Ile przestrzeni musi mieć krowa przy stole paszowym, aby zwiększyć produkcję mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile przestrzeni musi mieć krowa przy stole paszowym, aby zwiększyć produkcję mleka?

08.01.2020

Krowa spędza ok. 2,5 godziny na dobę przy stole paszowym. I między innymi z tego  powodu ogromne znacznie ma nie tylko sama jakość zadawanych pasz, ale także sposób ich skarmiania.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile miejsca potrzebuje krowa przy stole paszowym
  • Jak komfort żywienie wpływa na pobranie paszy i produkcję mleka
  • Jakie czynniki sugerują komfort podczas żywienia

Komfort żywienia to istotny element dobrostanu krów

W ciągu doby krowy mają bardzo mało czynności, którymi mogą się zająć, a – jak się okazuje – jedną z ulubionych jest sortowanie paszy. Karmę sortują najczęściej krowy dominujące, które są wysoko w hierarchii stada. Sztuki te podchodzą jako pierwsze do stołu paszowego, zajmują zwykle trzy miejsca (gdyż inne sztuki boją się i nie podchodzą blisko) i wybierają najlepsze kąski, czyli pasze treściwe. Tym sposobem zjadają dużo więcej niż potrzebują, a gdy kolejna krowa zajmie opuszczone po niej miejsce, pobiera przebrane już resztki paszy. Takie zachowanie rodzi oczywiście problemy w postaci negatywnego wpływu na kondycję, zakwaszanie się i spadek wydajności. Pokazuje również jak ogromne znaczenie ma komfort żywienia krów.

r e k l a m a
Aby uniknąć tych niepożądanych sytuacji zaleca się, aby przestrzeń przy stole paszowym na krowę wynosiła minimum 76 cm (w oborach z robotem jest to nieco mniej). Jeżeli mamy krótszy stół paszowy, to należy zadawać pasze dwa razy dziennie albo często ją podgarniać. Konieczne jest bowiem, aby wszystkie krowy najadły się w 90 minut po zadaniu paszy i po każdym doju.

Jak długość stołu paszowego wpływa na średnią produkcję mleka w stadzie?

Przeprowadzone zostały badania, w których sprawdzano trzy różne długości stołu paszowego przypadające na krowę: 61, 69 i 76 cm. Przy szerokości 61 cm tylko 80% krów mogło znajdować się przy stole w momencie „szczytu”, a dopiero przy 76 cm/krowę wszystkie zwierzęta mogły jeść w odpowiednim czasie. Potwierdzeniem, dlaczego miejsce przy stole paszowym jest tak ważne okazuje się być kolejne doświadczenie, w którym dowiedziono, że gdy przy stole krowa ma do dyspozycji jedno miejsce, to około 55% czasu (w stosunku do czasu stania) przy nim spędzonego krowa będzie jadała. Gdy do dyspozycji będzie miała np. 1,3 miejsca, to czas przeznaczony na jedzenie wzrasta do ponad 60%.


Kanadyjskie badania wykazały, że dzięki dodatkowym 2 cm na krowę dostępu do wody, można zyskać blisko 0,8 kg mleka więcej
  • Kanadyjskie badania wykazały, że dzięki dodatkowym 2 cm na krowę dostępu do wody, można zyskać blisko 0,8 kg mleka więcej

Czynniki, które świadczą o komforcie podczas żywienia

Jak więc ocenić czy w naszej oborze krowy mają komfort żywienia? Obserwując stado należy odpowiedzieć na poniższe pytania:
  • jaki procent krów leży i przeżuwa
  • czy żwacz jest odpowiednio wypełniony
  • jaki jest rozkład oceny kondycji BCS dla stada
  • jaka jest konsystencja kału
  • czy widać konkurencję przy stole paszowym
  • czy widać sortowanie
  • czy krowy liżą stół paszowy, czy czekają, aby jeść
  • czy stół jest czysty i higieniczny
  • ile razy na dzień zadawana jest pasza
  • ile razy jest podgarniana?
Trzeba również pamiętać, że stół paszowy musi być czysty i higieniczny, a to zapewnić może jego gładka powierzchnia, którą łatwo można wyczyścić. W zagłębieniach chropowatych powierzchni gromadzą się bakterie i grzyby, które – szczególnie w okresie letnim – prowadzą do szybkiego zagrzewania się i psucia paszy, która staje się mniej smakowita, a więc mniej chętnie pobierana przez krowy.


Im więcej miejsca przy stole paszowym, tym więcej krów je jednocześnie,  co oznacza, że w czasie zalecanych 90 minut wszystkie się najedzą
  • Im więcej miejsca przy stole paszowym, tym więcej krów je jednocześnie, co oznacza, że w czasie zalecanych 90 minut wszystkie się najedzą

Drugim – obok paszy stałej – podstawowym elementem codziennej diety krów jest woda, do której powinny mieć stały dostęp. Co ciekawe, krowy preferują wodę cieplejszą oraz poidła, do których woda napływa.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Brassus H4 – czterometrowy wóz paszowy. Ile kosztuje i gdzie się sprawdzi?

W okolicach Bielska-Białej będzie pracował poziomy, 4-metrowy wóz paszowy tureckiej firmy Celikel. To najmniejsza tego typu maszyna na rynku. Oferowana jest za 42 tys. zł netto.

czytaj więcej

Dodatek słomy do TMR-u dobrze działa na jałówki. Jaką dawkę dodać?

Kilka lat temu Uniwersytet w Vancouver w Kanadzie, przeprowadził cykl eksperymentów dotyczących zachowania jałówek w wieku 5–8 miesięcy, przeniesionych z cielętnika do jałownika. W każdym z tych eksperymentów jałówki miały dostęp do specjalnych żłobów, do których zadawano im TMR, słomę oraz koncentraty, z tym że w każdym żłobie zastosowano inną strategię żywieniową.

czytaj więcej

Żywienie krów – co to jest włókno fizycznie efektywne?

Wysoki udział pasz treściwych w stosunku do pasz objętościowych często prowadzi do „zniekształcenia” struktury fizycznej dawki. A to właśnie strukturalność ma bezpośredni związek z apetytem krów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)