Zaostrzenie nadzoru nad fermami brojlerów w celu zwalczania Salmonelli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaostrzenie nadzoru nad fermami brojlerów w celu zwalczania Salmonelli

09.02.2022

Będzie zaostrzenie urzędowego nadzoru nad fermami brojlerów i zwalczania w nich Salmonelli. To efekt gwałtownego wzrostu powiadomień alarmowych w systemie RASFF dotyczących tej choroby.

MRiRW opublikowało projekt rozporządzenia „w sprawie wprowadzenia Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach brojlerów gatunku kura (Gallus gallus)” na lata 2020–2022”.

 

Salmonelloza to niebezpieczna choroba

– Należy podkreślić, że salmonelloza jest najczęściej notowaną chorobą odzwierzęcą w Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 r. liczba zarejestrowanych zatruć pokarmowych wywołanych przez pałeczki Salmonella wyniosła 9 234. Do zakażeń dochodziło najczęściej przez spożywanie skażonych produktów pochodzenia zwierzęcego, m.in. jaj i produktów jajecznych oraz mięsa i przetworów mięsnych, w tym drobiowych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Jednocześnie  w opublikowanym 25 lutego 2021 r. raporcie opracowanym wspólnie przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wykazano, że źródłem zakażeń Salmonella w Europie były m.in. produkty z mięsa drobiowego wyprodukowanego w Polsce.

 

r e k l a m a

Więcej przypadków zachorowań

W konsekwencji wygenerowanych w systemie RASFF powiadomień alarmowych dotyczących niebezpiecznej żywności pochodzącej z Polski, których liczba w latach 2017–2020 wzrosła ponad czterokrotnie, wiarygodność polskiego systemu urzędowej kontroli żywności, jak i budowana latami dobra marka polskiej, zdrowiej i bezpiecznej żywności została odczuwalnie zachwiana na arenie międzynarodowej.

 

W związku z tym koniecznym było podjęcie radykalnych i skutecznych środków, ograniczających zakażenia pałeczkami Salmonella w mięsie drobiowym. Propozycje działań, które powinny być wdrożone konsultowano z przedstawicielami sektora branży drobiarskiej, środowiskami naukowym oraz Radą Sanitarno–Epizootyczną.

 

Jakie zmiany są planowane?

Nowelizacja programu pozwoli na doprecyzowanie systemu nadzoru nad gospodarstwami utrzymującymi brojlery poprzez wprowadzenie obowiązkowego badania piskląt jednodniowych wprowadzanych do gospodarstwa oraz wzmocnienia zasad bioasekuracji stad brojlerów.

 

Ustalenie statusu epizootycznego stada w możliwie jak najszybszym czasie od zasiedlenia kurnika (pobieranie próbek od piskląt jednodniowych) pozwoli na ustalenie czy potencjalne zakażenie drobiu pałeczkami Salmonella nastąpiło już na etapie klucia w zakładzie wylęgu czy pisklęta dostarczone do gospodarstwa nie są zakażone i zakażenie następuje w gospodarstwie.

 

Jednocześnie wzmocnienie zasad bioasekuracji i obligatoryjne badania sekwencjonowania genomowego izolowanych szczepów Salmonella wpłyną na możliwość precyzyjnego i szybkiego ustalenia oraz wyeliminowania źródeł zakażenia stad, a w konsekwencji również zakażeń mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego, które wprowadzane do obrotu, powodują generowanie bardzo dużej liczby powiadomień alarmowych w systemie RASFF.

 

Zaproponowane rozwiązanie dotyczące pobierania próbek od piskląt jednodniowych jest z powodzeniem stosowane na Węgrzech.

 

Program został zatwierdzony przez Brukselę

Projekt rozporządzenia nie będzie podlegał konsultacjom społecznym ze względu na fakt, że program został na wcześniejszym etapie zatwierdzony przez Komisję Europejską. Niemniej jednak zmiany wprowadzone w programie były konsultowane z zainteresowanymi organizacjami na etapie przygotowywania programu przed jego przesłaniem do KE.

 

Program będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych.

 

WK
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Jakie sposoby stosują rolnicy, aby uzyskać więcej dotacji z UE?

Unijne dotacje PROW to łakomy kąsek dla wielu kombinatorów. Potrafią wyłudzić pieniądze z najbardziej skomplikowanych programów pomocowych. Bruksela przedstawiła właśnie listę takich „przekrętów”, których dopuścili się rolnicy. W niektóre aż trudno uwierzyć!    

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)