Suszone ziarno kukurydzy sposobem na zatuczone krowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Suszone ziarno kukurydzy sposobem na zatuczone krowy

08.11.2019autor:

Szacuje się, że każde dodatkowe 50 kg masy ciała krowy przy wycieleniu obniża jej produkcyjność w ciągu całej laktacji przeciętnie o 500–750 kg mleka. Z kolei nagła utrata 1 kg rezerw tłuszczu z „grzbietu” krowy, w okresie okołowycieleniowym, to o około 7–10 kg mniej mleka dziennie.

W oborach wolnostanowiskowych, gdzie stado laktacyjne podzielone jest zwykle na grupy żywieniowe, bardzo często zdarza się, że ilość grup jest zdecydowanie za mała. Oznacza to, że sztuki, które dają np. 20 litrów mleka dziennie otrzymują taki sam TMR, jak krowy dające 35 litrów mleka. To duży błąd, bo sztuki mniej wydajne są wtedy w zdecydowanie za dobrej kondycji. Krowy są wtedy zatuczone i mają szereg problemów metabolicznych.

Jak zapobiegać zatuczeniu krów?

Do strat wynikających z zatuczenia doliczyć trzeba także koszty ponoszone na najdroższy komponent mieszaniny TMR, czyli pasze treściwe. Ale, czy możliwie jest żywienie krów bez paszy treściwej? Tak, gdyż do dawki można wprowadzić np. suszone ziarno kukurydzy, które ma zupełnie inny, zdecydowanie wolniejszy rozkład w żwaczu, co powoduje, że duża część skrobi dostaje się do jelita cienkiego i tam jest trawiona. Taki rozkład przyczynia się do lepszego wykorzystania energii przez zwierzęta. Szczególna wartość żywieniowa ziarna kukurydzy polega na bardzo dobrym zbilansowaniu energii pochodzącej ze skrobi i tłuszczu z włóknem surowym. W suchej masie ziarna jest około 70% skrobi i prawie 4% tłuszczu, przy zawartości włókna surowego w granicach 3%.

r e k l a m a
Pod względem kosztów nie uzyskamy co prawda oszczędności, ale korzyści ze stosowania suszonego ziarna są zdecydowanie większe.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Archiwum TPR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co krowa mówi do rolnika, nie tylko w Wigilię?

Aby zrozumieć sygnały, jakie poprzez swoje zachowanie wysyłają do nas krowy, musimy o nich jak najwięcej wiedzieć. Krowa to zwierzę stadne, hierarhiczne, które rozpoznaje 60–70 innych krów w stadzie. Krowy nie lubią wchodzić z jasnego pomieszczenia w ciemność, lubią widzieć, gdzie stawiają nogi i co się dzieje dookoła. Nie lubią zakrętów o pod kątem 90° oraz uwielbiają rutynę i stałość.

czytaj więcej

Subkliniczna hipokalcemia u krów mlecznych – jak jej zapobiegać?

Subkliniczna hipokalcemia, przy której zawartość wapnia spada poniżej 2mmol/l, pojawia się u 40–54% krów w drugiej i wyższej laktacji. W pierwszej laktacji schorzenie występuje u około 25% mlecznic. Przyczyną występowania choroby (w tym również porażenia poporodowego) jest wysoki poziom wapnia i potasu w dawce pokarmowej w okresie zasuszenia.

czytaj więcej

Które odmiany kukurydzy najlepiej plonowały w suszy?

Biorąc pod uwagę przebieg tegorocznej wegetacji roślin i okresowe raporty analizy zagrożenia suszą, opracowywane przez naukowców Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach na podstawie Klimatycznego Bilansu Wody, kukurydza była w tym roku uprawą najbardziej dotkniętą niedoborami wody.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)