Importerzy wołowiny spoza UE też będą musieli spełnić drogie wymogi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Importerzy wołowiny spoza UE też będą musieli spełnić drogie wymogi?

26.10.2021

Chcemy równej i uczciwej konkurencji dla wszystkich podmiotów działających na rynku wołowiny - hodowcy bydła mięsnego żądają wprowadzenia dla importerów tego mięsa spoza Unii Europejskiej obowiązku spełniania kosztownych unijnych wymogów związanych z ochroną klimatu i środowiska.

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Wołowina” Copa-Cogeca zgłoszono inicjatywę wprowadzenia tzw. lustrzanych warunków w umowach handlowych z krajami trzecimi. Zdaniem hodowców bydła mięsnego z całej Europy, środowiskowo-klimatyczne i wymagania, jakie wprowadziła lub będzie za chwilę wprowadzać UE w rolnictwie, powinny obowiązywać także państwa trzecie, które chciałyby sprzedawać swoje towary do Unii Europejskiej. – Naszym zdaniem wszyscy powinni wypełniać takie same warunki i standardy, gdyż inaczej mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją. Podkreślam, że nowe warunki i standardy, które pojawiają się wraz z Europejskim Zielonym Ładem są dla rolników bardzo kosztowne, a to niesie za sobą daleko idące konsekwencje – powiedział Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

 

To nie będzie takie proste

Ale wprowadzenia lustrzanych warunków w umowach handlowych z krajami trzecimi nie będzie proste. Jednostronne wprowadzenie przez UE wymogów środowiskowo-klimatycznych może być bowiem uznane przez Światową Organizację Handlu za pozataryfowe, niedozwolone bariery w handlu międzynarodowym. Dlatego takie klauzule trzeba będzie wynegocjować w multilateralnych umowach handlowych takich jak np. Mercosur oraz na drodze indywidualnych rozmów z partnerami handlowymi. Komisja Europejska twierdzi, że podejmuje działania w tym zakresie, ale przyznaje, że są to sprawy delikatne i wrażliwe.

r e k l a m a

 

Emisja gazów cieplarnianych przeniesie się do innych krajów?

Jednocześnie z wypowiedzi przedstawicieli KE wynika, że nie obawiają się oni przeniesienia produkcji rolnej poza Europę. Na takie zagrożenie Copa-Cogeca zwraca uwagę od dawna twierdząc, że strategia „Od pola do stołu” doprowadzi do ucieczki emisji gazów cieplarnianych do innych krajów, które nie będą wprowadzać kosztownych standardów Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Tymczasem zdaniem Brukseli na świecie jest już obserwowany trend dobrowolnego przechodzenia na bardziej zrównoważoną produkcję rolną. – To bardzo optymistyczne podejście. Jeżeli wprowadzenie strategii „Od pola do stołu” jest neutralne dla rolników, to nie rozumiemy w Copa-Cogeca czemu Komisja Europejska nie spieszy się, aby dokonać i poddać dyskusji, kompleksowej oceny, wpływu jaki może wywołać reforma Wspólnej Polityki Rolnej na konkurencyjność europejskich rolników i bezpieczeństwo żywnościowe. Czy taki dokument nie mógłby usprawnić procesu zatwierdzania krajowych planów strategicznych? Czy mógłby wskazać na potrzebę rewizji niektórych założeń ewentualnie na potrzebę lub na konieczność zwiększenia budżetu?  – skomentował Jerzy Wierzbicki z PZPBM. 

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Producenci drobiu otrzymają pomoc finansową w obliczu HPAI?

950 producentów sektora drobiarskiego złożyło wnioski o pomoc do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z tytułu strat, jakie ponieśli w wyniku epidemii grypy ptaków. Rząd opracowuje wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia.

czytaj więcej

Będzie rejestr organizacji prozwierzęcych oraz większe prawa właścicieli zwierząt?

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Ich celem ma być wzmocnienie praw właścicieli zwierząt oraz powstanie centralnego rejestru organizacji prozwierzęcych, których członkowie będą musieli udokumentować swoje kwalifikacje do zajmowania się zwierzętami.

czytaj więcej

Polski Ład. Partyjny czy rządowy? Za czyje pieniądze jest promowany?

Czy Polski Ład jest programem rządowym czy partyjnym? Okazuje się, że partyjnym ponieważ rząd nigdy oficjalnie go nie przyjął. Opozycja pyta więc dlaczego program jest reklamowany za rządowe pieniądze. Odpowiedź jest zaskakująca.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.