Prowadzenie działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Trwają prace nad ustawą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prowadzenie działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Trwają prace nad ustawą

12.10.2021

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która ma rolnikom ułatwić prowadzenie działalność nierolniczej na gruntach rolnych. Projekt autorstwa posła Jarosława Sachajko ma poparcie rządu.  

Istotą projektu jest uproszczenie przepisów, co da możliwość częściowego używania siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Wszystko w obrębie zabudowań zagrodowych. – Ustawa ma zwiększyć dochody rolników a jednocześnie wprowadzić dywersyfikację tych dochodów. Ustawa likwiduje szarą strefę, która nie jest dobra dla gospodarki i pozwala wejść rolnikowi wejść w nowe działalności bez ponoszenia gigantycznych nakładów na start związanych choćby z koniecznością odrolniania gruntu pod siedliskiem. Jeżeli rolnik ma garaż lub inny budynek będzie mógł tam inną działalność gospodarczą prowadzić – mówił w Sejmie Jarosław Sachajko.

 

Mimo, że nie jest to projekt rządowy ministerstwo rolnictwa nie mówi nie. – Potwierdzam, że są to potrzebne polskiemu rolnictwu rozwiązania i ze względu na swoją innowacyjność i praktykę są interesujące – powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

 

r e k l a m a

Projekt ustawy w ogniu krytyki

Opozycja skrytykowała pomysły J. Sachajki. – Ta ustawa wpisuje się w Polski Ład i politykę rolną polskiego rządu. Wygasiliście skutecznie hodowlę trzody chlewnej, wygasicie za chwile chów i hodowlę bydła, produkcję mleka, bo przy tych cenach nawozów, środków do produkcji rolnikom po prostu nie będzie się opłacało. A jeśli, któryś będzie się upierał przy swoim to będzie mógł pozarolniczo dorobić – mówił poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Dlaczego tak ważna ustawa jest ustawą poselską, a nie rządową – pytał poseł Kazimierz Plocke z Koalicji Obywatelskiej, który dopytywał o oficjalne stanowisko rządu do ustawy.

 

– Z życzliwością patrzę na tę ustawę, choć widzę ogromną ilość problemów, które pojawią się z jej interpretacją – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, który zauważył, że trzeba jasno zdefiniować podjęcie dominujące działalność rolniczej. Jednocześnie zwróci l uwagę, że nawet jak rolnik chce podjąć się działalności poza rolniczej, to pojawia się bariera popytu na takie usługi.

 

Podczas pierwszego czytania w komisji rolnictwa i rozwoju wsi poseł J. Sachajko i przedstawiciele MRiRW zaproponowali poprawki doprecyzowujące brzmienie ustawy. Komisja wydała pozytywną opinię na temat projektu przy 15 głosach za i 9 przeciwnych. 

 

Mają być też kolejne ustawy

To nie jedyne projekty ustaw, których twarzą się poseł Jarosław Sachajko. W Sejmie na rozpatrzenie czekają już ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty i niedziele przez rolników i ich domowników oraz o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Ich pierwsze czytanie odbędzie się już dzisiaj.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnikowi przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży udziałów w gruncie rolnym?

Jestem współwłaścicielem w 2/3 nieruchomości rolnej o powierzchni 3 ha. Od 6 lat uprawiam te grunty rolne. Współwłaścicielami 1/3 gruntów jest małżeństwo z miasta, które nie zajmuje się działalnością rolniczą. Zamierza zbyć ten udział. Początkowo współwłaściciele byli zainteresowani zbyciem mi tego udziału. Obecnie szukają osoby, która zakupi go po wyższej cenie. Czy przysługuje mi prawo pierwokupu? Czy lepiej wystąpić o zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego? Zależy mi na całej nieruchomości rolnej.

czytaj więcej

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)