Porozumienie UE – Chile. Rolnik straci czy zyska?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porozumienie UE – Chile. Rolnik straci czy zyska?

28.12.2022autor: Dorota Kolasińska

  Może się wydawać, że umowa pomiędzy UE a Chile może nie mieć żadnego wpływu na polskiego rolnika. Jednak z każdą bilateralną umową wiąże się, z jednej strony szansa rozwoju eksportu, z drugiej ryzyko napływu importowanych produktów na krajowy rynek. Jak jest w przypadku umowy handlowej z Chile? Czy mamy się czego obawiać?

Z artykułu dowiesz się

  • jak umowa pomiędzy UE a Chile wpłynie na rynek rolny?
  • jakie kontyngenty taryfowe uwzględniono?
  • który sektor straci na umowie handlowej z Chile?
  • wpływ na sektory wrażliwe - mięso, owoce i warzywa
  • jak sytuację ocenia Copa Cogeca? 
  • czy umowa handlowa z Chile może być zagrożeniem dla europejskiego rolnika?

UE i Chile zawarły w 2002 r. układ o stowarzyszeniu, który obejmuje kompleksową umowę handlową, która weszła w życie rok później. Zawarto w niej wówczas stawki handlowe. Eksport towarów z UE do Chile wzrósł w tym samym okresie o 284%. Od pewnego już czasu trwała dyskusja nad modernizacją starego porozumienia poprzez podpisanie umowy ramowej nowej generacji, która wzmacnia i pogłębia stosunki dwustronne.

Unia Europejska i Chile w połowie grudnia zakończyły negocjacje w sprawie zaawansowanej umowy podczas spotkania Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego wykonawczego i Josepa Borrella komisarza ds. handlu z chilijskim ministrem spraw zagranicznych Antonią Urrejola.

- Ta przełomowa umowa ma kluczowe znaczenie geopolityczne: dzięki nowej zaawansowanej umowie ramowej UE i Chile przenoszą swoje partnerstwo na wyższy poziom w celu wzmocnienia dialogu politycznego, pogłębienia współpracy oraz zwiększenia możliwości handlowych i inwestycyjnych. Bliższe powiązania gospodarcze z Chile pozwolą UE na dywersyfikację i wzmocnienie jej odporności gospodarczej, jednocześnie zwiększając możliwości eksportu i inwestycji UE. Lepszy dostęp i zrównoważone inwestycje w surowce krytyczne, takie jak lit, przyczynią się do realizacji naszych wspólnych ambicji w zakresie ekologicznej transformacji – uzasadniają przedstawiciele Komisji Europejskiej.

r e k l a m a

Jakie główne założenia umowy UE-Chile?

Na podstawie umowy handlowej UE-Chile 99,9% wywozu z UE będzie bezcłowe, co ma zwiększyć eksport nawet o 4,5 mld euro. KE liczy na to, że większy dostęp do surowców i czystych paliw może mieć kluczowe znaczenie w przejściu na zieloną gospodarkę (mowa o dostępie do takich surowców jak lit, miedź czy wodór). Oprócz stosunków handlowych w umowie jest również rozdział dotyczący zrównoważonych systemów żywnościowych, którego celem jest uczynienie łańcuchów dostaw żywności bardziej zrównoważonymi i odpornymi.

Rozdział na temat handlu i inwestycji ww. umowy musi być ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie. Pierwszym krokiem zarówno UE, jak i Chile będzie prawna weryfikacja umowy. Następnie UE zaproponuje zawarcie i ratyfikację zaawansowanej umowy ramowej. Warto wiedzieć z czym to się wiąże w sektorze rolnictwa. Każda umowa dwustronna to z jednej strony szansa z drugiej ryzyko.

Trzeba obserwować rynek rolny

Copa i Cogeca, która reprezentuje rolników i spółdzielnie rolnicze bacznie obserwuje zawierane przez UE umowy handlowe. Organizacja wspiera sprawiedliwy, zrównoważony i przejrzysty handel międzynarodowy, dlatego uważa, że każda umowa o wolnym handlu powinna zawierać zrównoważony rozdział na temat rolnictwa i obejmować cały łańcuch rolno-spożywczy oraz odnosić się do kwestii sanitarnych i fitosanitarnych  (SPS).

Copa Cogeca zaznacza, że bardzo istotne jest w tym przypadku zapobieganie zakłóceniom rynkowym i należy analizować skutki zanim te wywołają lawinę kryzysowych sytuacji. Każda zawierana umowa powinna zawierać informacje o tym, że importowane produkty powstają na takich samych zasadach jak w UE.

- Nadal niepokoi nas jednak sytuacja sektorów wrażliwych, gdzie poszliśmy na ustępstwa. Nawet po  usunięciu  czynnika  tempa  wzrostu  nadal  nas  niepokoją  potencjalne  skutki  dla  sektorów wołowiny,  baraniny,  wieprzowiny,  drobiu  i  etanolu.  Komisja  musi  dokładnie  obserwować sytuację tych sektorów oraz analizować skumulowane skutki wszystkich ustępstw handlowych, które na nie wpłyną  w  perspektywie  długofalowej  w  kontekście  unijnej  polityki  handlowej.  Kolejną  ważną kwestią  jest  spójność  z  normami  Komisji  w  zakresie  zrównoważoności,  które  obowiązują produkty z UE i z krajów trzecich. Dodatkowo, zasada wzajemności w sektorze warzy w i owoców nie jest w pełni przestrzegana. UE przyznała  ustępstwa  dla  czosnku,  przetworów  owocowych  i  soku  jabłkowego.  Copa  i  Cogeca liczą,  że UE poczyniła  znaczne postępy w  zakresie SPS, które ułatwiłyby uzyskanie dostępu do rynku Chile – komentuje Copa Cogeca.

Szczegółowe uzgodnienia umowy UE-Chile na produkty rolne

Jak poinformowała naszą redakcję Ksenija Simovic z Copa Cogeca ponad 95% handlu między UE, a Chile będzie bezcłowe. Może się wydawać, że rynek będzie całkowicie otwarty na produkty chilijskie, jednak nie do końca tak jest.

- Chile zliberalizuje m.in. unijne produkty mleczarskie i przetwory spożywcze. Istniejące kontyngenty taryfowe na unijny ser i chilijskie przetworzone zboża, wyroby cukiernicze, czekoladę, słodkie herbatniki i przetworzone grzyby, pozostaną tymczasowo w mocy, ale ostatecznie zostaną zliberalizowane na mocy nowej umowy najpóźniej siedem lat po wejściu w życie unowocześnionej umowy. Wyłączenia są ograniczone do minimum i odnoszą się tylko do bardzo wrażliwych produktów, a mianowicie cukru po obu stronach oraz bananów i ryżu po stronie UE – tłumaczy Ksenija Simovic. Nie zmieni się sytuacja odnośnie owoców i warzyw pochodzących z Chile.

Kontyngenty na mięso

Jak podkreśla ekspertka w przypadku pozostałych produktów, UE zapewni dodatkowy dostęp do rynku jedynie w postaci bezcłowych kontyngentów.

- W przypadku kontyngentów na mięso, nieograniczone roczne współczynniki wzrostu, które obecnie mają zastosowanie do tych kontyngentów taryfowych, zostaną wyeliminowane w momencie wejścia w życie, natomiast UE zwiększy istniejące kontyngenty o 18 000 t na mięso drobiowe (wprowadzane stopniowo w dwóch równych etapach, jeden w momencie wejścia w życie, a drugi po 3 latach), 9 000 t na wieprzowinę, 4 000 t na mięso baranie i 2 000 t na wołowinę – wymienia Simovic.

Jednym z produktów, który może ucierpieć jest czosnek, gdyż jego kontyngent zostanie zwiększony do całkowitej ilości 2 000 t, a roczny współczynnik wzrostu zostanie również wyeliminowany. Z kolei istniejący kontyngent taryfowy na konserwy rybne zostanie zastąpiony bezcłowym kontyngentem w wysokości 250 ton.

- UE otworzy nowe bezcłowe kontyngenty na przetwory owocowe (10 000 t), oliwę z oliwek (11 000 t), sok jabłkowy (2 000 t), jaja (500 t, ekwiwalent jaj w skorupkach), skrobię i pochodne skrobi (300 t), produkty bogate w cukier (1 000 t), słodką kukurydzę (800 t), etanol (2 000 t) i rum (500 hl) – podaje ekspertka Copa Cogeca.

Czy ta umowa może być zagrożeniem dla europejskich rolników?

Ksenija Simovic zaznacza, że w umowie osiągnięto znaczny postęp w zakresie oznaczeń geograficznych (zwłaszcza wina) oraz zawarto rozdział dotyczący zrównoważonych systemów żywnościowych.

- Modernizacja ta nie jest uważana za niebezpieczną i trudno ją porównywać z koncesjami w ramach umowy z Mercosurem lub z ich zdolnościami produkcyjnymi. Ta modernizacja jest stosunkowo zrównoważona, biorąc pod uwagę wyeliminowanie czynnika wzrostu i inne pozytywne postępy. Problemem dla nas jest skumulowany wpływ wszystkich tych umów handlowych na niektóre z najbardziej wrażliwych sektorów w UE (wołowina, drób, cukier itp.), które nie są narażone na presję tylko z powodu handlu, ale także z powodu postępu wielu różnych inicjatyw UE w zakresie Zielonego Ładu. Ponadto niektóre sektory, takie jak drobiarstwo, borykają się z problemem ptasiej grypy. Handel jest ważny dla sektora rolnego UE, ale musi być zrównoważony, sprawiedliwy i przejrzysty. Ważne jest, aby dobrze ocenić łączny wpływ polityki handlowej UE na różne sektory rolnictwa i ich konkurencyjność – dodała Ksenija Simovic.

dkol

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Burza śnieżna w USA doprowadziła do wzrostu cen pszenicy na giełdach

  Burza śnieżna, która zdarza się raz na pokolenie, spowodowała gwałtowne obniżenie temperatur w niektórych częściach Ameryki, nawet do - 40 stopni Celsjusza, silny wiatr i obfite opadu śniegu. „Arktyczny wybuch” nie tylko zablokował drogi, lotniska i wyjście z domów, ale również podniósł rynkowe ceny pszenicy.

czytaj więcej
Aktualności

Krzywdząca umowa z krajami bloku Mercosur wraca do KE. Czy uda się ją przeforsować?

Czy Komisja Europejska zamierza odwiesić umowę handlową z państwami Mercosur? Zdaniem Copa-Cogeca po ostatnich wyborach w Brazylii jest takie niebezpieczeństwo, a to z kolei oznacza kolejne protesty całej unijnej społeczności rolniczej. Jak zagrożenia ze sobą niesie?

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)