Ceny bydła nie zachwycają, kiedy będzie lepiej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła nie zachwycają, kiedy będzie lepiej?

12.06.2023autor: Dorota Kolasińska

Pod koniec ubiegłego tygodnia duże zakłady szukając na siłę żywca oferowały sporo wyższe stawki. Wynikało to z chwilowego zapotrzebowania i paniki, że do pełnej realizacji kontraktu, bydła zabraknie. Na ogólne cenniki innych ubojni nie miało to żadnego wpływu. Kiedy stawki wreszcie wzrosną?

Z artykułu dowiesz się

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

Mimo lekkiego zamieszania, po kilku dniach sytuacja wróciła na ubiegłotygodniowy tor. To nie oznacza jednak stabilizacji i nadziei na lepsze ceny. Skupujący pozbawili hodowców złudzeń i już zapowiadają, że ceny, jeśli sytuacja z problematyczną sprzedażą się nie zmieni, mogą dalej być obniżane. 

Na razie sprzedaż wołowiny idzie mozolnie, a ceny elementów nie są atrakcyjne dla importerów, mimo sporego spadku w porównaniu do początku roku. W tym tygodniu ubojnie nie zmieniły cenników i średnio za byki w klasie R płacą około 20 zł/kg, nieco więcej za jałówki, bo około 21 zł/kg. 

Skupujący nie spodziewają się w najbliższych tygodniach poprawy sytuacji cenowej. W gospodarstwach pojawiają się sygnały, że zagrożony jest drugi pokos traw, a tym samym nowe wstawienia i szybsza sprzedaż opasów. Podwyżki mogą pojawić się dopiero jesienią, więc przed hodowcami kilka ciężkich miesięcy i odwieczne pytanie ryzykantów "sprzedawać czy czekać?". Niestety nikt w branży już tak łatwo nie bierze się za podpowiedzi i analizy w sektorze. 

Jakie są perspektywy? 

Na prognozę odważył się Bank Credit Agricole, w najnowszej AgroMapie. 

r e k l a m a
- W ostatnich miesiącach doszło do nieznacznego spadku cen skupu na unijnym rynku bydła. Przyczyną obniżenia cen jest osłabienie popytu na wołowinę w warunkach obniżenia siły nabywczej gospodarstw domowych oraz malejąca presja kosztowa. Tempo odbudowy produkcji wołowiny w UE, mimo jej rekordowej opłacalności, jest wolniejsze od naszych oczekiwań. W kolejnych kwartałach powinno ono przyspieszyć wspierane przez większą podaż krów z sektora mleczarskiego, gdzie spada opłacalność produkcji mleka. Choć podtrzymujemy naszą ocenę, że minęliśmy punkt zwrotny na światowym rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu, to jego tempo jest wolniejsze niż wcześniej zakładaliśmy. Z tego powodu głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE - podaje Bank Credit Agricole. 

Analitycy podkreślają, że uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny twierdzą, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 10,20 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2024 r.

Ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 





Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ

Webinarium - ostatnia szansa na zapisy! 

Już o 15.00 rusza nasze webinarium! Masz jeszcze czas, żeby się zapisać! 

Pamiętajcie, że trwa nabór wniosków o płatności bezpośrednie. Jeżeli masz wątpliwości, jak wypełnić wniosek aby skorzystać z ekoschematu Dobrostan zwierząt, zapraszamy na webinarium! 


dkol

Fot. Kolasińska




Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: dalszy spadek stawek w ubojniach

Niestety wszystkie prognozy z końca maja br. się sprawdziły. Ceny bydła lecą dalej w dół i na razie końca nie widać.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: spadek nawet 80 gr/kg! Jakie prognozy?

Okres letni nigdy nie sprzyjał utrzymaniu wysokich cenom bydła. Sprzedaje się mniej mięsa, a ponadto jest silna presja ze strony zachodu Europy na obniżki importowanej z Polski wołowiny. W efekcie ... spory spadek cen byków i jałówek. Niestety nie wróży to nic dobrego. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny skupu bydła mięsnego. Od czego te wahania między zakładami?

Jedne zakłady podnoszą stawki, inne opuszczają. Rolnicy słyszą o dostępie do chińskiego rynku i Turcji, która dużo zamawia i nie zamierzają sprzedawać taniej. Ile dzisiaj płacą ubojnie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)