- Czy można hukowo odstraszać zwierzynę i ptactwo?
- Czy konieczne jest zezwolenie?
- Jakie organy kontrolują odstraszanie hukowe?
- Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?
Rolnicy uprawiający rośliny starają się odstraszyć zwierzęta ze swoich upraw na różne sposoby i z różnym efektem. Jedną z metod odstraszania jest wykorzystanie armatki hukowej (również petardy i broni hukowej). Prawo dopuszcza stosowanie tego typu urządzeń, ale po spełnieniu rygorystycznych wymagań.
Odstraszanie ptactwa
Używanie armatek hukowych do odstraszania w głównej mierze ptaków w sadach lub nad akwenami wodnymi – stawami hodowlanymi
wymaga złożenia wniosku do właściwej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (
RDOŚ - kliknij tutaj).
Wnioskuje się o wydanie zezwolenia na wykonanie czynności zakazanych wobec gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną zgodnie z art. 56 ust 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
Należy się jednak zastanowić nad tą metodą, gdyż kiedy jest ona używana nieumiejętnie lub zbyt często – ptaki przyzwyczajają się do dźwięków, które miały je odstraszać i zaczynają te dźwięki ignorować.
Odstraszanie zwierzyny łownej
Płoszenie zwierzyny łownej – dzików, jeleni, saren – wymaga zgody marszałka województwa. Zezwolenie takie wydaje on:
- po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego;
- tylko w przypadku braku rozwiązań alternatywnych oraz
- jeżeli nie jest szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji zwierząt łownych.
Uwaga: zarówno marszałek, jak i RDOŚ, dokonują kontroli spełniania warunków określonych w wydanych przez siebie zezwoleniach.
Czy używanie zwykłych petard jest legalne?
Strzelanie petardami jest szkodliwe dla zwierząt. Huk, który powstaje przy wybuchu, jest bardzo uciążliwy. Art. 6 ust.2 pkt 9 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zabrania się znęcania nad zwierzętami i świadomego dopuszczania się zadawania bólu lub cierpień.
Poza tym jest to również uciążliwe dla człowieka. Dopuszczenie używania petard musiałoby być ostatecznością, w braku innych metod alternatywnych odstraszania zwierzyny.
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów
Uwaga: nawet ewentualne uzyskanie zgody na odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt chronionych nie jest tożsame z udzieleniem zgody czy przyzwolenia na odstępstwo od innych zakazów lub naruszenie norm określonych w przepisach odrębnych, np. norm hałasu, zakazu zakłócania spokoju.
Organ ochrony środowiska może, w drodze decyzji, zakazać odstraszania hukowego. Ustawa o ochronie przyrody stwierdza:
- kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do zwierząt objętych ochroną gatunkową podlega karze aresztu albo grzywny;
- inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska mają uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Do kogo na skargę?
Bywa i tak, że i nam przeszkadza odstraszanie hukowe. Jeśli nie można dogadać się z tym, kto stosuje tego typu metody, wówczas powinno się zawiadomić policję, wszak zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego jest wykroczeniem.
adw. Łukasz Opaliński
Dolnośląska Izba Rolnicza
Podstawa prawna:
- Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
- Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska
- Ustawa z 13 października 1995 roku – Prawo łowieckie
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.