Z artykułu dowiesz się
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- kiedy można się spodziewać podwyżek?
- jakie są ceny bydła w zakładach?
- ile płacą w skupie?
- dlaczego ceny bydła spadają?
Z artykułu dowiesz się
Mimo lekkiego zamieszania, po kilku dniach sytuacja wróciła na ubiegłotygodniowy tor. To nie oznacza jednak stabilizacji i nadziei na lepsze ceny. Skupujący pozbawili hodowców złudzeń i już zapowiadają, że ceny, jeśli sytuacja z problematyczną sprzedażą się nie zmieni, mogą dalej być obniżane.
Na razie sprzedaż wołowiny idzie mozolnie, a ceny elementów nie są atrakcyjne dla importerów, mimo sporego spadku w porównaniu do początku roku. W tym tygodniu ubojnie nie zmieniły cenników i średnio za byki w klasie R płacą około 20 zł/kg, nieco więcej za jałówki, bo około 21 zł/kg.
Skupujący nie spodziewają się w najbliższych tygodniach poprawy sytuacji cenowej. W gospodarstwach pojawiają się sygnały, że zagrożony jest drugi pokos traw, a tym samym nowe wstawienia i szybsza sprzedaż opasów. Podwyżki mogą pojawić się dopiero jesienią, więc przed hodowcami kilka ciężkich miesięcy i odwieczne pytanie ryzykantów "sprzedawać czy czekać?". Niestety nikt w branży już tak łatwo nie bierze się za podpowiedzi i analizy w sektorze.
Na prognozę odważył się Bank Credit Agricole, w najnowszej AgroMapie.
Analitycy podkreślają, że uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny twierdzą, że cena skupu bydła w
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
dkol
Fot. Kolasińska
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy