Krzywdząca umowa z krajami bloku Mercosur wraca do KE. Czy uda się ją przeforsować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krzywdząca umowa z krajami bloku Mercosur wraca do KE. Czy uda się ją przeforsować?

15.11.2022autor: wk

Czy Komisja Europejska zamierza odwiesić umowę handlową z państwami Mercosur? Zdaniem Copa-Cogeca po ostatnich wyborach w Brazylii jest takie niebezpieczeństwo, a to z kolei oznacza kolejne protesty całej unijnej społeczności rolniczej. Jak zagrożenia ze sobą niesie?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie zagrożenia niesie ze sobą umowa handlowa z krajami bloku Mercosur
  • jak zamierzają się jej sprzeciwić organizacje rolnicze? 

– Próba przeforsowania tej umowy przez Komisję, będzie prawdziwym skandalem i stworzy niebezpieczny precedens dla unijnego rolnictwa – twierdzi Christiane Lambert przewodnicząca Copa.

Wybory w Brazylii, które miały miejsce w 30 października 2022 z wielu powodów przejdą do historii oraz będą miały konsekwencje wykraczające daleko poza granice kraju. Dla Unii Europejskiej wygrana Luli stanowi sygnał do możliwości odmrożenia porozumienia handlowego z Mercosurem. Umowa zawarta z latynoamerykańskim blokiem handlowym w 2019 r., nie została ratyfikowana. Cztery lata temu Parlament Europejski oraz niektóre państwa członkowskie wyraźnie wskazały, że nie mogą wyrazić poparcia dla porozumienia z uwagi na jego istotny negatywny wpływ na unijne rynki rolne oraz środowisko.

Czy umowa będzie odwieszona?

Czy posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz państwa członkowskie nagle zmienią stanowisko w zależności od orientacji politycznej nowo wybranego prezydenta? Jak informuje Christiane Lambert przewodnicząca Copa w zeszłym miesiącu przekazano informację, że Komisja Europejska oczekuje na wyniki wyborów, aby przedstawić zmodyfikowane podejście do tematu. Według redakcji Politico „W celu reaktywacji umowy, Bruksela chce odebrać państwom możliwość veta oraz wykorzystać szerokie uprawnienia handlowe UE, aby ratyfikować porozumienie na poziomie unijnym. Będzie to wymagało większości w Radzie i Parlamencie Europejskim, a nie w parlamentach państw UE 27 i niektórych parlamentach regionalnych. Jest to droga dozwolona z prawnego punktu widzenia, jednak brzemienna w skutki polityczne”.

Zdaniem Copa-Cogeca sytuacja jest szokująca.

r e k l a m a
– Rozumiemy, że w związku z wojną w Ukrainie, Unia Europejska powinna szukać nowych możliwości handlowych oraz wdrażać istniejące porozumienia. Podzielamy ten cel. Jednakże poprzez forsowanie ratyfikacji umowy UE-Mercosur, Komisja może jeszcze bardziej narazić zrównoważoność europejskiego rolnictwa. Już w 2019 r. miał miejsce zdecydowany sprzeciw wobec porozumienia. Czy można więc oczekiwać czegoś innego niż jeszcze większego oporu europejskiej społeczności rolniczej wobec porozumienia, które ignoruje aktualną sytuację – napisała Christiane Lambert przewodnicząca Copa.

Jakie zagrożenia widzi Copa-Cogeca?

Copa-Cogeca zwróciła uwagę, że wejście w życie umowy z blokiem Mercosur to zgoda na import brazylijskich towarów wytworzonych bez zasad zrównoważonego rolnictwa, które obecnie są wprowadzane w UE zgodnie ze strategią „Od pola do stołu”. - Najlepszym przykładem jest tutaj sektor buraka cukrowego. W ramach tej umowy Europa będzie importowała cukier i etanol, które w żadnym stopniu nie spełniają naszych standardów produkcji. Tylko w Brazylii stosuje się 27 herbicydów i insektycydów zakazanych w UE – kontynuuje Ch. Lambert.
wk
Fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porozumienie UE – Chile. Rolnik straci czy zyska?

  Może się wydawać, że umowa pomiędzy UE a Chile może nie mieć żadnego wpływu na polskiego rolnika. Jednak z każdą bilateralną umową wiąże się, z jednej strony szansa rozwoju eksportu, z drugiej ryzyko napływu importowanych produktów na krajowy rynek. Jak jest w przypadku umowy handlowej z Chile? Czy mamy się czego obawiać?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

PILNE!!! Kopia faktury sprzedaży z gospodarstwa potrzebna do wniosku o pomoc suszową za 2022 rok. Jest rozporządzenie!

Zamieszania z pomocą suszową dla rolników i ich rodzina za 2022 rok ciąg dalszy. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiadał dodatkowy czynnik weryfikujący przyznanie pomocy w wysokości 5 lub 10 tys. zł. Chodzi o kopię faktur sprzedaży płodów rolnych lub zwierząt z gospodarstwa rolnego, którą trzeba dołączyć do wniosku o wsparcie z ARiMR. Ukazało się wreszcie rozporządzenie w tej sprawie!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty i PROW 2022 kontra 2023 - co wiemy i na co mogą liczyć polscy rolnicy? Rolniczy temat odc. 28

Trwa przekazywanie rolnikom dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2022 i trwa rozliczanie PROW-u, który się kończy. Na horyzoncie nowe dopłaty i nowy PROW po 2022 r. O tym, na jakie dofinansowania i środki finansowe będą mogli liczyć rolnicy, rozmawiam z red. Grzegorzem Ignaczewskim, ekspertem ds. funduszy unijnych i polityki rolnej w programie Rolniczy Temat.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)