Ruszy zbiórka podpisów dla wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra
Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywę obywatelska, której celem jest zakazanie hodowli zwierząt na futra. Teraz w całej Europie ruszy zbiórka podpisów, których trzeba będzie zebrać milion, aby zmusić Brukselę do podjęcia działania.
Europa bez futra
- Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Europa bez futra” („Fur Free Europe”) Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do wprowadzenia unijnego zakazu utrzymywania i zabijania zwierząt w celu produkcji futer. Proszą też o zakaz umieszczania takich produktów na rynku UE. Ponieważ europejska inicjatywa obywatelska (ECI) spełnia warunki formalne, Komisja uważa, że jest to prawnie dopuszczalne. Komisja nie przeanalizowała w tym momencie treści wniosku – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej z 16 marca.
W jakim celu jest zakaz?
Zdaniem pomysłodawców inicjatywy hodowla zwierząt futerkowych jest z natury okrutna i jest powszechnie odrzucana przez obywateli UE. Ich zdaniem nie da się poprawić dobrostanu zwierząt na fermach futerkowych, a żadne zwierzęta nie powinny żyć w klatkach. Trzymanie w klatkach z natury dzikich gatunków można określić jedynie jako skrajne okrucieństwo. Z kolei liczne ogniska SARS-CoV-2 na fermach norek świadczą, że taka hodowla jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego.
Co dalej?
Po dzisiejszej rejestracji organizatorzy mogą rozpocząć zbieranie podpisów. Jeśli inicjatywa otrzyma milion deklaracji poparcia w ciągu roku w najmniej siedmiu różnych państwach członkowskich, Komisja Europejska będzie musiała jakoś zareagować i uzasadnić swoją decyzję.
Koniec epoki klatkowej
Najbardziej znaną Europejską Inicjatywą Obywatelską dotyczącą rolnictwa w ostatnim czasie była inicjatywa dotyczącą zakończenia epoki klatkowej - „End the Cage Age”. Zarejestrowana we wrześniu 2018 r. zebrała niezbędną ilość podpisów a Komisja Europejska w zeszłym roku odpowiedziała na nią pozytywnie. Bruksela w czerwcu zeszłego roku przedstawiła komunikat dotyczący wprowadzenia zakazu trzymania w klatkach wielu zwierząt gospodarskich. Miałby on zacząć obowiązywać od 2027 r. z zapewnieniem hodowcom odpowiednio długich okresów przejściowych oraz finansowania transformacji.
Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska?
Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) została wprowadzona wraz z Traktatem Lizbońskim. Został oficjalnie uruchomiony w kwietniu 2012 roku. Warunki dopuszczalności to:
- proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza zakres uprawnień Komisji do złożeni wniosku w sprawie aktu prawnego,
- nie jest ewidentnie obraźliwa, niepoważna lub dokuczliwa
- nie jest w sposób oczywisty sprzeczny z wartościami Unii.
Od początku funkcjonowania EIO Komisja Europejska otrzymał 112 wniosków o jej uruchomienie, z których 88 było dopuszczalnych i tym samym kwalifikujących się do rejestracji.
WK
Najważniejsze tematy