Ruszy zbiórka podpisów dla wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ruszy zbiórka podpisów dla wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra

22.03.2022

Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywę obywatelska, której celem jest zakazanie hodowli zwierząt na futra. Teraz w całej Europie ruszy zbiórka podpisów, których trzeba będzie zebrać milion, aby zmusić Brukselę do podjęcia działania.

Europa bez futra

- Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Europa bez futra” („Fur Free Europe”) Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do wprowadzenia unijnego zakazu utrzymywania i zabijania zwierząt w celu produkcji futer. Proszą też o zakaz umieszczania takich produktów na rynku UE. Ponieważ europejska inicjatywa obywatelska (ECI) spełnia warunki formalne, Komisja uważa, że jest to prawnie dopuszczalne. Komisja nie przeanalizowała w tym momencie treści wniosku – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej z 16 marca.

 

W jakim celu jest zakaz?

Zdaniem pomysłodawców inicjatywy hodowla zwierząt futerkowych jest z natury okrutna i jest powszechnie odrzucana przez obywateli UE. Ich zdaniem nie da się poprawić dobrostanu zwierząt na fermach futerkowych, a żadne zwierzęta nie powinny żyć w klatkach. Trzymanie w klatkach z natury dzikich gatunków można określić jedynie jako skrajne okrucieństwo. Z kolei liczne ogniska SARS-CoV-2 na fermach norek świadczą, że taka hodowla jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

 

r e k l a m a

Co dalej?

Po dzisiejszej rejestracji organizatorzy mogą rozpocząć zbieranie podpisów. Jeśli inicjatywa otrzyma milion deklaracji poparcia w ciągu roku w najmniej siedmiu różnych państwach członkowskich, Komisja Europejska będzie musiała jakoś zareagować i uzasadnić swoją decyzję.

 

Koniec epoki klatkowej

Najbardziej znaną Europejską Inicjatywą Obywatelską dotyczącą rolnictwa w ostatnim czasie była inicjatywa dotyczącą zakończenia epoki klatkowej - „End the Cage Age”. Zarejestrowana we wrześniu 2018 r. zebrała niezbędną ilość podpisów a Komisja Europejska w zeszłym roku odpowiedziała na nią pozytywnie. Bruksela w czerwcu zeszłego roku przedstawiła komunikat dotyczący wprowadzenia zakazu trzymania w klatkach wielu zwierząt gospodarskich. Miałby on zacząć obowiązywać od 2027 r. z zapewnieniem hodowcom odpowiednio długich okresów przejściowych oraz finansowania transformacji.

 

Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska?

Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) została wprowadzona wraz z Traktatem Lizbońskim. Został oficjalnie uruchomiony w kwietniu 2012 roku. Warunki dopuszczalności to:

  • proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza zakres uprawnień Komisji do złożeni wniosku w sprawie aktu prawnego,
  • nie jest ewidentnie obraźliwa, niepoważna lub dokuczliwa
  • nie jest w sposób oczywisty sprzeczny z wartościami Unii.

 

Od początku funkcjonowania EIO Komisja Europejska otrzymał 112 wniosków o jej uruchomienie, z których 88 było dopuszczalnych i tym samym kwalifikujących się do rejestracji.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Drastyczne podwyżki cen żywności można złagodzić, ale trzeba zmienić podejście do WPR

Bez zmian we Wspólnej Polityce Rolnej możemy zapomnieć o cenach, jakie dziś mamy w sklepach. Sieci handlowe już informują, że będzie drożej i oczywiście zwalają winę na producentów rolnych, którzy Bogu ducha są winni.

czytaj więcej

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)