Problemy z rozrodem krów? Skontroluj dawkę pokarmową
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Problemy z rozrodem krów? Skontroluj dawkę pokarmową

27.11.2019autor:

Głównym czynnikiem zakłócającym rozród u wysoko wydajnych krów jest niedobór energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nawet w warunkach prawidłowego żywienia wydajnych krów równowaga energetyczna w ich organizmie ustala się dopiero po upływie 100–120 dni po porodzie.

Z artykułu dowiesz się

  • Co może zakłócać rozród u krów?
  • Jaką rolę odgrywa hormon LH w rozrodzie krów?
  • Jak białko w dawce pokarmowej wpływa na jakość wskaźnika rozrodu?
Rozród krów to – jak potwierdzają hodowcy – największy dziś problem w mlecznych stadach. Wynika on przede wszystkim z niedostosowania poziomu żywienia (zarówno niedoboru, jak i nadmiaru) do zapotrzebowania zwierząt.

Mniej energii to mniej hormonu LH

Najczęściej kłopoty z rozrodem mają krowy niedożywione energetycznie. Niedobór energii, to konsekwencja nie tylko niskiej koncentracji energii w dawce pokarmowej, ale przede wszystkim słabego apetytu krów w okresie okołoporodowym. W wyniku ujemnego bilansu energii zmniejsza się sekrecja hormonu gonadotropowego LH, który jest niezbędny do wznowienia po porodzie aktywności jajnikowej. LH jest konieczny dla wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych oraz dla owulacji i sekrecji progesteronu przez jajniki. Zmniejszenie się ilości LH powoduje zatem zahamowanie wzrostu pęcherzyków i opóźnienie owulacji. Gdy zmniejsza się produkcja progesteronu, zwiększa się częstotliwość występowania cichych rui.

r e k l a m a
Kłopotów z rozrodem możemy spodziewać się także, gdy przekarmimy krowy białkowo. Zbyt duża ilość białka w dawce powoduje nadmierne zwiększenie koncentracji amoniaku w płynie żwacza i w efekcie zwiększoną zawartość amoniaku i mocznika we krwi. Przetworzenie amoniaku w mocznik w wątrobie wymaga dodatkowo wydatkowania energii, której krowom w okresie wczesnej laktacji brakuje.

Negatywne skutki przekarmiania białkiem

Żywienie dawkami zbyt bogatymi w białko, a jednocześnie zbyt ubogimi w energię dostępną dla bakterii, powoduje zwiększenie się zawartości N-mocznika w osoczu krwi. Cząsteczka taka jest wystarczająco mała i bez trudu przemieszcza się wraz z krwią do różnych części ciała, w tym organów rozrodczych. Zależność między wysokim stężeniem N-mocznika w mleku, a pogorszeniem płodności krów została już potwierdzona.

Pogorszenie wskaźników rozrodu w wyniku przekarmiania białkiem odnosi się szczególnie do krów starszych, będących w 4 i dalszych laktacjach i dotyczy zazwyczaj pogorszenia wskaźnika zapładnialności, zwiększenia średniej liczby zabiegów inseminacyjnych niezbędnych dla skutecznego pokrycia oraz długości okresu międzyciążowego. Pomimo że przyczyny tych zależności nie są jeszcze do końca zbadane, to najczęściej wymienia się tutaj: toksyczne działanie amoniaku i mocznika znajdującego się w narządach i płynach układu rozrodczego, nieprawidłowe zbilansowanie białkowo-energetyczne dawki, co może źle wpływać na metabolizm krowy i bilans energii, oddziaływanie amoniaku i mocznika na pH macicy.

Mając na względzie rozród, warto zadbać o kontrolę pobrania paszy, kondycji krów, stanu odchodów, zawartości mocznika w mleku oraz pH moczu i płynu żwacza.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Archiwum TPR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co wywołuje zakwaszenie u krów i jak go unikać?

Sortowanie paszy jest jedną z przyczyn powstawania subklinicznej kwasicy żwacza. Gdy krowa sortuje, to pobiera więcej skrobi, a mniej suchej masy. Dochodzi wtedy do ograniczenia produkcji śliny i obniża się czas przeżuwania, a wtedy tylko krok dzieli zwierzę od kwasicy. 

czytaj więcej

Jak zarząd "Ziarna" tłumaczy się długów wobec rolników?

Wracamy do tematu opisywanego przed tygodniem. GPZ „Ziarno” tłumaczy się z olbrzymiego długu wobec  rolników. Firma zalega z zapłatą za ziarno ponad 800 dostawcom. Z czego to wynika? Dlaczego są zadłużenia? firma odpowiada.

czytaj więcej

Jakie dawki paszy treściwej podawać krowom po wycieleniu?

W dążeniu do optymalnego zaopatrzenia energetycznego krów po wycieleniu, większość hodowców popełnia błąd sądząc, że można wyrównać niedobory energetyczne paszą treściwą. Pasze te są wprawdzie wysokoenergetyczne, ale jednocześnie ubogie we włókno.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)