Andrzej Parzonko: WPR dąży do zrównoważenia w produkcji mleka, ale i większych kontroli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Andrzej Parzonko: WPR dąży do zrównoważenia w produkcji mleka, ale i większych kontroli

16.12.2022autor: Dorota Kolasińska

Jednym z naszych gości i prelegentem podczas panelu mleko oraz VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu był Andrzej Parzonko z SGGW. W rozmowie z red. Marcinem Jajorem zaznaczył, że nowa WPR dla hodowców to duże wyzwanie. Profesor mówił także o prognozach na rynku mleka. Zobacz wywiad!

Prof. Andrzej Parzonko ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w rozmowie z red. Marcinem Jajorem zaznaczył, że nadchodzące zmiany dążą do zrównoważoności w produkcji mleka, jednak będzie się to wiązało z dodatkowymi kontrolami i spełnieniem wielu wymagań, aby otrzymać środki finansowe. 

- Wspólna Polityka Rolna dąży do pewnego zrównoważenia klimatycznego, co jest w pewnym stopniu uzasadnione, bo mamy te zmiany klimatu. Niemniej jednak, trzeba zauważyć, że sytuacja po 24 lutego br. się zmieniła. To bezpieczeństwo żywnościowe w tym momencie jest priorytetem i te propozycje, które zostały przyjęte w KPS, są w takiej formule, jakby tek wojny w ogóle nie było - mówił prof. Parzonko. Dodał, że niektóre z propozycji są niepokojące, gdyż powodują, że rolnik będzie na każdym kroku kontrolowany. Wśród trudno mierzalnych ekoschematów proponowanych w KPS wymienił plan nawozowy - który musi być stworzony i realizowany. 

Prof. Parzonko ma również wątpliwości czy płacenie za dobrostan w tej formie, jaką zaproponowano jest rozsądne, gdyż uważa, że w interesie każdego rolnika, jest dbanie o jak najwyższy poziom dobrostanu, który przekłada się na produkcję. 

Red. Marcin Jajor pytał prof. Parzonko o to, co może się wydarzyć w najbliższym czasie na rynku mleka i jakich cen można się spodziewać. Czy passa potrwa jeszcze długo? Zobacz cały wywiad!
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

J. Wojciechowski: Nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej. Gra niewarta świeczki?

Według Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarz ds. rolnictwa znaczną część przeznaczonego w ramach WPR wsparcia dla rolników do 2027 roku pochłonie inflacja. Czy budżet będzie wyższy?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej - dopłaty, aktywny rolnik, dobrostan zwierząt i rolnictwo węglowe

Wielkimi krokami zbliża się kolejny nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe z PROW. Tym razem będą w nim duże zmiany, ponieważ w życie wchodzi Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027. Pojawią się m. in. ekoschematy, czyli powiązanie dopłat bezpośrednich z konkretnymi praktykami na rzecz upraw i zwierząt w gospodarstwie. Ale w zatwierdzonym PS WPR będą kolejne zmiany. Resort rolnictwa chce je wprowadzić tak szybko jak się da, aby zdążyć przed 15 marca 2023 roku, czyli dniem rozpoczęcia naboru wniosków przez ARiMR.

czytaj więcej

Andrzej z Rolnicy Podlasie przygotowuje belarkę do zimy. W ruch poszedł nóż kuchenny [WIDEO]

Niskie temperatury zimą oraz obfite opady śniegu nie służą niegarażowanym maszynom rolniczym. Również Andrzej Onopiuk z Rolnicy. Podlasie zdecydował się na schowanie swojej belarki, którą otrzymał w prezencie od AgroUnii. Jak mu poszło? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)