Ryszard Kujawiak: Mleko od krów żywionych paszami "bez GMO" to wymysł marketingowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ryszard Kujawiak: Mleko od krów żywionych paszami "bez GMO" to wymysł marketingowy

23.03.2020

Pomysł to niefortunny, aby zdobywać rynek produktami mlecznymi od krów żywionych paszami  „Bez GMO”, co jest wymysłem czysto marketingowym, szczególnie jeżeli chodzi o krowy. Jak to zwykle bywa, nas fachowców o zdanie nikt nie pyta.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego oznaczenie, że mleko nie zawiera GMO jest wprowadzaniem w błąd konsumentów
  • Kto poniesie koszty żywienia krów bez użycia pasz GMO
  • Jaki jest procentowy udział pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu bydła mlecznego

Ile GMO w paszach dla zwierząt?

A prawda jest taka, że nawet gdybyśmy założyli, że GMO jest szkodliwe dla człowieka, choć badania dowodzą, że nie jest, to na pewno nie jest szkodliwe w produktach mleczarskich. Większość krów w Polsce nie je śruty sojowej, która jest praktycznie głównym i w zasadzie jedynym źródłem GMO w paszach.

r e k l a m a
W najbardziej wydajnych stadach krów udział śruty sojowej w dawce nie przekracza 3%, podczas gdy w mieszankach dla świń udział śruty sojowej może sięgać do 15%, a w mieszankach dla drobiu nawet do 30%. Tę niewiedzę konsumenta wykorzystuje handel, niektórzy producenci żywności oraz niektórzy politycy.

Skąd się wzięła granica 12 miesięcy?

Kuriozalny jest zapis, że krowy powinny być żywione przez 12 miesięcy przed pozyskaniem mleka paszą bez GMO, aby móc na opakowaniu napisać, że produkt pochodzi od krów żywionych paszami bez GMO. Przecież wiadomo, że modyfikacje genetyczne nie przenoszą się z roślin na zwierzęta. To skąd ten zapis 12 miesięcy? 

Jeżeli chcemy uświadamiać bojącego się GMO konsumenta, to bardzo dobry byłby proponowany napis na opakowaniach „Każde mleko nie zawiera GMO”. Szkoda, że znowu polityka bierze górę i podawania takiej informacji się zabrania.

Koszty produkcji mleka "bez GMO" poniosą rolnicy

Mają całkowitą rację Ryszard Masalski z KZSM i Stanisław Rogalski z MSM Mońki, że ta ustawa spowoduje podniesienie kosztów produkcji mleka. Producenci pasz muszą uzyskiwać kolejne certyfikaty (bo jeden już nie wystarczy) i prowadzić kosztowne badania na zawartość GMO w paszach, a i tak krowy ze wszystkich zwierząt gospodarskich zjadają najmniej pasz GMO. A niedoinwestowane Inspekcje zamiast skupić uwagę na sprawach niezwykle istotnych dla polskiego rolnictwa, jak chociażby ASF czy ptasia grypa, zostaną obarczone kolejnym zadaniem, szukaniem GMO w paszach, co można uznać za mało istotną sprawę w stosunku do poważnych problemów, jakie niosą wymienione choroby.  

Politykom do zastanowienia. Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Czy nasza pozycja lidera w Europie wynika z tego, że jest to drób, który nie je pasz GMO, czy też z tego, że potrafimy wyprodukować wysokiej jakości mięso drobiowe w dobrej cenie? Zepsuć coś błędnymi decyzjami jest bardzo łatwo, a odbudowa trwa bardzo długo, a czasami jest już niemożliwa. Bo nasze miejsce zajmą inni i zamiast eksportera zostaniemy importerem żywności, z czego kilka krajów na pewno będzie zadowolonych, bo zyskają ich rolnicy i ich producenci żywności.

Cieszę się, że TPR, a szczególnie Panowie Redaktorzy Naczelni, których artykuły czytam ze szczególną uwagą, zawsze bronią polskiego rolnika i polski przemysł przetwórczy i walczą z różnymi absurdami, jak przytoczony „talerz zdrowia” bez produktów mleczarskich, ale z napisem „unikać serów”.

Z poważaniem
dr Ryszard Kujawiak
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy przepisy o stosowaniu oznaczenia „bez GMO” będą uderzać w polskie mleko?

Temat oznaczania produktów wolnych od GMO powrócił 28 lutego, kiedy w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu przepisów ustawy z 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się dobrze przygotowany TMR?

Przygotowując TMR należy kierować się zasadą, iż powinien być on dobrze wyliczony, dobrze wymieszany i dobrze wysypany.

czytaj więcej

Mleko lepiej gasi pragnienie niż woda?

Czując pragnienie odruchowo sięgamy po wodę. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Udowodnili to szkoccy naukowcy porównując działanie różnych napojów pod kątem utrzymywania się efektu nawodnienia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)