Jak ekonomicznie odchować cielę i wyhodować dorosłą krowę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak ekonomicznie odchować cielę i wyhodować dorosłą krowę?

23.12.2021autor: Kamila Szałaj

O tym jak dobrze odchować cielę i ekonomicznie wyhodować dorosłą krowę dyskutowali uczestnicy szkolenia zorganizowanego przez Stadninę Koni Nowe Jankowice i Stowarzyszenie Polskie Mleko. O czym dowiedzieli się hodowcy? Obejrzyj FILM pod artykułem!

Kilka tygodni temu Stadnina Koni Nowe Jankowice wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Mleko zorganizowały szkolenie dla hodowców bydła mlecznego. Tematyka dotyczyła głównie odchowu jałówek.

r e k l a m a
Zagadnienia związane z profilaktyką w odchowie omówił lekarz weterynarii Bartosz Szcześniak.

O żywieniu i odchowie jałówek hodowlanych opowiedział Sławomir Kędzierski z firmy Trouw Nutrition Polska.

Z kolei Andrzej Mrotek z De Heus Polska przybliżył sprawy związane z odchowem cieląt i ich żywieniem w trakcie tego procesu. Zaznaczył, że podstawą odchowu jest siara. Musi być najlepszej jakości, a na to wpływ ma żywienie krowy zasuszonej. 

- Krok po kroku omówiliśmy najważniejsze zagadnienia związane z chorobami metabolicznymi. Wybitni specjaliści wyjaśnili, jak odchować cielę od urodzenia do pierwszej inseminacji – wyjaśnia Anna Węgłowska, prezes Stowarzyszenia Polskie Mleko.


Andrzej Mrotek z De Heus Polska

13 tys. litrów mleka rocznie w Stadninie Nowe Jankowice

Miejsce szkolenia zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem Stadnina Koni w Nowych Jankowicach ma świetne wyniki produkcyjne mleka. Utrzymuje 650 krów rasy HF o dobrej genetyce, a wydajność przekracza 13 tys. litrów rocznie. Warto zaznaczyć, że w 2019 roku ta KOWR-owska spółka była trzecią najlepszą pod względem wydajności oborą w Polsce w grupie obór liczących od 300 do 500 krów.

Stadnina sprzedaje również około 100 sztuk jałówek rocznie. 

- Powiem nieskromnie, że hodowla prowadzona jest na tak wysokim poziomie, że nasz obiekt wybierany jest przez wiele firm związanych z hodowlą bydła jako miejsce szkoleń – wyjaśnił dr inż. Adam Oler, prezes Stadniny.


Anna Węgłowska, prezes Stowarzyszenia Polskie Mleko

Stowarzyszenie Polskie Mleko 

Stowarzyszenie Polskie Mleko powstało w 2020 roku. Zrzesza młodych producentów mleka z województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Członkami są również lekarze weterynarii oraz osoby zajmujące się żywieniem bydła mlecznego. Misją Stowarzyszenia jest rozpowszechnienie i popularyzacja branży mleczarskiej.

Więcej o szkoleniu dowiesz się z filmu!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zapewnić odpowiednie warunki cielętom w igloo podczas zimy?

W tym roku zima zawitała niespodziewanie wcześnie. I chociaż ujemne temperatury nie dają się jeszcze mocno we znaki, to przed nami kolejne zimowe miesiące, w których szczególną troską należy objąć cielęta utrzymywane w – coraz powszechniejszym systemie – budkach igloo.

czytaj więcej

Długowieczne krowy, które dają dużo mleka – czy to możliwe?

Jeszcze nie tak dawno średnia długość użytkowania krów w Polsce wynosiła prawie 4 laktacje. Obecnie krowy mleczne utrzymywane są niecałe trzy laktacje. Mamy co prawda bardzo dobrą genetykę zwierząt, większość z nich ma doskonały potencjał, ale...

czytaj więcej

List do mleczarni w sprawie cen mleka

Do wszystkich odbiorców mleka w Polsce, zakładów przetwórstwa mlecznego, mleczarni,  zakładów mleczarskich...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)