Burza śnieżna w USA doprowadziła do wzrostu cen pszenicy na giełdach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Burza śnieżna w USA doprowadziła do wzrostu cen pszenicy na giełdach

28.12.2022autor: Maryia Khamiuk

  Burza śnieżna, która zdarza się raz na pokolenie, spowodowała gwałtowne obniżenie temperatur w niektórych częściach Ameryki, nawet do - 40 stopni Celsjusza, silny wiatr i obfite opadu śniegu. „Arktyczny wybuch” nie tylko zablokował drogi, lotniska i wyjście z domów, ale również podniósł rynkowe ceny pszenicy.

Powodem spekulatywnego wzrostu notowań na giełdach są obawy dotyczące wysokiego zagrożenia związanego z uszkodzeniami upraw pszenicy ozimej, które nie są pokryte wystarczającą warstwą śniegu. Jednocześnie prognozy meteorologów, które mówiły o dodatniej temperaturze od poniedziałku, stały się swego rodzaju „hamulcem” cen – dzięki nim notowania wzrosły tylko o 1-2,6%. Co więcej, tegoroczne notowania były nieco niższe od ubiegłorocznych.

Tak więc, w piątek 23 grudnia notowania giełdowe wzrosły:

·        +1,8% – marcowe kontrakty terminowe na miękką pszenice ozimą SRW w Chicago – do 285,1 dolarów/t (notowania w skali rocznej spadły o 4,9%);

·        +1% – marcowe kontrakty terminowe na pszenicę ozimą HRW w Kansas City – do 321,4 dolarów/t (notowania w skali rocznej wzrosły o 2,5%);

·        +1% – marcowe kontrakty terminowe na twardą pszenicę jarą HRS w Minneapolis – do 342,4 USD / t (notowania w skali rocznej spadły o 10,2%);

·        +2,6% – marcowe kontrakty terminowe na pszenicę na paryskim Euronext – do 311,75 euro/t, czyli 330,9 dolarów/t (notowania w skali rocznej wzrosły o 1,9%).

Jedyne kontrakty terminowe, których cena pozostała na tym samym poziomie, to styczniowe kontrakty terminowe na pszenicę czarnomorską w Chicago wynosząc 309,75 dolarów/t, w skali rocznej jej wartość spadła o 11%.

r e k l a m a

Co wywiera presję na światowy rynek pszenicy?

Obecnie rynkowe ceny pszenicy są pod presją danych FAS USDA wskazujących na niskie tempo sprzedaży eksportowej pszenicy z USA, które w okresie 9-15 grudnia wyniosły tylko 334 tys. ton (łącznie 14,4 mln ton w sezonie 2022/23), podczas gdy rzeczywiste dostawy eksportowe pszenicy w ciągu tygodnia wyniosły 235 tys. ton. Łączny rzeczywisty eksport w bieżącym sezonie wyniósł 10,24 mln ton w porównaniu z prognozowami 21,09 mln ton.

Kolejny element wpływający na światowe ceny pszenicy – pesymistyczna prognoza zbiorów w Argentynie. Według giełdy Balsa de Cereales (Buenos Aires Grain Exchange, BAGE) z 78,3% obsianych powierzchni zmielono 9,3 mln ton pszenicy ze średnią wydajnością 2,19/ha (na 22 grudnia).

Na rynek dodatkowo będzie wpływać w połowie sezonu 22/23 także dość wysoka podaż rosyjskiej pszenicy. Według prognoz agencji Rusagrotrans Rosja wyeksportowała 24 mln ton pszenicy w pierwszej połowie tego sezonu (+2,3 mln ton porównując do analogicznego okresu ubiegłego roku) z prognozowanych rekordowych 43,5 mln ton. Jak zaznaczyli analitycy, w poprzednich sezonach w pierwszej połowie roku Rosja eksportowała około 65-70% plonów. W tym sezonie potencjał eksportowy zostanie zrealizowany tylko w 55% ze względu na opóźnienie dostaw w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

mkh na podst. GrainTrade, FAS USDA, Pole.rf

fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porozumienie UE – Chile. Rolnik straci czy zyska?

  Może się wydawać, że umowa pomiędzy UE a Chile może nie mieć żadnego wpływu na polskiego rolnika. Jednak z każdą bilateralną umową wiąże się, z jednej strony szansa rozwoju eksportu, z drugiej ryzyko napływu importowanych produktów na krajowy rynek. Jak jest w przypadku umowy handlowej z Chile? Czy mamy się czego obawiać?

czytaj więcej
Pogoda

Burza śnieżna i atak zimy w Ameryce Północnej. Fatalna sytuacja rolników od Kanady po Texas

Ten rok był dla całego Świata wyzwaniem – wojna, rosnąca inflacja, klęski żywiołowe, niedobór żywności.. I to wszystko po tym, jak świat dopiero zaczął wracać do normalności po pandemii COVID-19.  W Ameryce Południowej ludzie zmagają się atakiem zimy i prawdziwie arktycznymi warunkami atmosferycznymi. Spore straty i utrudnienia są w rolnictwie.

czytaj więcej
Aktualności

Import zboża z Ukrainy, interwencyjny skup kukurydzy i rosnące ceny nawozów. 360 sekund o rolnictwie odc. 5

W kraju rośnie problem napływu zboża z Ukrainy. Rolnicy organizują protesty, związki branżowe apelują do ministra rolnictwa, by ten domagał się w Brukseli klauzul ochronnych w handlu z Ukrainą, a KRIR wnioskuje o interwencyjny skup kukurydzy. Rosną ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a ARiMR kończy wypłatę pomocy suszowej. Zapraszam na przegląd najważniejszych wydarzeń branżowych w programie "360 sekund o rolnictwie"!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)