany. Wśród trudno mierzalnych ekoschematów proponowanych w KPS wymienił plan nawozowy - który musi być stworzony i realizowany.
Prof. Parzonko ma również wątpliwości czy płacenie za dobrostan w tej formie, jaką zaproponowano jest rozsądne, gdyż uważa, że w interesie każdego rolnika, jest dbanie o jak najwyższy poziom dobrostanu, który przekłada się na produkcję.
Red. Marcin Jajor pytał prof. Parzonko o to, co może się wydarzyć w najbliższym czasie na rynku mleka i jakich cen można się spodziewać. Czy passa potrwa jeszcze długo? Zobacz cały wywiad!