Jak zadbać o krowy by dawały mleko w wieku nawet 12 lat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zadbać o krowy by dawały mleko w wieku nawet 12 lat?

05.12.2019autor:

Brak rąk do pracy w gospodarstwach powoduje, że hodowcy szukają nowych prostych i ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań. Marcin Sieńko z Suchowoli, po odwiedzeniu obór w Niemczech i uczestniczeniu w procesie doju stwierdził, że hala udojowa Dairymaster, to idealne dla niego rozwiązanie. Od połowy sierpnia w oborze funkcjonuje już nowa dojarnia hali Swing – Over 2 x 12, którą wkomponowano w nowo wybudowany obiekt.

Z artykułu dowiesz się

  • O jaką zasadę został oparty system dojenia Dairymaster?
  • Jakie są zalety takiego systemu?
  • Jakie korzyści zdrowotne płyną z żywienia krów makuchem lnianym?
Gospodarstwo państwa Sieńków budowane i ulepszane było z pokolenia na pokolenie. Wszystkie pokolenia zgadzały się w jednym – trzeba iść do przodu, rozwijać się i ułatwiać sobie pracę, ale przede wszystkim trzeba dbać o zwierzęta. I tę tradycję dbałości o zwierzęta widać jak się tylko wejdzie do obory, gdzie dużo jest krów mających po 10–12 lat, będących w doskonałej kondycji, które cały czas się doją.

r e k l a m a
Nie szalejemy z wydajnością, która wynosi 8,4 tys. kg mleka od sztuki, ale widzimy, że krowy są zdrowe, długo żyją i nie wydajemy na lekarza weterynarii. Dlatego rozwiązania Dairymaster jak najbardziej wpisują się w naszą ideologię, bo oparte są na podpatrywaniu natury – tłumaczy rozmówca.

Dój zgodny z naturą

Dojarnia Dairymaster doi pod wysokim ciśnieniem w czasie całego procesu i całkowicie pomija fazę odpoczynku. Tak jak to ma miejsce w naturze. Cielę, które pije mleko od krowy, ssie bardzo mocno, ale później w którymś momencie musi złapać oddech i puścić strzyk. I ten system został oparty dokładnie o tę zasadę. Dużą zaletą jest też masaż całego wymienia i lepsza w nim cyrkulacja krwi. Poza tym, podciśnienie zmienne powoduje, że krowy bardzo spokojnie stoją i nie zrzucają aparatów.
 
Przyznam, że byłem bardzo zaskoczony, że przy zmiennym podciśnieniu, kiedy z wysokiego podciśnienia, ciśnienie spada prawie do zera w fazie odpoczynku, aparat udojowy jest wciąż na swoim miejscu – wspomina rozmówca. – Przedstawiciele Dairymaster wyjaśnili, że tajemnicą jest bardziej elastyczna guma strzykowa, wykonana ze specjalnie opatentowanej mieszanki gumy i silikonu, który stanowi 25% jej składu. Gumy zamykają się przy podciśnieniu 4–5 kilopascali (kPa) i są na tyle elastyczne, że przy tak niskim podciśnieniu nie spadają.

Posadzkę dla dojarza  stanowi kratka, zapewniająca czystość i wygodę doju, woda przechodzi przez kratki i zbiera się pod spodem, a podłoga cały czas jest czysta
  • Posadzkę dla dojarza  stanowi kratka, zapewniająca czystość i wygodę doju, woda przechodzi przez kratki i zbiera się pod spodem, a podłoga cały czas jest czysta

Żywienie oparte na kiszonce z kukurydzy, sianokiszonce i makuchu

Stado podzielone jest na dwie grupy żywieniowe. Pierwsza grupa to krowy wycielone, dla których dawka zbilansowana jest na produkcję 38–40 litrów mleka. Druga grupa to krowy zbliżające się do okresu zasuszenia otrzymujące dawkę na produkcję 25–27 litrów.

Żywienie opieramy na kiszonce z kukurydzy i sianokiszonce, dokupujemy m.in. śrutę sojową i rzepakową oraz jęczmień. W tym roku po raz pierwszy robiliśmy żyto w rękawie i do wozu dodajemy kiszone ziarno żyta, po 2 kg dla pierwszej grupy i po 1 kg dla grupy drugiej. Od kilku lat w żywieniu bydła stosujemy również makuch lniany od 1 kg do 1,8 kg na krowę – wylicza hodowca.

Makuch lniany jest wartościowym dodatkiem nie tylko ze względu na wysoką zawartość bardzo dobrze przyswajalnego białka, ale również charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, co ma pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt. Wysokiej jakości włókna i pektyny, zawarte w makuchu mają korzystny wpływ na perystaltykę jelit, czyli wspierają procesy trawienne i metabolizm.

Makuch lniany ma dodatkowo takie działanie, co widać gołym okiem, krowy mają doskonałej jakości sierść, jest ona ładna i lśniąca, tak jakby natłuszczona w naturalny sposób – wyjaśnia Marcin Sieńko. Makuchu nie można podawać więcej niż 2,5 kg na krowę. W gospodarstwie w Suchowoli, makuch lniany podawany jest również cielętom.

Korzystniejszy system nie tylko dla krów

W gospodarstwie pana Marcina do tej pory udój odbywał się na hali 2x4 rybia ość i trwał około 2 h, a później jeszcze sprzątanie, mycie. Wykonywały to 2 osoby, a czasem trzecia osoba pomagała podganiać zwierzęta. Stary system męczył już nie tylko krowy, ale i osoby je obsługujące. Pan Marcin spędzał dziennie około 5–6 godzin w oborze, obecnie czas doju znacznie się skrócił.

- Najbardziej obawialiśmy się jak 10–12-letnie krowy przestawią się na całkiem inny system doju i okazało się, że po najstarszych sztukach najlepiej widać, że dój jest lepszy i przyjemniejszy – uśmiecha się rozmówca.

Rodzinne gospodarstwo państwa Sieńków znajduje się w miejscowości Suchowola (pow. sokólski).
  • Rodzinne gospodarstwo państwa Sieńków znajduje się w miejscowości Suchowola (pow. sokólski).
Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Monika Kopaczel-Radziulewicz 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zbigniew Sitnik – wzorowy rolnik i prawdziwy spółdzielca

14 grudnia 2019 roku po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do Domu Ojca Zbigniew Sitnik – przewodniczący rady nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie.

czytaj więcej

Pięć mlecznych ras na jednym robocie udojowym

Ta szkoła od lat nie ma problemów z naborem uczniów. Wprost przeciwnie. Szeroka oferta edukacyjna, a także działające przy niej nowoczesne gospodarstwo zwane tutaj pracownią rolniczą to atuty, licznie przyciągające do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie młodzież, jak i dorosłych.

czytaj więcej

Co krowa mówi do rolnika, nie tylko w Wigilię?

Aby zrozumieć sygnały, jakie poprzez swoje zachowanie wysyłają do nas krowy, musimy o nich jak najwięcej wiedzieć. Krowa to zwierzę stadne, hierarhiczne, które rozpoznaje 60–70 innych krów w stadzie. Krowy nie lubią wchodzić z jasnego pomieszczenia w ciemność, lubią widzieć, gdzie stawiają nogi i co się dzieje dookoła. Nie lubią zakrętów o pod kątem 90° oraz uwielbiają rutynę i stałość.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)