Jak wziąć udział w konsultacjach w sprawie dobrostanu zwierząt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wziąć udział w konsultacjach w sprawie dobrostanu zwierząt?

10.01.2022

21 stycznia kończą się konsultacje publiczne w sprawie przeglądu prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego dobrostanu zwierząt. Ministerstwo rolnictwa apeluje do zainteresowanych o jak najszybsze przesłanie uwag. Skala proponowanych zmian jest bowiem bardzo szeroka.

Jeszcze w lipcu resort rolnictwa prosił związki i organizacje rolnicze o przesyłanie opinii „odnośnie do prowadzonej przez Komisję Europejską wstępnej oceny skutków w związku z przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie dobrostanu zwierząt”.

 

Poprawa dobrostanu zwierząt oraz poszerzenie przepisów

Teraz MRiRW ten apel ponawia w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia konsultacji publicznych. „Celem tego przeglądu będzie poprawa dobrostanu zwierząt oraz poszerzenie zakresu przepisów, poprzez dostosowanie ich do najnowszych dowodów naukowych, aktualnych priorytetów politycznych i oczekiwań społecznych, przy jednoczesnym ułatwieniu egzekwowania tych przepisów”.

 

Czego mogą dotyczyć konsultacje i przekazane opinie?

Biorąc udział w konsultacjach istnieje możliwość przekazania opinii dotyczących m.in.:

r e k l a m a
  • gatunków/kategorii zwierząt, które powinny być objęte nowymi szczegółowymi wymogami,
  • możliwości wykonywania kastracji, usuwania rogów, przycinania dziobów i usuwania części ogona u świń,
  • okresów stopniowego wycofywania, a następnie zakazania stosowania klatek w utrzymaniu zwierząt,
  • wymagań podczas transportu zwierząt,
  • zakazu uśmiercania jednodniowych piskląt płci męskiej,
  • wprowadzenia przepisów regulujących utrzymywanie i uśmiercanie ryb w gospodarstwach rybackich.

 

Co zrobić, by wziąć udział w konsultacjach?

Aby wziąć udział w tych konsultacjach publicznych, należy wypełnić kwestionariusz online dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej:

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12950-Dobrostanzwierzat-przeglad-prawodawstwa-UE/public-consultation_pl

Opinie do Komisji Europejskiej można przekazywać do 21 stycznia 2022 r. (północ czasu brukselskiego).

 

- Zachęcam do czynnego udziału w procesie konsultacji oraz uprzejmie proszę o przekazanie informacji o tych konsultacjach do członków reprezentowanych przez Państwa organizacji oraz współpracujących podmiotów związanych z produkcją zwierzęcą. Tylko aktywny udział rolników i reprezentujących ich organizacji w tych konsultacjach pozwoli na zauważenie ich opinii, która powinna być szczególnie istotna w dalszych pracach nad przyszłymi regulacjami dotyczącymi dobrostanu zwierząt  -napisał w liście do organizacji rolniczych wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

 

WK

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepisy prawne

Ukraina ostro wdraża unijne przepisy bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt

Ukraina wdrożyła już blisko 80% unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i 45% norm w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt – donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Tym sposobem konkurencja z Ukrainy zmierza do umocnienia swojej pozycji handlowej na rynkach państw unijnych.

czytaj więcej

E-okienko dla rolnika, czyli składanie wniosków przez Internet

Zamiast papierowych wniosków będzie szeroka możliwość składania ich przez Internet. Ministerstwo rolnictwa zapowiada rozwój usług cyfrowych dla rolników w ramach tzw. okienka dla rolników.

czytaj więcej

233 mln zł trafi do rolników poszkodowanych przez ASF

233 miliony złotych zostało rozdysponowane dla rolników poszkodowanych przez ASF. Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu została wypłacona dla ponad 5100 rolników. Na wypłatę czeka jeszcze kolejne 130 mln zł.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.