Pordzewiacz jabłoniowy. Silna presja w sadach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pordzewiacz jabłoniowy. Silna presja w sadach

28.07.2020autor: Kamila Szałaj

Sadownicy skupiają się teraz na nawożeniu wapniowym. Ale nie można zapominać o ochronie jabłoni przed chorobami i szkodnikami – przede wszystkim przed parchem wtórnym i pordzewiaczem jabłoniowym. 

Praktycznie w każdej kwaterze można znaleźć plamy parcha, na których tworzą się stadia konidialne grzyba. Niestety, jego zarodniki mogą stanowić źródło infekcji wtórnych aż do końca sezonu wegetacyjnego.


Czasem zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo na dojrzałych owocach, a ujawnia się dopiero podczas przechowywania jabłek jako parch przechowalniczy. Dlatego nadal należy dbać o ochronę przeciwko parchowi (ale i mączniakowi). Zabiegi można wykonać w oparciu o kaptany, mankozeb lub w uzasadnionych przypadkach środki z grupy IBE, jeśli ktoś do tej pory nie przekroczył maksymalnej liczby zabiegów z ich użyciem.
 

Oprócz standardowych rozwiązań warto sięgnąć po preparaty biologiczne, które nie zostawiają pozostałości, np. Armicarb (dwuwęglan potasu) w połączeniu z siarką.

Pordzewiacz jabłoniowy w natarciu

W wielu sadach w całej Polsce obserwuje się teraz dużą obecność pordzewiaczy jabłoniowych (Aculus schlechtendali). Ciężko je dostrzec gołym okiem, dlatego warto dokładnie przeprowadzić lustrację, bo przez najbliższe tygodnie mogą one wyrządzić duże szkody w kwaterach. 

Objawy obecności pordzewiacza to przede wszystkim pomarszczone, wygięte liście, które więdną i mogą przedwcześnie opaść. Od spodu blaszki liściowej może pojawić się ordzawienie. W sezonie wegetacyjnym rozwija się nawet sześć pokoleń pordzewiacza*.

Próg zagrożenia to 20-40 osobników na 1 cm2 liścia. Należy przejrzeć po 10 liści z 20 drzew, losowo wybranych na 1 ha sadu z części wierzchołkowej, licząc szpeciele na dolnej stronie liścia, wokół podstawy wokół nerwu głównego. 

Do zwalczania pordzewiaczy mamy sporą gamę produktów. Teraz możemy zastosować np. Ortus 05 SC, Koromite 10 EC, Envidor 240 SC czy Vertigo 018 EC. 

ksz
* - PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY JABŁONI INHORT
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zawalczyć o jakość - wywiad z dr. hab. Dariuszem Wroną, prof. SGGW

O aktualnej sytuacji w wilanowskim sadzie oraz o tym, jak uzyskać jakość w sezonie pełnym anomalii pogodowych z dr. hab. DARIUSZEM WRONĄ, prof. SGGW, kierownikiem Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa rozmawia Agnieszka Okła-Wierzbicka

czytaj więcej

Pokłosie trudnej wiosny – Szymonów rozmowy w sadzie

Obecny sezon wegetacyjny jest kolejnym, po którym bagaż naszych sadowniczych doświadczeń został wzbogacony o nowe zjawiska, często zaskakujące bądź powracające po kilku „sezonach zapomnienia”.

czytaj więcej

10,5 kg substancji czynnej na hektar sadu. Jakich środków zużywamy najwięcej?

W sezonie 2018/2019 sprzedano w Polsce 65,3 tys. t środków ochrony roślin. Ale tylko co czwarta tona (17 tys. t) pochodziła z produkcji krajowej. Najwięcej substancji czynnych zużywa się w sadach jabłoniowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)