Czym charakteryzuje się dobrze przygotowany TMR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym charakteryzuje się dobrze przygotowany TMR?

26.03.2020

Przygotowując TMR należy kierować się zasadą, iż powinien być on dobrze wyliczony, dobrze wymieszany i dobrze wysypany.

Dobry TMR, czyli jaki?

Dobry TMR, dobrze zadany na stół paszowy to taka mieszanina pasz, której każdy kęs ma taką samą wartość pokarmową i strukturę fizyczną. Ponad to struktura mix-u powinna uniemożliwiać zwierzętom sortowanie lub pomijanie jakichkolwiek komponentów pasz. Prawidłowo wykonany i zadany TMR powinien więc być zgodny z zapotrzebowaniem krów co oznacza, że jego wartość pokarmowa powinna być dostosowana do średniej wydajności mleka w grupie żywieniowej czy wymagań krów zasuszonych.

r e k l a m a

TMR musi być codziennie taki sam

Mieszanina powinna mieć właściwą strukturę fizyczną, umożliwiającą ślinienie się krów, nie pozwalającą na sortowanie pasz. Musi być dobrze wymieszana, co oznacza, że każdy pobrany kęs jest taki sam pod względem wartości pokarmowej i struktury fizycznej. Pamiętajmy, że struktura TMR-u jest równie ważna jak jego wartość pokarmowa. TMR musi być codziennie taki sam i zadawany w takiej ilości, aby niedojady stanowiły około 5% zadanej masy. Każda zmiana dawki pokarmowej zmniejsza aktywność mikroorganizmów żwacza. Pasza powinna być równomiernie rozsypana na stole paszowym, chętnie pobierana przez krowy, bez pomijania lub wybierania niektórych pasz lub ich części i – co bardzo istotne – nie może zawierać pasz zepsutych. Stabilny skład chemiczny TMR-u jest warunkiem prawidłowej fermentacji w żwaczu, dzięki której możliwa jest wysoka produkcja mleka.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Obora z 2 stołami paszowymi i materacami wodnymi dla krów

Zdecydowali się na rzadziej spotykany model obory nie z jednym, a z dwoma stołami paszowymi usytuowanymi wzdłuż ścian bocznych, aby nie przeganiać do doju krów przez stół paszowy. Zdaniem Agaty i Tadeusza Koców, w takim obiekcie łatwiej jest też dzielić krowy na grupy, ponadto woda, która się skrapla ze świetlika kalenicowego nie opada na stół paszowy.

czytaj więcej

Ryszard Kujawiak: Mleko od krów żywionych paszami "bez GMO" to wymysł marketingowy

Pomysł to niefortunny, aby zdobywać rynek produktami mlecznymi od krów żywionych paszami  „Bez GMO”, co jest wymysłem czysto marketingowym, szczególnie jeżeli chodzi o krowy. Jak to zwykle bywa, nas fachowców o zdanie nikt nie pyta.

czytaj więcej

Dlaczego warto stosować dodatek marchwi w żywieniu krów?

Paweł Skwierczyński do niedawna utrzymywał krowy w starej oborze, której konstrukcja nie pozwala na wjazd wozem paszowym. Kilka tygodni temu hodowca zakończył rozbudowę obiektu, co umożliwiło zmechanizowanie zadawania pasz. Krowy za dobrze zbilansowaną dawkę odwdzięczyły się wzrostem wydajności mlecznej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)