Zawalczyć o jakość - wywiad z dr. hab. Dariuszem Wroną, prof. SGGW
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zawalczyć o jakość - wywiad z dr. hab. Dariuszem Wroną, prof. SGGW

06.08.2020autor: Kamila Szałaj

O aktualnej sytuacji w wilanowskim sadzie oraz o tym, jak uzyskać jakość w sezonie pełnym anomalii pogodowych z dr. hab. DARIUSZEM WRONĄ, prof. SGGW, kierownikiem Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa rozmawia Agnieszka Okła-Wierzbicka

Agnieszka Okła-Wierzbicka: Wiosenne kwitnienie zapowiadało wysokie plony, tymczasem pogoda zweryfikowała te szacunki… 

Dr hab. Dariusz Wrona, prof. SGGW: Na zawiązanie owoców w tym roku miały wpływ trzy krytyczne momenty. Po pierwsze, spadki temperatury poniżej 0°C, które zbiegły się ze wczesnym wybudzeniem roślin ze spoczynku (chociaż w Wilanowie nie były one tak silne, jak w innych rejonach kraju). Tych fal z przymrozkami było kilka, aż do późnej wiosny. Po drugie, dość sucha wiosna, co miało wpływ na utrudnione początkowe żywienie mineralne roślin sadowniczych. Trzecim czynnikiem była chłodna pogoda w okresie kwitnienia, przez co oblot owadów zapylających był utrudniony. To również mogło wpłynąć na gorsze zawiązanie owoców. 

A to nie koniec anomalii pogodowych tego sezonu. 

- Wbrew długoterminowym prognozom nastąpił okres zbyt silnego uwilgotnienia, czyli obfitych opadów deszczu, co spowodowało straty wśród już istniejących owoców, szczególnie miękkich – truskawek, czereśni. Całości dopełniły gradobicia, które jeszcze mogą wystąpić w tym sezonie, narażając na straty plonu handlowego również jabłonie i grusze. 

Jak wygląda sytuacja w wilanowskim sadzie?

- Sad Doświadczalny w Wilanowie leży w pradolinie rzeki Wisły, gdzie przymrozki wiosenne występują praktycznie co roku. Tej wiosny również wystąpiły, chociaż nie tak silne, jak w innych rejonach kraju. Najlepiej wygląda sytuacja w jabłoniach. Część kwater była chroniona zraszaniem nadkoronowym – tam plon jest optymalny. W przypadku grusz plon szacujemy na 70% normalnego owocowania, ale myślę, że to nie przymrozki się do tego przyczyniły, a dość słabe zapąkowanie po ubiegłym sezonie, wynikające z nadmiernego przesilenia grusz i być może zbyt słabego przerzedzania. Najgorzej sytuacja wygląda w pestkowych – w przypadku czereśni plonowanie wynosi około 60%, a wiśni – 70% normalnego owocowania. Lepiej zawiązały śliwy – plon oceniamy na około 80%. 


r e k l a m a
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pordzewiacz jabłoniowy. Silna presja w sadach

Sadownicy skupiają się teraz na nawożeniu wapniowym. Ale nie można zapominać o ochronie jabłoni przed chorobami i szkodnikami – przede wszystkim przed parchem wtórnym i pordzewiaczem jabłoniowym. 

czytaj więcej

Komunikat sadowniczy z dnia 27 lipca 2020 roku: jabłonie i grusze

Z każdym upływającym dniem zbliżamy się do najbardziej wyczekiwanego momentu sezonu wegetacyjnego – zbiorów.

czytaj więcej

Ceny jabłek w hurcie cztery razy wyższe niż rok temu

Utrzymują się wysokie ceny jabłek, zarówno wczesnych, jak i tych z ubiegłorocznych zbiorów. Kilogram owoców na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach kosztuje ok. 6 zł. To więcej niż banany czy pomarańcze! A rok temu stawki były czterokrotnie niższe. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)