Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?
Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" w temacie międzyplonów na czacie pojawiły się ciekawe pytania dotyczące tego ekoschematu, a dokładnie – części związanej z wsiewkami. Okazuje się, że rolnicy są zdezorientowani w jaki sposób należy je wsiać i zgłosić w ramach ekoschematów w nowych wnioskach o przyznanie dopłat bezpośrednich.
Jedna z uczestniczek webinarium "Ekoschematy w praktyce poprosiła nas o doprecyzowanie tematu zagadnienia wsiewek w kontekście międzyplonów. Czy powinno to być wysiane w rosnące zboże i na jakim etapie można taką wsiewkę wykonać?
Na pytanie odpowiadał nasz ekspert Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu, ale w dyskusję włączyli się także: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska oraz Grzegorz Ignaczewski, redaktor i ekspert ds. wspólnej polityki rolnej i funduszy unijnych.
Wsiewki ze zbożami ozimymi i jarymi
- Tutaj jeszcze tylko dopytam o kwestię pozostawienia tej rośliny, która jest wsiewką na polu. Wielu w gospodarstwach mlecznych stosuje się często taki zabieg wysiewania np. lucerny czy kończyny w zboże jare. Jest to wsiewka, z tym, że ta lucerna czy kończyna jeszcze na tym polu pozostanie nam przez następne 2-3 lata. Czy taką wsiewkę możemy również zaliczyć do ekoschematu? - pytał eksperta
- Tak. Taką wsiewkę zaliczamy do ekoschematów, bo nie wolno w kolejnym roku uprawiać tylko roślin, które są w międzyplonie ozimym. Chodzi o to, żeby nie było tak, że ktoś sieje żyto z jakąś drugą uprawą i w następnym roku uprawia żyto, bo wtedy to przechodzi na uprawę główną, natomiast wsiewki mają być co najmniej 8 tygodni utrzymane i tyle. Mogą rosnąć dalej, nie ma obowiązku zaorania wsiewek - wyjaśnił
Jak producenci bydła powinni stosować międzyplony w ramach ekoschematów?
- To jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich hodowców bydła - zauważył redaktor Ignaczewski.
- Jeśli chodzi o hodowców bydła, na jednym ze spotkań bardzo istotna kwestia się pojawiła, gdzie producenci mleka mają tak naprawdę użytki zielone i kukurydzę. Jak utrzymać zasady zmianowania na tych gruntach ornych, gdzie tak naprawdę w niektórych gospodarstwach jest 100% kukurydzy? Pojawiła się informacja, że można np. po zbiorze kukurydzy na kiszonkę zasiać międzyplon, który jest taką przerwą między kolejną uprawą kukurydzy. Wtedy przerywamy tę monokulturę. Oczywiście, w niektórych rejonach kraju, zwłaszcza na północnym-wschodzie, jest problem, że tego czasu jest bardzo mało, i może to być wręcz symboliczny wysiew i symboliczny wzrost. Ale czy to nam spełnia już to kryterium, że te gospodarstwa, które potrzebują na gruntach ornych uprawiać kukurydzę, bo jest potrzebna pasza, czy one w ten sposób mają to już rozwiązanie? - dopytywał
- Pierwotnie ten międzyplon miał tylko zniwelować w przypadku warunkowości ten wymóg, że co najmniej 40% upraw w następnym roku musi być innych niż były w poprzednim. Jeżeli nie było 40% to się siało międzyplon. W tej chwili mamy informację, że również w przypadku kukurydzy to będzie jak najbardziej przerywało ten okres zmianowania. Myślę, że dobrze, żeby rolnicy, szczególnie producenci bydła, zgłaszali również takie uwagi, że oni uprawiają bardzo dużo cennych dla środowiska i chroniących też węgiel traw na gruntach rolnych. Czyli tam jest bardzo dużo zasiewów i łąk, i pastwisk, i traw na gruntach ornych. Globalnie gospodarstwo dba o ten system węglu. Więc tutaj można by się pokusić o pewne wyłączenie w tym przypadku.
W kukurydzy uważajmy na choroby i szkodniki!
- Bo też musi być to uwzględnione w przepisach, które obowiązują. Oczywiście Agencja będzie miała swoje wytyczne i trzeba będzie skontrolować, czy został ten wymóg zachowany czy też nie. Jeżeli w gospodarstwie jest 30 ha na gruntach ornych w 100% kukurydzy i zbierze się w połowie września na kiszonkę, to zostaje nam ściernisko i najczęściej trzeba by to wymieszać. Samo przejechanie talerzówką, czy ono gwarantuje pozostawienie resztek? Nie ma już tam zbyt wiele resztek, bo zostały zebrane - zauważył Karol Bujoczek.
- Tak, to też wymaga doprecyzowania, ponieważ w przypadku tych międzyplonów również ozimych, mamy mowę o tym, że po 15 listopada możemy je mulczować. I teraz bardzo często pojawia się pytanie, co to jest właśnie to mulczowanie? Czy możemy te międzyplony zmulczować talerzówką? - dopytywał Grzegorz Ignaczewski.
- Rozdrobnienie i płytkie wymieszanie z glebą – taka jest definicja mulczu. Ma to być takie niedbałe. Żeby jakby pradziadek wstał z grobu i powiedział synu "Wnusiu, a coś ty tu narobił na tym polu, przecież to jeden bałagan". I to jest mulczowanie. Nie ma dokładnej definicji mulczowania, mają zostać resztki pożniwne, a reszta ma być wymieszana z wierzchnią warstwą - tłumaczył ekspert z CDR w Radomiu.
- Myślę, że to będzie duże wyzwanie dla rolników. Być może trzeba będzie siać takie odmiany kukurydzy, które o 1-2 tygodnie wcześniej zejdą z pola, żeby rzeczywiście zasiać ten międzyplon. Pozwolić mu zmarznąć, żeby mieć na przyszły rok pozycję wyjściową, chociażby do tego, żeby od razu w to siać, i mamy spełnioną warunkowość 80% pokrywy, a jednocześnie jest dobrze przygotowane pole. Więc tu pewnie nie jeden instytut na rzecz rolnictwa może pogłówkować, jak to dobrze rozpracować. A jednocześnie nie możemy wpędzać rolników w sztuczne warunki, jak Pan słusznie powiedział, przecież producenci mleka z produkcją zwierzęcą przy tym nawożeniu organicznym bardzo wiele dobrego dla tej gleby i środowiska robią tak - dodał redaktor naczelny top agrar Polska.
Jak łączyć ze sobą ekoschematy?
Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.
Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?
Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?
Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?
Karol Bujoczek
<p>Redaktor Naczelny „top agrar Polska”, specjalista w zakresie rolnictwa, polityki rolnej i ekonomiki gospodarstw</p>
Grzegorz Ignaczewski
<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy