Subkliniczna hipokalcemia u krów mlecznych – jak jej zapobiegać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Subkliniczna hipokalcemia u krów mlecznych – jak jej zapobiegać?

16.12.2019autor:

Subkliniczna hipokalcemia, przy której zawartość wapnia spada poniżej 2mmol/l, pojawia się u 40–54% krów w drugiej i wyższej laktacji. W pierwszej laktacji schorzenie występuje u około 25% mlecznic. Przyczyną występowania choroby (w tym również porażenia poporodowego) jest wysoki poziom wapnia i potasu w dawce pokarmowej w okresie zasuszenia.

Z artykułu dowiesz się

  • Co jest przyczyną hipokalcemii u krów? 
  • Do czego prowadzi schorzenie?
  • W jaki sposób zapobiegać hipokalcemii?
Pojawienie się choroby prowadzi do zmniejszenia – i to znacznego – produkcji mleka i występowania stanów zapalnych wymienia. Oprócz tego możemy spodziewać się także trudnych porodów, opóźnienia w inwolucji macicy oraz zatrzymywania łożyska.

r e k l a m a
Wskutek niedoboru wapnia zmniejsza się kurczliwość mięśni, w tym przedżołądków i trawieńca, przez co zmniejsza się apetyt krów, a stąd już krótka droga do ujemnego bilansu energii, stłuszczenia wątroby, ketozy czy przemieszczenia trawieńca.

Jak zapobiegać hipokalcemii u krów?

Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą zapobiegania klinicznej i subklinicznej hipokalcemii jest przede wszystkim przestrzeganie kilku zasad żywieniowych.

W okresie przygotowawczym do porodu należy stosować dietę niskowapniową i niskopotasową. Struktura dawki, zawartość włókna surowego i węglowodanów, powinna być optymalna.

Poprzez osiągnięcie podwyższonego stężenia anionów wzbudzamy jednak powstanie nieznacznej kwasicy metabolicznej, która wpływa na zwiększenie mobilizacji wapnia z układu kostnego. Głównym źródłem anionów mogą być chlorki lub siarczki, szczególnie zaś dobrze przyswajalne są chlorki w dawce opartej na ziarnach soi. Kwasica metaboliczna trwająca u krów przez 3 dni jest wystarczająca do uregulowania procesów równowagi wapnia w organizmie i zapobiega występowaniu porażenia poporodowego.

Nasilenie powstającej kwasicy metabolicznej trzeba kontrolować przez np. pomiar pH moczu, które w takim przypadku powinno  wynosić 6–6,8


Innym, przydatnym w tym okresie związkiem jest chlorek wapnia, ale tylko w postaci żelu (bo jest najchętniej pobierany przez zwierzęta), który może być stosowany zarówno przed, jak i po porodzie.

Skutecznym sposobem zapobiegającym hipokalcemii jest także podawanie krowom łatwo przyswajalnych związków wapnia, tak w okresie okołoporodowym, jak i w laktacji. Można podawać propionian wapnia w dawce 100–150 g na krowę dziennie, w okresie na 10 dni przed porodem do 10–20 dni po porodzie
  • Skutecznym sposobem zapobiegającym hipokalcemii jest także podawanie krowom łatwo przyswajalnych związków wapnia, tak w okresie okołoporodowym, jak i w laktacji. Można podawać propionian wapnia w dawce 100–150 g na krowę dziennie, w okresie na 10 dni przed porodem do 10–20 dni po porodzie
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Światło, jego kolor i natężenie mają wpływ na wydajność krów

Poprawne oświetlenie w oborze wpływa na zwiększoną aktywność krów, a tym samym, na wyższą ich wydajność mleczną, lepszy rozród, a także na zdrowie i rozwój cieląt. Wykazały to badania. Otóż krowy, które były eksponowane na światło 16 godzin na dobę, w pierwszych 5. miesiącach laktacji produkowały o ok. 3 kg mleka dziennie więcej.

czytaj więcej

Czy długowieczne krowy przynoszą większy dochód rolnikowi?

W Holandii, która jest potentatem pod względem długości życia krów na świecie, liczba zwierząt, które przekroczyły w produkcji życiowej 100 tys. kg mleka zbliża się do 3000 sztuk. W Polsce takich krów mamy zalewie 800. Jak osiągnąć długowieczność krów? Czy przynosi ona gospodarstwu większe dochody? Na te i wiele innych pytań hodowcy bydła mlecznego mogli poznać odpowiedź podczas seminarium, zorganizowanego przez firmę DeLaval.

czytaj więcej

Suszone ziarno kukurydzy sposobem na zatuczone krowy

Szacuje się, że każde dodatkowe 50 kg masy ciała krowy przy wycieleniu obniża jej produkcyjność w ciągu całej laktacji przeciętnie o 500–750 kg mleka. Z kolei nagła utrata 1 kg rezerw tłuszczu z „grzbietu” krowy, w okresie okołowycieleniowym, to o około 7–10 kg mniej mleka dziennie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)