Dodatek słomy do TMR-u dobrze działa na jałówki. Jaką dawkę dodać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dodatek słomy do TMR-u dobrze działa na jałówki. Jaką dawkę dodać?

02.01.2020autor:

Kilka lat temu Uniwersytet w Vancouver w Kanadzie, przeprowadził cykl eksperymentów dotyczących zachowania jałówek w wieku 5–8 miesięcy, przeniesionych z cielętnika do jałownika. W każdym z tych eksperymentów jałówki miały dostęp do specjalnych żłobów, do których zadawano im TMR, słomę oraz koncentraty, z tym że w każdym żłobie zastosowano inną strategię żywieniową.

Z artykułu dowiesz się

  • Na czym polegało doświadczenie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kandzie?
  • Jaki wpływ na jałówki miało dodanie słomy do dawki żywieniowej?
  • Na co wpływa konkurencyjna sytuacja w dostępnie do paszy?
W trwającym przez 7 dni doświadczeniu, do TMR-u dodano słomę żytnią i oceniano jej wpływ na pobranie pasz i zachowanie żywieniowe jałówek. Zwierzęta dobrano według wagi, kondycji ciała wielkości i podzielono na 3 grupy kontrolne.

r e k l a m a
Pierwsza grupa zwierząt otrzymywała dawkę podstawową składającą się z: kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki i koncentratów, druga dostawała analogiczną dawkę oraz 10-procentowy słomy żytniej, trzecia grupa otrzymywała z kolei dawkę kontrolną wzbogaconą o 20 proc. dodatek słomy. Zaobserwowano, że zwykłe dodanie słomy do dawki zmieniło zasadniczo zachowanie jałówek pod względem pobrania paszy. Przede wszystkim dodatek słomy sprawił, że o kilka minut wydłużył się czas pobierania paszy podczas jednego odpasu. Jałówki otrzymujące do dawki podstawowej 10 proc. dodatek słomy przeznaczały dziennie, łącznie 13 minut więcej czasu na pobieranie paszy, a te które miały 20 proc. słomy więcej w dawce, pobieraniem paszy zajmowały się o 19 minut dłużej.

Pozytywny wpływ słomy na jałówki

Po doświadczeniach i licznych obserwacjach badacze byli zgodni, że słoma doskonale eliminuje stres u jałówek związany z ograniczonym dostępem do stołu paszowego i głodem, który jest potęgowany brakiem zajęcia. Okazuje się więc, że dodatek słomy do dawki zajmuje jałówki, uspokaja je, a jednocześnie nie prowadzi do zatuczenia. Nasuwa się jednak pytanie: czy lepiej jest podawać dodatkowo do dawki podstawowej 10, czy 20 proc. słomy? Po skrupulatnych doświadczeniach kanadyjskich naukowców okazało się, że jednak najlepiej jest, gdy dodamy tylko 10 proc. słomy. Dodanie bowiem 20 proc. powoduje, że jałówki przybierają na wadze tylko 0,9 kg dziennie. Natomiast grupa kontrolna jałówek i ta, która otrzymywała 10 proc. słomy przybierała na wadze po 1 kg dziennie, co oznacza, że pobranie do 10% słomy nie zmienia kondycji jałówek, a jednocześnie obniża stres powodowany zmniejszeniem porcji.

Wpływ konkurencji na czas pobierania paszy

W kolejnym eksperymencie badano zachowanie blisko 40 jałówek w dwóch różnych sytuacjach. W pierwszej jałówki miały indywidulany dostęp do żłobu, w drugiej z każdego żłobu korzystały dwie sztuki. Okazało się, że konkurencyjna czy też niekonkurencyjna sytuacja w dostępie do paszy nie wpływa na powstawanie różnic w ilości pobranej paszy. Wpływa natomiast na czas pobierania karmy. Różnicy tej nie widać w porach dnia, kiedy jałówki nie są specjalnie zainteresowane posiłkiem. Ale za to w godzinach największej aktywności żywieniowej, jałówki z grupy konkurencyjnej szybciej kończą swoją porcję, niż te mające dostęp do żłobu na wyłączność. Jałówki z grupy konkurencyjnej poświęcały na pobieranie paszy 15 minut dziennie mniej, niż jałówki z grupy niekonkurencyjnej, jadły większymi porcjami i bardziej łapczywie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie dawki paszy treściwej podawać krowom po wycieleniu?

W dążeniu do optymalnego zaopatrzenia energetycznego krów po wycieleniu, większość hodowców popełnia błąd sądząc, że można wyrównać niedobory energetyczne paszą treściwą. Pasze te są wprawdzie wysokoenergetyczne, ale jednocześnie ubogie we włókno.

czytaj więcej

Robot na szynach daje krowie indywidualną dawkę paszy

Krowy korzystają z czteroletniej obory posiadającej 60 legowisk uwięziowych. Jej wymiary to 12,5 x 45 m, zaś stół paszowy ma szerokość 5 m. Aby uniezależnić się od zakupu słomy, Piotr Januszkiewicz zdecydował się na maty legowiskowe i metalowe ruszta, niezbędne do zastosowania systemu bezściołowego.

czytaj więcej

Ile przestrzeni musi mieć krowa przy stole paszowym, aby zwiększyć produkcję mleka?

Krowa spędza ok. 2,5 godziny na dobę przy stole paszowym. I między innymi z tego  powodu ogromne znacznie ma nie tylko sama jakość zadawanych pasz, ale także sposób ich skarmiania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)