- Jaki wpływ światło ma na zdrowie krów?
- Jakie kolory mają największe znaczenie w stymulacji krów?
- Przez ile godzin krowy powinny być eksponowane na światło, by osiągały najlepszą wydajność?
Ponadto krowy z przedłużoną ekspozycją światła szybciej wracają do rui po wycieleniu, a jałówki szybciej osiągają dojrzałość płciową – średnio o nawet 24 dni.
– Dzisiaj wiemy już także, że na wielkość produkcji mleka wpływ ma kolor światła – mówi Paweł Hupało z DeLaval. – Światło to nic innego jak fale elektromagnetyczne. Bardzo mały wycinek wszystkich fal (400– 700 nanometrów) stanowi światło widzialne, które jest mieszaniną kolorów, zaczynającą się od koloru fioletowego, na czerwonym kończąc. Oko, aby mogło rozpoznawać kolory zaopatrzone jest (tak u krowy, jak i człowieka) w fotoreceptory, odpowiedzialne za zmiany światła na sygnały, które mają wpływ na zegar biologiczny organizmów. W oku człowieka najczęściej są trzy receptory, które rozpoznają trzy rożne kolory światła: czerwony, niebieski i zielony. Krowy nie mają receptora odpowiadającego za kolor czerwony, co oznacza, że koloru czerwonego po prostu nie widzą.
Kolor zielony i niebieski - najlepszy dla krów
Badania pokazały, że optymalnym zakresem długości fal dla bydła jest zakres od 450 do 480 nanometrów, z uwagi na fakt, że ten zakres odpowiada kolorowi niebieskiemu i zielonemu, a to właśnie te kolory mają największe znaczenie dla sterowania biorytmem krowy.
– Żarówki starego typu – nadal bardzo często stosowane w oborach – mają niekorzystny rozkład światła dla krów. Nie dość, że 85–90% energii elektrycznej tracone jest na ciepło, to na dodatek krowa nie widzi koloru czerwonego, a zatem takie oświetlenie jest wysoce nieefektywne. Dzięki rozwojowi nauki powstało światło typu LED. Diody LED generują bardzo dużo koloru niebieskiego i zielonego, czyli bardzo zbliżonego do świata naturalnego, dlatego mają one bardzo duży wpływ na stymulację zwierząt i z powodzeniem są wykorzystywane do oświetlenia obór dla bydła mlecznego – tłumaczy Paweł Hupało.
16 h światła i 8 h odpoczynku
Krowa, poprzez fotoreceptory odbiera światło, które przekształcane jest na sygnały odbierane przez szyszynkę (gruczoł zlokalizowany w mózgu), która odpowiedzialna jest za produkcję melatoniny. Obniżenie poziomu melatoniny w układzie krwionośnym powoduje, że krowa jest bardziej aktywna, przez co daje sygnał do wątroby do produkcji kolejnego hormonu IGF –1, który ma ogromny wpływ na produkcję mleka w wymieniu. Nie wszystkie grupy krów mają oczywiście jednakowe zapotrzebowanie na światło. Z badań wynika, krowy mleczne najlepsze wyniki osiągają, gdy eksponowane są na światło do 16 godzin i mają 8 godzin odpoczynku w ciemności, czyli w warunkach gdzie natężenie światła jest mniejsze niż 15 luxów. Taka intensywność światła nie powoduje zawieszenia produkcji melatoniny w organizmie krowy i w takich warunkach, zwierzę najlepiej odpoczywa. Stan taki jest jednak bardzo trudny do osiągnięcia i dlatego zakłada się, że krowa w momencie odpoczynku nie powinna przebywać w warunkach, gdzie natężenie światła jest większe niż 50 luxów, gdyż wówczas następuje wzrost zawieszenia produkcji melatoniny, w niektórych przypadkach nawet do 75%.
- – Krowy zasuszone potrzebują więcej odpoczynku i dlatego nie powinny mieć takiego samego reżimu świetlnego jak krowy dojne czy cielęta, które mają również duże zapotrzebowanie na światło – twierdzi Paweł Hupało
Beata Dąbrowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w tekście: Beata Dąbrowska