Wyjątkowe gospodarstwo. Produkują ekologiczne mleko przy pomocy robota udojowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wyjątkowe gospodarstwo. Produkują ekologiczne mleko przy pomocy robota udojowego

24.11.2021autor: Andrzej Rutkowski

Robot udojowy w gospodarstwie ekologicznym zaskoczy niejednego, a jeśli dodamy, że bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin i to w warunkach górskich, Wojciech Goryl z powodzeniem od lat uprawia kukurydzę, to jego gospodarstwo zasługuje na miano wyjątkowego.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety ekologicznej produkcji mleka krowiego?
  • Jaka rasa najlepiej sprawdza się w ekologicznej hodowli?
  • Jak rolnicy połączyli ekologiczną produkcję z automatyzacją doju?

Ekologia wymaga większego nakładu pracy 

Ekologiczna produkcja mleka wymaga wiele pracy i doświadczenia, a Wojciech Goryl choć młody to pełen zapału, zaś wiedzę przejął od mamy i niestety nieżyjącego już taty. Od niedawna, bo zaledwie od kilku dni wspiera go żona Patrycja, wszak są świeżo upieczonymi małżonkami.
r e k l a m a

Opóźniony siew to sposób na chwasty

Już w 2004 roku tata zapoczątkował ekologiczną produkcję mleka, obecnie jesteśmy jednymi z 9 dostawców OSM Nowy Sącz, którzy dostarczają mleko ekologiczne i z tego tytułu otrzymujemy wyższą cenę za surowiec o 15 groszy za litr. Są też dopłaty do produkcji ekologicznej naliczane do każdego uprawianego hektara. Jednak mamy także wiele ograniczeń w stosowaniu nawozów, jak i środków ochrony roślin, które najbardziej doskwierają w uprawie kukurydzy. Co roku wykonujemy co najmniej 4 mechaniczne zabiegi mające na celu odchwaszczanie pól kukurydzy za pomocą specjalnych opielaczy przerobionych z obsypników do ziemniaków. Orkę wykonujemy zawsze wiosną, wtedy też intensywnie uprawiamy glebę, nawet do trzech razy, aby zlikwidować jak najwięcej chwastów – podkreślił Wojciech Goryl dodając, że stosuje opóźniony siew kukurydzy, ponieważ kukurydza jest ciepłolubna i siejąc ją w czerwcu rośliny wschodzą już po 3 dniach i wygrywają wyścig z chwastami. Wczesny siew w gospodarstwie ekologicznym jest bez sensu, gdyż wtedy chwasty zagłuszą kukurydzę.

Młody rolnik uprawia coraz więcej kukurydzy, w tym roku 20 ha, a w przyszłym co najmniej 25 ha, aby osiągnąć nadrzędny cel, jakim jest samowystarczalność paszowa, a kukurydza to przecież bardzo wartościowa pasza energetyczna. W jej uprawie korzysta z nawożenia obornikiem oraz gnojowicą.

Zakup paszy w naszym przypadku oznaczałby zupełny brak opłacalności. W ogóle pasze są drogie, a te dopuszczone do stosowania w gospodarstwie ekologicznym jeszcze droższe i trudno dostępne – skwitował rolnik.

Simental pasuje do ekologicznej produkcji mleka

Zdecydowanie łatwiej w warunkach gospodarstwa ekologicznego sprostać wymaganiom paszowym rasy simentalskiej niż rasy hf. Stąd też hodowca pozostał wierny simentalowi, którego hodowlę zapoczątkowali jego rodzice.

W skład dawki TMR dla krów dojnych, sporządzanej w pionowym wozie paszowym DeLaval o pojemności 16 m3 wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z mieszanki gorzowskiej oraz śruty z własnych zbóż.

W przyszłym roku do dawki żywieniowej dodamy kiszonkę z lucerny, która podniesie poziom białka. Dla simentala takie żywienie w zupełności wystarcza, natomiast nie wyobrażam sobie żywienia hf-ów bez zakupu poekstrakcyjnej śruty sojowej czy też rzepakowej – stwierdził hodowca.

Wóz paszowy DeLaval o pojemności 16 m3 oraz zbiornik na paliwo Swimer o pojemności 2,5 tys. l
  • Wóz paszowy DeLaval o pojemności 16 m3 oraz zbiornik na paliwo Swimer o pojemności 2,5 tys. l
Jałówki pogrupowano wiekowo w drewnianych wiatach
  • Jałówki pogrupowano wiekowo w drewnianych wiatach
O tym, że rasa simentalska jest zdrowym i odpornym bydłem, dobrze czującym się w warunkach mniej intensywnych świadczy fakt, że w tym stadzie średni wiek brakowanej krowy to 8–10 lat.

Otwarte wiaty na głębokiej ściółce

Wojciech Goryl postawił na zimny wychów, zatem wszystkie grupy zwierząt od cieląt po krowy zasuszone, utrzymywane są w otwartych wiatach z zewnętrznymi stołami paszowymi, a obszary legowiskowe stanowi głęboka ściółka.

Dla bydła bardzo ważny jest dostęp do świeżego powietrza, a niskie temperatury nie są tak szkodliwe jak te wysokie podczas lata. Ponadto warunki zimnego wychowu idealnie sprawdzają się w przypadku rasy simentalskiej. W takim systemie wzrasta zdrowotność zwłaszcza cieląt, co rzutuje na ich całe przyszłe życie – podkreślił Wojciech Goryl.

Gdy robot podpina jedną krowę, to kolejne czekają już w poczekalni
  • Gdy robot podpina jedną krowę, to kolejne czekają już w poczekalni
Co ciekawe, od marca bieżącego roku krowy doją się na robocie udojowym DeLaval VMS i jest to najprawdopodobniej jedyne lub jedno z nielicznych, gospodarstwo ekologiczne z dojem automatycznym w kraju. Rolnik wybrał ruch kierowany z bramkami selekcyjnymi. Oznacza to, że krowa, która powinna odwiedzić robota, gdyż minął odpowiednio długi czas od poprzedniego doju, przechodząc z części żywieniowej do części legowiskowej kierowana jest przez bramkę selekcyjną do poczekalni przy robocie.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubyło 30 proc. rolników ekologicznych. Jak zrealizujemy strategię "Od pola do stołu"?

Liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce systematycznie spada. W ciągu ostatnich siedmiu lat ubyło 30 proc. ekologicznych rolników! Jak więc uda nam się spełnić wymogi unijnej strategii „Od pola do stołu”?

czytaj więcej

Jak ekonomicznie odchować cielę i wyhodować dorosłą krowę?

O tym jak dobrze odchować cielę i ekonomicznie wyhodować dorosłą krowę dyskutowali uczestnicy szkolenia zorganizowanego przez Stadninę Koni Nowe Jankowice i Stowarzyszenie Polskie Mleko. O czym dowiedzieli się hodowcy? Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Gospodarstwa mleczne wstrzymują się z inwestycjami

Od dekady w gospodarstwie państwa Kozickich w produkcję mleka intensywnie inwestowano. Obecnie nawet się o tym nie myśli. Wysokie ceny środków produkcji i związane z nimi obawy, skutecznie „podcinają skrzydła” nie tylko do jakichkolwiek przedsięwzięć, ale nawet do ich planowania. I tak – niestety – jest w większości odwiedzanych przez nas mlecznych gospodarstw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)