Kowalczyk o Planie Strategicznym: Będzie gotowy do końca roku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kowalczyk o Planie Strategicznym: Będzie gotowy do końca roku

15.11.2021

Ostateczna wersja Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej będzie gotowa do końca tego roku. Obecnie czekamy na ocenę środowiskową Brukseli - minister rolnictwa nie przewiduje już znaczących zmian w dokumencie.

Podczas posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie zapoznali się z informacją ministra rolnictwa i rozwoju wsi na temat stanu przygotowania projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) na lata 2023–2027. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt był 2-krotnie przedstawiany do konsultacji publicznych. Pierwszy etap trwał od 18 grudnia 2020 r. do 1 lipca 2021 r., drugi zaś od 30 lipca 2021 do 15 września 2021 r.

 

Końcowe zmiany w Planie Strategicznym

Zaznaczył, że podczas konsultacji wpłynęło kilka tysięcy uwag, propozycji zmian i postulatów. Część z nich została uwzględniona, a także robocze uwagi Komisji Europejskiej, które Bruksela przekazała w październiku 2021 r.  – Część poprawek naniosłem w ostatnich dniach biorąc pod uwagę aktualną sytuację, która nie była przewidziana jeszcze w momencie pierwotnej konstrukcji tego Planu Strategicznego, choćby na przykład inwestycje w samorządach typu wodociągi, kanalizacja i drogi. Tu zdjęliśmy te środki, bo one przestały być atrakcyjne w porównaniu do tego co poszło z Polskiego Ładu. W ramach infrastrukturalnych przedsięwzięć pozostają tylko inwestycje dla oczyszczalni przydomowych. Ze względu na to, że nie są to inwestycje na gruntach gminnych nie klasyfikują się do Polskiego Ładu – tłumaczył wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

r e k l a m a

 

Czekamy na opinię środowiskową

Plan Strategiczny został właśnie przesłany do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiskowej KE w celu dokonania jego oceny środowiskowej. MRiRW nie przewiduje już istotnych zmian w stosunku do tego co zostanie przedłożone ostatecznie Komisji Europejskiej. - Czekamy jeszcze na uwagi od partnerów społecznych, ale nie mogą to być istotne zmiany, które utrudniałby uzyskanie z KE opinii  środowiskowej -powiedział minister rolnictwa H. Kowalczyk.

Ostateczna wersja dokumentu zostanie przesłana do Brukseli do końca tego roku.

 

Co w Planie Strategicznym?

Minister H. Kowalczyk zwrócił uwagę, że od 2023 r. średnia płatność dla mniejszych gospodarstw, czyli tych do 50 ha będzie nieco wyższa niż średnia europejska. Jednocześnie ważnym elementem Planu Strategicznego będą eko-schematy, które będą miały duży wpływ na wysokość płatności. – Będzie to wymagało pewnej inicjatywy od rolników, ale dla niektórych eko-schematów ta inicjatywa tak naprawdę jest naprawdę niewielka. Będą to środki łatwe do uzyskania – mówił H. Kowalczyk.

 

Co dalej?

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował na Twiterze, że: „Dziś w debacie rolniczej najważniejsze są plany strategiczne. Zielony Ład żadnych praw ani obowiązków dla rolników nie stanowi. Nie ma i nie będzie ustawy "Zielony Ład". Będzie Plan Strategiczny i to w nim zdecyduje się przyszłość rolników i wszystko co dla nich najważniejsze.


 

Komisja Europejska przewiduje, że w kwietniu opublikuje wstępne oceny planów strategicznych poszczególnych państw członkowskich, a ich ostateczne zatwierdzenie odbędzie się w drugiej połowie 2022 r.

 

WK

 

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Producenci drobiu otrzymają pomoc finansową w obliczu HPAI?

950 producentów sektora drobiarskiego złożyło wnioski o pomoc do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z tytułu strat, jakie ponieśli w wyniku epidemii grypy ptaków. Rząd opracowuje wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia.

czytaj więcej

Będzie rejestr organizacji prozwierzęcych oraz większe prawa właścicieli zwierząt?

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Ich celem ma być wzmocnienie praw właścicieli zwierząt oraz powstanie centralnego rejestru organizacji prozwierzęcych, których członkowie będą musieli udokumentować swoje kwalifikacje do zajmowania się zwierzętami.

czytaj więcej

Polski Ład. Partyjny czy rządowy? Za czyje pieniądze jest promowany?

Czy Polski Ład jest programem rządowym czy partyjnym? Okazuje się, że partyjnym ponieważ rząd nigdy oficjalnie go nie przyjął. Opozycja pyta więc dlaczego program jest reklamowany za rządowe pieniądze. Odpowiedź jest zaskakująca.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.