Mleko lepiej gasi pragnienie niż woda?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mleko lepiej gasi pragnienie niż woda?

23.03.2020

Czując pragnienie odruchowo sięgamy po wodę. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Udowodnili to szkoccy naukowcy porównując działanie różnych napojów pod kątem utrzymywania się efektu nawodnienia.

Mleko zatrzymuje wodę w organizmie i lepiej nawadnia

Woda działa dobrze, pod warunkiem, że dodamy do niej odrobinę cukru, tłuszczu albo białka. Chodzi o to, by na dłużej zatrzymać ją w żołądku. Im więcej pijemy, tym szybciej napój opuszcza żołądek i jest wchłaniany do krwioobiegu, gdzie rozcieńcza krążące w nas płyny i nawadnia. Jeśli sięgniemy o napój, który ma w sobie „coś”, spowolni to opróżnianie płynu z żołądka i proces nawadniania się przedłuży. Jak wynika z badań optymalne jest mleko. Zawarty w nim sód niczym gąbka zatrzymuje wodę w ludzkim ciele.

Tak samo działają roztwory elektrolitów przeznaczone dla cierpiących na biegunkę. Tam obok sodu, jest też odrobina potasu i cukrów, dodatkowo wzmacniające retencję wody w organizmie.

Spragniony? Pij mleko!

Badacze z uniwersytetu St. Andrews przetestowali 13 najpopularniejszych napojów poszukując najlepiej gaszącego pragnienie. Oceniając efekt „nawodnienia” po 4 godzinach od wypicia, stworzyli ranking płynów najlepszych do ugaszenia pragnienia. Na pierwszym miejscu znalazło się mleko odtłuszczone, za nim woda z elektrolitami, a na trzecim – mleko pełnotłuste. Kolejne zajmują sok pomarańczowy i cola – zwykła i dietetyczna.

Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ryszard Kujawiak: Mleko od krów żywionych paszami "bez GMO" to wymysł marketingowy

Pomysł to niefortunny, aby zdobywać rynek produktami mlecznymi od krów żywionych paszami  „Bez GMO”, co jest wymysłem czysto marketingowym, szczególnie jeżeli chodzi o krowy. Jak to zwykle bywa, nas fachowców o zdanie nikt nie pyta.

czytaj więcej

Mleko nie zawiera GMO – to naukowo udowodnione

Znaczny wzrost kosztów produkcji mleka spowoduje ścisłe egzekwowanie przepisów dotyczących znakowania przetworów mleczarskich jako wolnych od GMO. Aby mleko mogło zostać uznane za wyprodukowane bez GMO, krowa będzie musiała być karmiona paszami bez takich komponentów przez 12 miesięcy. Mleczarnia będzie musiała takie mleko odseparować od „zwykłego” i osobno je przetwarzać, dbając o czystość instalacji. Na dodatek, nikt nie spodziewa się, że sieci handlowe zapłacą za produkty bez GMO więcej niż za zwykłe. Koszty poniosą więc rolnicy i mleczarze. Korzyść dla konsumenta, oprócz lepszego samopoczucia, będzie żadna, bo żadne mleko nie zawiera GMO, nawet jeśli krowa była karmiona taką paszą.

czytaj więcej

Kuriozalne kary dla rolników za obciążanie pryzm kiszonkowych oponami. Polska Federacja interweniuje

Widok pryzm kiszonkowych pokrytych folią i starymi oponami nie jest w gospodarstwach mlecznych, ani niczym nowym, ani szczególnie zaskakującym. Zaskakuje za to kara, jaką może nałożyć na nieświadomego rolnika Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia. Maksymalnie może ona bowiem wynosić aż 1 mln złotych!  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)