Gospodarstwa mleczne wstrzymują się z inwestycjami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gospodarstwa mleczne wstrzymują się z inwestycjami

02.12.2021autor: Beata Dąbrowska

Od dekady w gospodarstwie państwa Kozickich w produkcję mleka intensywnie inwestowano. Obecnie nawet się o tym nie myśli. Wysokie ceny środków produkcji i związane z nimi obawy, skutecznie „podcinają skrzydła” nie tylko do jakichkolwiek przedsięwzięć, ale nawet do ich planowania. I tak – niestety – jest w większości odwiedzanych przez nas mlecznych gospodarstw.

Z artykułu dowiesz się

  • Na jaki system utrzymania zdecydowali się hodowcy i dlaczego?
  • Jakim nietypowym materiałem dościelane są legowiska dla krów?
  • Jak hodowcy zapewniają dobrostan i komfort swoim zwierzętom?

Rosnące ceny surowca w skupie nie nadążają za inflacją

Ubolewają producenci mleka, ubolewają także przetwórcy. Bo dobre ceny mleka w skupie nie nadążają za wzrostem cen i galopującą inflacją.

r e k l a m a
Musimy dostosować się do rynkowych realiów i tak zarządzać gospodarstwem, by udało się związać koniec z końcem – mówi Marcin Kozicki, który jeszcze wspólnie z rodzicami: Krystyną i Markiem Kozickimi prowadzi rodzinne gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji mleka.

Początek tej specjalizacji miał miejsce dokładnie dekadę temu, kiedy to w gospodarstwie wyrosła duża, wolnostanowiskowa obora przeznaczona dla 102 DJP i która – oczywiście – posiada pełną obsadę (całe pogłowie bydła liczy ok. 160 sztuk).

Legowiska dościelane owsianą łuską

Gospodarze zdecydowali się na rusztowy system utrzymania zwierząt odpoczywających w boksach legowiskowych wyłożonych wygodnymi materacami. Dla poprawy komfortu i zdrowia krów legowiska dodatkowo dościelane są nietypowym materiałem, jakim jest owsiana łuska.

Rozwiązanie to stosujemy od około sześciu miesięcy – poinformował Marcin Kozicki. – Wcześniej, w tym celu wykorzystywaliśmy słomianą sieczkę. To wymagało większego nakładu pracy związanego z cięciem dużych ilości słomy oraz dużej dbałości o to, by była sucha. Łuska to gotowy materiał, którego koszt zakupu nie jest wysoki, a efekty stosowania są naprawdę doskonałe.

Materace legowiskowe dodatkowo dościelane są owsianą łuską, która – jak zapewnia hodowca – doskonale osusza legowisko
  • Materace legowiskowe dodatkowo dościelane są owsianą łuską, która – jak zapewnia hodowca – doskonale osusza legowisko
Widoczna nad drabiną paszową siatka zabezpiecza przed przerzucaniem paszy na posadzkę rusztową
  • Widoczna nad drabiną paszową siatka zabezpiecza przed przerzucaniem paszy na posadzkę rusztową
Jak poinformował pan Marcin, ścielenie legowisk odbywa się dwa razy dziennie, a dodatkowa ściółka bardzo dobrze osusza miejsce odpoczynku i skórę zwierząt. Stosowanie łuski nie stanowi także żadnego problemu technicznego.

W naszej oborze za usuwanie odchodów odpowiedzialny jest robot Discovery firmy Lely, który pracuje zupełnie bezproblemowo. Łuski są na tyle małe, że przelatują przez szczeliny posadzki do kanału gnojowego, nie tworząc żadnych zastoin – dodał hodowca.

Wybieg przy oborze dla większego dobrostanu krów

Kolejnym elementem komfortu utrzymywanego tutaj stada jest możliwość korzystania z wybiegu zlokalizowanego tuż przy oborze.

Jedyne nad czym nieco ubolewamy to fakt, że obora jest za niska. Jej wysokość w kalenicy wynosi tylko 6,5 metra, ale kiedyś tak właśnie budowano. Gdyby budynek był wyższy, z pewnością panowałby w nim zdecydowanie lepszy mikroklimat – stwierdził Marcin Kozicki.

Pasza sporządzana jest w wozie paszowym z poziomym systemem tnąco-mieszającym
  • Pasza sporządzana jest w wozie paszowym z poziomym systemem tnąco-mieszającym
Dojarnię wyposażono w halę udojową firmy GEA, rybia ość 2x5 stanowisk. Dój stada zajmuje od 1,5 do 2 godzin i zwykle prowadzony jest przez dwie osoby.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konkurs AgroUnii i TPR "Moje gospodarstwo – mam wiele do stracenia" rozstrzygnięty!

Konkurs fotograficzny AgroUnii i TPR rozstrzygnięty. Zobacz, które zdjęcia zdaniem rolników były najlepsze i jakie nagrody otrzymali zwycięzcy!  Obejrzyj FILM pod artykułem.

czytaj więcej

Moje gospodarstwo – mam wiele do stracenia! Weź udział w konkursie AgroUnii i TPR

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym AgroUnii i TPR. Wspólnie pokażemy, co rolnicy mogą stracić ze względu na obecną sytuację rynkową i zaniechania władzy. Szczegóły konkursu znajdziecie poniżej.

czytaj więcej

Wyjątkowe gospodarstwo. Produkują ekologiczne mleko przy pomocy robota udojowego

Robot udojowy w gospodarstwie ekologicznym zaskoczy niejednego, a jeśli dodamy, że bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin i to w warunkach górskich, Wojciech Goryl z powodzeniem od lat uprawia kukurydzę, to jego gospodarstwo zasługuje na miano wyjątkowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)