Żywienie krów – co to jest włókno fizycznie efektywne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie krów – co to jest włókno fizycznie efektywne?

09.11.2019autor:

Wysoki udział pasz treściwych w stosunku do pasz objętościowych często prowadzi do „zniekształcenia” struktury fizycznej dawki. A to właśnie strukturalność ma bezpośredni związek z apetytem krów.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile procent dawki pokarmowej u krów wysoko wydajnych mogą stanowić pasze treściwe?
  • Co wpływa na apetyt u krów?
  • Czym jest fizycznie efektywne włókno? 
W dawce wysoko wydajnych krów udział pasz treściwych stanowić może nawet 50% udziału w suchej masie dawki. Im wyższa wydajność, tym większe jest zapotrzebowanie krów na składniki pokarmowe, ale niestety, za wzrostem wydajności nie idzie większy apetyt krów. Hodowcy zmuszeni są więc do zagęszczania dawki pokarmowej, tak by w mniejszej ilości paszy zmieścić więcej energii i białka.

Dlaczego pobranie suchej masy przez krowy nie jest adekwatne do ich wydajności?

Przyczyn jest wiele, niemniej do najważniejszych należą: jakość i smakowitość pasz, występowanie schorzeń typowych dla okresu okołoporodowego, dostępność stołu paszowego i wody, stres cieplny, hierarchia w stadzie, a także struktura dawki pokarmowej. I to właśnie struktura bezpośrednio wpływa na apetyt krów. Długie cząsteczki paszy stymulują proces przeżuwania, odłykania oraz aktywność ruchową żwacza. Przeżuwanie z kolei stymuluje wydzielanie śliny buforującej żwacz (jeden litr śliny zawiera 7 gramów związku buforującego – wodorowęglanu sodu), która zapobiega gwałtownym spadkom pH i przyczynia się do poprawy zdrowotności żwacza.

Fizycznie efektywne włókno - co to?

Ilość produkowanej śliny całkowicie zależy od ilości włókna fizycznie efektywnego w dawce (peNDF). Co to jest fizycznie efektywne włókno? Oznaczane w analizach chemicznych pasz włókno NDF (czyli włókno neutralne detergentowo) określa wyłącznie chemiczne właściwości włókna pokarmowego, a nie jego cechy fizyczne jak na przykład długość. I właśnie pojęcie włókna fizycznie efektywnego (peNDF) zostało wprowadzone po to, aby uwzględnić fizyczne właściwości włókna neutralno-detergentowego, którego długie cząstki – powyżej 1 cm – zachęcają krowy do przeżuwania. peNDF wyznacza się przez określenie udziału cząstek paszy o wielkości powyżej 1 mm.

r e k l a m a
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile przestrzeni musi mieć krowa przy stole paszowym, aby zwiększyć produkcję mleka?

Krowa spędza ok. 2,5 godziny na dobę przy stole paszowym. I między innymi z tego  powodu ogromne znacznie ma nie tylko sama jakość zadawanych pasz, ale także sposób ich skarmiania.

czytaj więcej

Jak zadbać o krowy by dawały mleko w wieku nawet 12 lat?

Brak rąk do pracy w gospodarstwach powoduje, że hodowcy szukają nowych prostych i ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań. Marcin Sieńko z Suchowoli, po odwiedzeniu obór w Niemczech i uczestniczeniu w procesie doju stwierdził, że hala udojowa Dairymaster, to idealne dla niego rozwiązanie. Od połowy sierpnia w oborze funkcjonuje już nowa dojarnia hali Swing – Over 2 x 12, którą wkomponowano w nowo wybudowany obiekt.

czytaj więcej

Problemy z rozrodem krów? Skontroluj dawkę pokarmową

Głównym czynnikiem zakłócającym rozród u wysoko wydajnych krów jest niedobór energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nawet w warunkach prawidłowego żywienia wydajnych krów równowaga energetyczna w ich organizmie ustala się dopiero po upływie 100–120 dni po porodzie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)