Rolnicy z Mazowsza czekali 4 lata na decyzję o budowie obory. Za to jej wyposażenie jest imponujące
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy z Mazowsza czekali 4 lata na decyzję o budowie obory. Za to jej wyposażenie jest imponujące

28.10.2022autor: Andrzej Rutkowski

Urszula i Leszek Nasiłowscy, dostawcy mleka do SM Mlekovita, wybudowali nową oborę, której otwarcie miało miejsce 2 lipca. W gospodarstwie pomaga im córka Wiktoria, zdeklarowana następczyni, absolwentka technikum weterynaryjnego oraz studentka trzeciego roku zootechniki w trybie zaocznym na SGGW w Warszawie. Młodsza z córek 8-letnia Maja bardzo lubi chodzić do nowej obory. Nie tyle interesuje ją nowoczesne wyposażenie budynku, co same zwierzęta.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego rolnicy zdecydowali się na dwa boczne stoły paszowe?
  • Jak sprawuje się wieżowy schładzalnik mleka na zewnątrz obory?
  • Jakie inne rozwiązania w oborze wybrali rolnicy, żeby zwiększyć dobrostan krów i jednocześnie usprawnić codzienną pracę?

Dzięki nowoczesnej oborze hodowcy mogą w końcu mieć wychodne

Ten budynek to nie tylko warsztat pracy dla nas, ale przede wszystkim dla córki Wiktorii, która nie widzi siebie nigdzie indziej jak tylko w gospodarstwie mlecznym. Aby móc wybudować odpowiednio duży obiekt, musieliśmy zlokalizować go na działce odległej o 300 m od domu – przyznała Urszula Nasiłowska, z kolei córka Wiktoria dodała, że wreszcie rodzice mogą mieć wychodne, bo w nowej oborze ona sama jest w stanie wykonać wieczorny obrządek, co w starych budynkach było niemożliwe.

r e k l a m a

Wieżowy schładzalnik mleka pod chmurką

Wolnostanowiskowa obora o wymiarach 62 x 37 m posiada dodatkową część socjalną 12 x 5 m. Co ciekawe, hodowcy zdecydowali się na rzadko jeszcze spotykany w Polsce wieżowy schładzalnik mleka, montowany na zewnątrz budynku i przypominający nieco silos paszowy.

Takie schładzalniki wieżowe częściej można spotkać w Danii lub Niemczech, nasz ma pojemność 20 tys. l. Jego główną zaletą jest to, że nie zabiera miejsca w budynku. Aby jeszcze bardziej usprawnić schładzanie mleka mamy też płytowy wymiennik ciepła, w którym odbywa się wstępne schładzanie mleka zimną wodą. Dzięki temu mleko, które trafia do schładzalnika ma temperaturę ok. 14 a nie 35oC. To bezpośrednio przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej – podkreślił Leszek Nasiłowski.

Wysokość obory w kalenicy to 10,2 m, na zdjęciu widać zewnętrzny wieżowy schładzalnik mleka o pojemności 20 tys. l

  • Wysokość obory w kalenicy to 10,2 m, na zdjęciu widać zewnętrzny wieżowy schładzalnik mleka o pojemności 20 tys. l

Zarówno schładzalnik, jak i halę udojową oraz zdecydowaną większość pozostałego wyposażenia budynku zamontowała firma GEA, m.in. czochradła aktywne, stację paszową czy też robota do podgarniania paszy.

Ze wszystkich oglądanych hal udojowych najbardziej przypadła nam do gustu hala typu bok w bok ze względu na szybkie wejście i wyjście krów. Jest to wygodna hala zarówno dla krów, jak i dojarza. Przeważnie doję ja z córką, dwie osoby na hali 2 x 12 stanowisk to idealna ilość rąk do pracy, a mąż w tym czasie miesza dawkę żywieniową, jeśli jest to poranny dój, a przy doju popołudniowym, zazwyczaj wykonuje prace polowe – wyjaśniła Urszula Nasiłowska.

Dlaczego rolnicy zdecydowali się na dwa boczne stoły paszowe?

Rolnicy pozytywnie oceniają pracę głównych wykonawców obory, jakimi były firmy: Falcon – Konrad Korolczuk, która wykonała konstrukcję oraz KOS-REM – Piotr Kosieradzki, odpowiedzialna za całą resztę.

Obora posiada dwa boczne stoły paszowe, każdy o szerokości 4 m, co było bardzo ważnym elementem projektu dla Leszka Nasiłowskiego.

Taki układ obory ułatwia dzielenie krów na grupy. Ponadto przy kurtynach bocznych wysokich na 3 m i cokole o wysokości zaledwie 70 cm niekorzystne byłoby ulokowanie zaraz przy ścianie bocznej legowisk, gdzie krowy mogłyby odczuwać nadmierny wpływ warunków atmosferycznych np. słońca, deszczu czy wiatru – wyjaśnił hodowca.

Za czyszczenie podłogi rusztowej odpowiada robot Lely Discovery, bez którego trudno byłoby utrzymać higienę na wysokim poziomie, a na 166 legowiskach zastosowano maty ze sztucznego tworzywa

  • Za czyszczenie podłogi rusztowej odpowiada robot Lely Discovery, bez którego trudno byłoby utrzymać higienę na wysokim poziomie, a na 166 legowiskach zastosowano maty ze sztucznego tworzywa

Od 10 lat krowy otrzymują dawkę TMR z dwuślimakowego paszowozu Trioliet, która obecnie dla krów dojnych wyliczona jest na produkcję 30 l dziennie. Wydajniejsze krowy są dokarmiane na dwustanowiskowej stacji paszowej, gdzie wydawane są 2 rodzaje paszy treściwej: pełnoporcjowa mieszanka o zawartości 22% białka oraz pasza o podwyższonym poziomie energii na początkowy etap laktacji.

Przyjazna dla zwierząt rura karkowa

W porodówce oraz izolatce zastosowano drabiny zatrzaskowe, aby w maksymalny sposób ułatwić unieruchamianie sztuk kierowanych do zabiegów weterynaryjnych czy też inseminacji. Z kolei wszędzie indziej wprowadzono najprostsze i najtańsze rozwiązanie, jakim jest rura karkowa.

Niepozorna rura karkowa to nie tylko tani sposób na barierę oddzielającą stół paszowy, ale też wygodny i przyjazny dla zwierząt. Krowy nie boją się rury karkowej, ona też w najmniejszym stopniu ogranicza ich przestrzeń i ruchy podczas pobierania paszy. Z kolei do drabin paszowych zwierzęta podchodzą nieufnie i bardzo ostrożnie – powiedziała Wiktoria Nasiłowska.

Hala udojowa posiada automatyczne ściągacze i elektroniczny pomiar mleka, ponadto współpracuje z komputerowym systemem zarządzania stadem, którego zadaniem jest również wykrywanie rui

  • Hala udojowa posiada automatyczne ściągacze i elektroniczny pomiar mleka, ponadto współpracuje z komputerowym systemem zarządzania stadem, którego zadaniem jest również wykrywanie rui

Krowy kryte są nasieniem buhajów mlecznych rasy hf, w większości z oferty firmy ABS, ale też z Meritgen. Zatem jest to genetyka zagraniczna. Na wszystkie jałówki i część krów dobierane jest nasienie seksowane, dlatego rolnicy nie narzekają na brak jałówek.

Cztery lata formalności przed budową obory

Budowa obory była największą inwestycją w historii gospodarstwa Nasiłowskich. Na ich nieszczęście aż 4 lata czekali na wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Inaczej obora powstałaby dużo wcześniej i za znacznie mniejsze pieniądze. Wszak inwestycja przypadła na czas ogromnej drożyzny zarówno jeśli chodzi o materiały, wyposażenie, jak i robociznę.

Na tym zdjęciu widać jak obszerna jest powierzchnia wymiany powietrza w bocznych ścianach, regulowana kurtynami z poliwęglanu o wysokości 3 m, wodę bydło pobiera z poideł wannowych

  • Na tym zdjęciu widać jak obszerna jest powierzchnia wymiany powietrza w bocznych ścianach, regulowana kurtynami z poliwęglanu o wysokości 3 m, wodę bydło pobiera z poideł wannowych

Cieszymy się, że wreszcie możemy pracować w nowych warunkach i jednocześnie zwiększać skalę produkcji przy niższej pracochłonności niż w starych budynkach, gdzie trzeba było włożyć ogrom pracy. Szkoda tylko, że aż 4 lata czekaliśmy na wydanie decyzji środowiskowej, do czego przyczynili się sąsiedzi – powiedziała Urszula Nasiłowska.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2022 na str. 40. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik z Podlasia magazynuje śrutę zbożową w rękawach. Jakie widzi zalety takiego rozwiązania w żywieniu krów?

Krzysztof Jaśniewicz, rolnik z Podlasia, już od 3 lat nie stosuje tradycyjnych śrut zbożowych. Całość ziarna przeznaczonego na paszę dla bydła, magazynuje w rękawach foliowych. Rocznie w swoim gospodarstwie formuje kilkaset metrów rękawów, w których znajduje się od 200 do 250 ton śrutowanego ziarna.

czytaj więcej

Mniejsza ilość światła zimą może ograniczyć produkcję mleka o 10%. Jak temu zapobiegać?

Dni – szczególnie po zmianie czasu – stały się krótsze i zdecydowanie ciemniejsze. Podobnie jak u innych ssaków, również u krów mlecznych ilość dostarczanego światła ma duże znaczenie. Otóż, podczas takich jesiennych i zimowych dni krowy produkują nawet o 10% mleka mniej.

czytaj więcej

Rolnicy z Podlasia zostawili starą oborę wewnątrz nowej. Co dało takie rozwiązanie?

Kiedy Marta i Jacek Bielscy zaplanowali budowę nowej obory, oczywiście na początek powstał dokładnie przemyślany jej projekt. W ostatniej jednak chwili jego koncepcja znacznie się zmieniła i jak przyznają młodzi gospodarze – bardzo dobrze się stało. Przede wszystkim ze względu na mniejsze koszty oraz możliwości, które zmiana ta dała.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)