Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

08.04.2023autor: Bartłomiej Czekała

Podczas naszego niedawnego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się bardzo wiele pytań od uczestników. Nasz ekspert Marek Krysztoforski starał się odpowiedzieć na wszystkie te pytania na podstawie aktualnych przepisów i dostępnych danych. Rolnicy pytali m. in. o to, czy w 2023 roku trzeba ugorować grunty rolne.

Ugorowanie gruntów rolnych jest nowością w tym naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie. Nic zatem dziwnego, że rolnicy mają wiele pytań z tym związanych, aby dobrze zrozumieć te przepisy. Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał, czy w 2023 roku trzeb ugorować grunty orne w gospodarstwie.

Musimy zgłosić w tym roku ugór razem z uprawą


Jak wskazywał w odpowiedzi nasz ekspert Marek Krysztoforski, to zobowiązanie jest derogowane, czyli w tym roku nie ma ugorowania gruntu, ugorowanie będzie od przyszłego roku.

- W tym roku zgłaszamy tylko tzw. ugór z uprawą, czyli pokazujemy miejsce, które ma tyle procent, ile wymaga warunkowość, ale to jest uprawa. I zgłaszamy, że jest np. ugór—pszenica ozima, ugór— jęczmień jary, ale ugór—kukurydza nie wolno zgłosić. Dotyczy to kukurydzy i soi. To jest przepis w całej Unii w tej chwili obowiązujący - tłumaczył doradca z CDR w Radomiu.

Redaktor naczelny top agrar Polska dopytywał w tym zakresie, czy jeżeli ktoś ma pola, które są już, włączone w ugorowanie, to może je zostawić jako ugór? Bo zgodnie z przepisami nie ma obowiązku zagospodarowania ugoru, tylko jest możliwość zagospodarowania ugoru pod uprawę. Ale jeżeli ktoś planuje, żeby zostawić ugór, to może go zostawić.

- Tak jest, ja tylko chciałem przy tym ugorowaniu zwrócić uwagę na jeden aspekt. Proszę spojrzeć na elementy stałe i produkcyjne. Mamy rów, mamy zadrzewienie śródpolne, mamy żywopłot, mamy drzewa, mamy oczko wodne -- to wszystko się liczy jeszcze jako bardzo korzystne przeliczniki. Jeżeli mamy rów, to każdy metr bieżący rowu to jest 10 m² elementu nieprodukcyjnych. Najpierw trzeba policzyć wszystkie nieprodukcyjne, zobaczyć ile nam z tego wyjdzie i dopiero resztę uzupełniać ugorami - wskazywał Marek Krysztoforski.

To, co warto wiedzieć dotyczy ugorowania gruntu rok po roku na tej samej działce. Nie ma do tego przeciwskazań.

r e k l a m a

CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:

Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Jak łączyć ekoschematy w 2023 roku?

Ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Gębski


Fot. Envato elements
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ceny gruntów ornych 2023: w Wielkopolsce najdrożej, w Zachodniopomorskiem najtaniej

Według najnowszych danych GUS, średnia cena za hektar ziemi rolnej w Polsce wynosi 61 362 zł. Najdrożej niezmiennie w Wielkopolsce, za hektar ziemi trzeba zapłacić ponad 100 tys. zł. Najtańszym województwem okazuje się woj. zachodniopomorskie, gdzie średnia cena wynosi 32 tys. zł/ha. Ile kosztuje teraz hektar ziemi w Polsce? Sprawdź ceny w każdym województwie!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Najpopularniejsze ekoschematy 2023. O co wnioskują rolnicy w ARiMR?

Do ARiMR powoli spływają wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2023 r. Ile wniosków już zostało złożonych? Jakie ekoschematy są najchętniej wybierane? Z jakich wariantów najlepiej skorzystać?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty 2023: Czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku kalendarzowego?

Przez pierwszy miesiąc naboru do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło 156 tys. wniosków od rolników i producentów rolnych o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Widać więc, że cały czas wiele wniosków jest do złożenia i wiele pytań mają rolnicy, zwłaszcza dotyczących nowych ekoschematów. Podczas naszego niedawnego webinarium pytano m. in. o to czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku czy też deklaracja we wniosku jest wiążąca.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)