Prowadzenie działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Trwają prace nad ustawą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prowadzenie działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Trwają prace nad ustawą

12.10.2021

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która ma rolnikom ułatwić prowadzenie działalność nierolniczej na gruntach rolnych. Projekt autorstwa posła Jarosława Sachajko ma poparcie rządu.  

Istotą projektu jest uproszczenie przepisów, co da możliwość częściowego używania siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Wszystko w obrębie zabudowań zagrodowych. – Ustawa ma zwiększyć dochody rolników a jednocześnie wprowadzić dywersyfikację tych dochodów. Ustawa likwiduje szarą strefę, która nie jest dobra dla gospodarki i pozwala wejść rolnikowi wejść w nowe działalności bez ponoszenia gigantycznych nakładów na start związanych choćby z koniecznością odrolniania gruntu pod siedliskiem. Jeżeli rolnik ma garaż lub inny budynek będzie mógł tam inną działalność gospodarczą prowadzić – mówił w Sejmie Jarosław Sachajko.

 

Mimo, że nie jest to projekt rządowy ministerstwo rolnictwa nie mówi nie. – Potwierdzam, że są to potrzebne polskiemu rolnictwu rozwiązania i ze względu na swoją innowacyjność i praktykę są interesujące – powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

r e k l a m a

 

Projekt ustawy w ogniu krytyki

Opozycja skrytykowała pomysły J. Sachajki. – Ta ustawa wpisuje się w Polski Ład i politykę rolną polskiego rządu. Wygasiliście skutecznie hodowlę trzody chlewnej, wygasicie za chwile chów i hodowlę bydła, produkcję mleka, bo przy tych cenach nawozów, środków do produkcji rolnikom po prostu nie będzie się opłacało. A jeśli, któryś będzie się upierał przy swoim to będzie mógł pozarolniczo dorobić – mówił poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Dlaczego tak ważna ustawa jest ustawą poselską, a nie rządową – pytał poseł Kazimierz Plocke z Koalicji Obywatelskiej, który dopytywał o oficjalne stanowisko rządu do ustawy.

 

– Z życzliwością patrzę na tę ustawę, choć widzę ogromną ilość problemów, które pojawią się z jej interpretacją – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, który zauważył, że trzeba jasno zdefiniować podjęcie dominujące działalność rolniczej. Jednocześnie zwróci l uwagę, że nawet jak rolnik chce podjąć się działalności poza rolniczej, to pojawia się bariera popytu na takie usługi.

 

Podczas pierwszego czytania w komisji rolnictwa i rozwoju wsi poseł J. Sachajko i przedstawiciele MRiRW zaproponowali poprawki doprecyzowujące brzmienie ustawy. Komisja wydała pozytywną opinię na temat projektu przy 15 głosach za i 9 przeciwnych. 

 

Mają być też kolejne ustawy

To nie jedyne projekty ustaw, których twarzą się poseł Jarosław Sachajko. W Sejmie na rozpatrzenie czekają już ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty i niedziele przez rolników i ich domowników oraz o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Ich pierwsze czytanie odbędzie się już dzisiaj.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

CBA zatrzymało byłego prezesa SM Bielmlek!

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego prezesa spółdzielni mleczarskiej „Bielmlek” Tadeusza R. Zarzuca mu się niegospodarność w zarządzaniu mleczarnią, która ostatecznie ogłosiła upadłość narażając na straty rolników- dostawców mleka.  

czytaj więcej

Koniec wykorzystywania przewagi dużych kontrahentów? Będą kontrole punktów skupu jabłek!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontroluje kilkadziesiąt punktów skupu jabłek. To efekt doniesień sadowników dotyczących zaniżania cen skupu tych owoców. UOKiK apeluje o zgłaszanie sytuacji, w których duzi kontrahenci wykorzystują swoją przewagę i narzucając niekorzystne warunki współpracy.

czytaj więcej

Będą dodatkowe kontrole zbóż i gryki pod kątem występowania glifosatu

W tym roku będą dodatkowe kontrole zbóż oraz gryki pod kątem występowania glifosatu. To efekt niepokojących informacji o nielegalnym stosowaniu tej substancji czynnej w procesie desykacji niektórych upraw. Jednocześnie trwa ponowna ocena w celu ewentualnego zatwierdzenia glifosatu do stosowania w środkach ochrony roślin po 2022 r.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.