Rodzina Nitków już od 100 lat prowadzi gospodarstwo w Gończycach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rodzina Nitków już od 100 lat prowadzi gospodarstwo w Gończycach

25.12.2019autor:

Pod koniec grudnia 2019 r. minie setna rocznica powstania gospodarstwa prowadzonego przez państwa Nitków. Obecnie pracuje tutaj już czwarte pokolenie gospodarzy, a piąte stopniowo zaszczepiane jest miłością do zwierząt. Córeczki gospodarzy chętnie pomagają przy pojeniu cieląt.

Z artykułu dowiesz się

  • Co pozwala na odpowiednie zbilansowanie dawki żywieniowej?
  • W jaki sposób tegoroczna susza odbiła się na gospodarzach?
  • Jakie korzyści płyną z samodzielnego wykonywania zabiegu inseminacji krów?
W grudniu 1919 roku mój pradziadek kupił gospodarstwo, a ja przejąłem je po swoim ojcu w grudniu 2010 roku – mówi Mariusz Nitka, podkreślając, iż przez cały ten czas mleko dostarczane jest do jednej, garwolińskiej spółdzielni.

r e k l a m a
Pan Mariusz i pracownicy działu skupu OSM Garwolin chwalą sobie współpracę.

Na początku dostarczaliśmy mleko do zlewni w Sokole, później w Gończycach. Po objęciu przeze mnie gospodarstwa jeszcze przez rok dowoziłem mleko do zlewni, a w 2012 roku przeszedłem na odbiór bezpośredni. Gdy zacząłem sam gospodarzyć mieliśmy 12 krów i około 15 ha. Obecnie doimy 30 krów i uprawiamy 50 ha – mówi pan Mariusz.

Jeden wóz paszowy - trzy różne miksy

Krowy utrzymywane są w oborze uwięziowej z 2007 roku. Hodowca planuje wkrótce dobudowę wiaty na jałówki i opasy. Dój prowadzony jest dojarką przewodową na 6 aparatów. Od dwóch lat w gospodarstwie pracuje wóz paszowy z firmy Euromilk, o pojemności 9 m3.

Mając do dyspozycji wóz paszowy, wyniki z raportów wynikowych i nadzór żywieniowca, można odpowiednio zbilansować dawkę dla krów mlecznych. Sporządzam 3 różne miksy. Pierwszy składa się z kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki oraz słomy i przeznaczony jest dla jałówek i krów zasuszonych. Następnie dodaję do wozu paszę treściwą i zadaję miks grupie krów mlecznych o niższej wydajności. W dalszej kolejności dodaję część paszy treściwej i taką paszą karmię grupę krów o najwyższej wydajności mlecznej. Krowy o najwyższej wydajności premiowane są także paszą treściwą zadawaną z ręki dwa razy dziennie – mówi Mariusz Nitka.

Hodowca sporządza dla krów 3 różne miksy
  • Hodowca sporządza dla krów 3 różne miksy
Najbardziej wydajne krowy otrzymują 22 kg kiszonki z kukurydzy, 15 kg sianokiszonki, 0,5 kg słomy, 0,5 kg melasy na sztukę. Oprócz tego w skład miksu wchodzi pasza treściwa składająca się ze śruty sojowej, rzepakowej i zbożowej.

Skutki tegorocznej suszy

Hodowcy skarżą się na suszę, która zredukowała plon sianokiszonki.

Drugiego i trzeciego pokosu zebraliśmy niewiele. W dużym stopniu sytuację uratowała lucerna uprawiana w czystym siewie. Lucernik założyliśmy w ubiegłym roku, a w tym plonował kapitalnie. Zebraliśmy 4 niezłe pokosy i teraz zastanawiamy się, czy nie zwiększyć plantacji do 5 ha – mówi Mariusz Nitka. – Bardzo pomogły nam także poplony. Wysialiśmy mieszanki zbóż z motylkowymi i zebraliśmy całkiem sporo sianokiszonki. Dodatkowo, po zbiorze mieszanki zbożowej uprawiliśmy pole agregatem. Okazało się, że przy zbiorze osypało się sporo ziarna, które dobrze powschodziło. Jak urosło, to zamiast przyorać tę zieloną masę skosiliśmy ją i sporządziliśmy nieplanowane 30 balotów sianokiszonki – dodaje Zbigniew Nitka.


Hodowcy podkreślają, że zastosowanie wozu paszowego umożliwiło prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej
  • Hodowcy podkreślają, że zastosowanie wozu paszowego umożliwiło prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej

Inseminacja - czy warto robić ją samodzielnie?

Od 3 lat pan Mariusz sam prowadzi inseminację swoich sztuk.

Zdecydowałem się na kurs inseminacyjny z kilku powodów. Po pierwsze, teraz zabiegi wykonywane są w najbardziej optymalnym momencie. Po drugie, nie płacąc za usługę zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup droższego nasienia. Bardzo istotna jest także możliwość zamawiania dokładnie takiego nasienia, jakie chcemy. W związku z tym tak naprawdę 3 lata temu rozpoczęliśmy pracę hodowlaną. Mamy dawkę pokarmową dla krów ustawioną przez żywieniowca, ale na razie średnia wydajność od sztuki wynosi około 7,5 tys. kg mleka. Mam nadzieję, że poprzez stopniową poprawę genetyki stada wydajność stale będzie wzrastała – mówi Mariusz Nitka.

Od lewej gospodarze z dziećmi, Zbigniew Nitka oraz Robert Warda i Krzysztof Ornat z działu skupu OSM Garwolin
  • Od lewej gospodarze z dziećmi, Zbigniew Nitka oraz Robert Warda i Krzysztof Ornat z działu skupu OSM Garwolin
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Exodus z rolnictwa. Nawet 100-ha gospodarstwa są likwidowane

Coraz częściej wieś nie jest już miejscem pracy rolników, ale sypialnią dla ludzi, którzy przeprowadzili się tu z miasta. Część rolników odchodzi z zawodu ze względu na stan zdrowia. Problemem jest też brak szacunku dla rolników. Jakie jeszcze są powody exodusu z rolnictwa?

czytaj więcej

Rolnik zainwestował 600 tys. złotych w oborę. Jakie rozwiązania zastosował?

Ciężkie warunki pracy w mocno wysłużonej już oborze, a przede wszystkim brak możliwości rozwoju, zmotywowały Izabelę i Janusza Milewskich do inwestycji w  gospodarstwie. Ich efektem stała się  – użytkowana zaledwie od trzech miesięcy – nowa obora. Najważniejszym na dziś  dla młodych hodowców zadaniem jest jej pełne zasiedlenie.

czytaj więcej

Rolnik przerobił garaż na oborę. Teraz krowy dają średnio 9000 kg mleka!

Nowoczesna i duża hodowla bydła mlecznego niekoniecznie oznaczać musi inwestycje w kosztowne obiekty inwentarskie. Czasami wystarczy odwaga, chęci, a przede wszystkim dobry pomysł, by na bazie istniejących budynków stworzyć zwierzętom najwyższy dobrostan, a hodowcy zapewnić lekką i sprawną obsługę stada. Najlepszym na to przykładem jest gospodarstwo Emilia i Marcina Wiechno z Bogorii Górnej .

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)